Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 42

Stojí za to chodiť do jarného lesa aj v apríli, ak aj nie pre tie prekliate, začarované smrčky, tak preto, aby ste si posedeli na kopčeku a hľadeli do ohníka.

Bol som práve na kraji lesa, keď som zazrel, že ku mne mieri pastier a už z diaľky sa usmieva. Pre každého poľovníka, rybára či hubára, je mrzuté, keď sa vracia s prázdnymi rukami a stretne sa s ľuďmi, ktorí mu nakúkajú či už do vedra, kapsy alebo do koša. Ja som sa v tých dňoch uchyľoval k ľsti. Nevláčil som so sebou kôš, ale vo vrecku som mal tašku. Ak nenájdem nič — nijaké nešťastie. Veď som sa len prechádzal. Ak niečo nájdem — do tašky sa zmestí aj viac ako do koša.

Pastier si sadol k ohníku a tak ma priprel, že som hneď s pravdou vyrukoval. Ani neviem ako, celý utrápený som sa mu zveril, že už ľa koľký deň chodím a chodím a nenašiel som ani jeden jediný smrčok. Asi to bude pre tú neskorú jar. Veď toho roku sa všetko oneskoruje najmenej o tri týždne.

— A to si kde nabral?! — začudoval sa pastier. — Včera ich doniesol Ignat z prokošinskej hory plnú putňu. Také tvrdé, zdravé. A dnes Kaťuška Gromovová fajzom nazbierala za fertuchu. Vieš, Ivan sa ide za smaženými hríbmi zabiť. Tam ich je! Už aj choď ta! Nazbieraš si do vôle. Včera ich Ignat za celú putňu dotrepal.

Prokošinský les som poznal. O to bol môj údiv väčší. V tej hore je pár borovíc a plno borovicových a smrekových pňov. Medzi nimi sa povaľujú hŕby spráchnivených haluzí. Hŕby, kedysi našuchorené, poklesli, rozpadli sa, spod haluziny vyrazili rastliny, aké na rúbaniskách zvyčajne rastú: vŕbka úzkolistá a pŕhľava. Tu a tam sú maliny. Podaktoré hŕby raždia ktosi spálil. Aj tie zhoreniská zarástli trávou. Pri pňoch a raždí rastú prehojne jahody. Bližšie k pňom sú drobnejšie, suché, bližšie k raždiu vo vysokej tráve veľké a šťavnaté. Teda hora požehnaná jahodami.

Mne, ktorý som v tých dňoch cválal po vlhkých listnatých lesoch, ani vo sne nenapadlo, aby som šiel do prokošinskej hory. Priznám sa, že ani teraz na ceste ta som pastierovi veľmi neveril. Asi si zo mňa vystrelil. Bude ma pozorovať, až kým nedôjdem k borovicovým pňom a zhoreniskám, a bude sa od smiechu za brucho chytať. Nedôverčivo som obišiel prvý peň, kúsok podišiel, a tu som skamenel od nadšenia. Hoci nadchýnať sa vlastne nebolo čím — ak by totiž bolo treba vymyslieť dokonalé hubové monštrum, hubového Quasimoda, určite by sa nedalo vymyslieť nič lepšie ako hnedé čudo, na ktoré som sa práve díval.

Tak veru. Môj prvý smrčok ma potešil sprvu len tým, že som ho videl, až neskôr som v ňom objavil svojráznu krásu. Aj ropucha môže byť krásna, i keď bola pre nás od detstva symbolom čohosi takého ohavného, nepríjemného, odporného, že sa nám hnusilo jej čo len dotknúť, nieto chytiť do ruky a nadchýnať sa ňou.

To, čo rástlo teraz predo mnou, vyzeralo ako poriadne očistené jadro orecha. Farba tmavohnedá, veľkosť päste. Čosi mozgovité, s lalokmi, hlbokými dutinami, v ktorých sa ochladzovali slimáčiky. V priereze ako chrupka, biele s nádychom do fialova.

Pochytilo ma vytrženie zlatokopa, čo narazil na výdatnú žilu. Nebolo skoro pňa, kde by nerástli dva, tri tie nepekné výtvory prírody, ktorú nie vždy chápeme. Rastie predsa dosť normálnych húb s klobúkmi a hlúbikmi! No jej treba ešte tieto ohavy, tieto očarujúce, tieto fascinujúce ohavy, tieto šťavnaté hubiská. Pre čosi ich príroda potrebuje, a potrebuje práve teraz, v apríli, len čo zíde sneh. Toto malé tajomstvo nikdy neodhalíme. Čo nás vlastne po tom. Hlavná vec, že tašku mám do prasknutia plnú. Pastier mi z diaľky nadšene kýva, ja hrdo dvíham tašku. Prvý raz v tých dňoch sa vraciam domov s korisťou, a nie bársakou. Povedzte, potrebuje človek veľa, aby mu bolo veselo?

Keď zazreli moje dcéry tašku plnú nevídaných húb, začali skákať, tlieskať. Žena bola voči smrčkom rezervovanejšia, no aj tak prejavila údiv, že som napokon dosiahol svoje. Márna sláva, keď človek vidí tú hubu prvý raz, údivu sa neubráni.

— A si si istý, že medzi tými smrčkami nie je ani jeden ušiak?

— To je otázka! Včera ich Ignat nazbieral za putňu. A Kaťa Gromovová za fertuchu. Ignat bol lesník, ten hádam vie, čo sú smrčky.

— Vidím, že sú to smrčky, ale ide o to, že sme nikdy nevideli ušiaka, a teda nevieme, čím sa od neho líšia...

Obsah tašky sme vysypali na stôl a všetci štyria sme sa svorne pustili do roboty. Tentoraz nebol sortiment pestrý. Samé smrčky. Krájali sme ich na drobno, ako sa len dalo, z hlbokých záhybov sme odstraňovali hrčky zeme, mravčeky, slimáčiky. Krehké plodnice našich húb sa krájali skvele a o chvíľu sme mali pred sebou plné hrnčisko hnedkastej sečky.

Varili sme tú sečku veľmi pozorne, uvádzali do varu, vodu zlievali, znova dali zovrieť. Potom sme to všetko precedili a dali smažiť. Domáca pani v jednom kuse vyhlasovala, že tú otravu nevezme do úst, načo som ja povedal, že ani nemusí, že to vyskúšam najprv na sebe, len nech ich už preboha dorobí.

Huby sa veľmi scvrkli. V hrnci ich ostala slabá tretina, no na panvici ich bola dosť hrubá vrstva. Vtedy sme ešte nevedeli, ako sa smrčky správne pripravujú. Jednoducho sme ich smažili na masle, a to dosť dlho. Huby praskotali, nadskakovali ako vlhké polená v peci. Tá streľba nás trochu mýlila, ale utešovali sme sa tým, že asi práve vtedy vychádzajú z húb všetky škodlivé a jedovaté látky.

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.