Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 38

Pokiaľ ide o chuť šampiňóna, treba povedať toto: ako nemá dubák páru sušený, tak si šampiňón po práve drží prvé miesto na panvici. Ani jedna smažená huba sa nedá čo do jemnosti chuti a arómy porovnať so smaženým šampiňónom. V reštauráciách sa šampiňóny najčastejšie pripravujú pokrájané a na smotane, alebo usmažené na masle vcelku, zachovajúc si tvar. Ja si však myslím, že aj keď sa šampiňóny rozmrvia alebo pri smažení premenia na beztvarú masu, ich chuť ostane jedinečná. Pravda, ak sa smažia staršie huby s tmavými lupeňmi, čierny pokrm nevyzerá nijako vábne, ale to nás nesmie odradiť. Chuť a aróma vyvážia všetko.

Keď prídeme domov s veľkou korisťou šampiňónov, musíme predovšetkým oddeliť mladučké od mladých, a mladé zas od starých. Tie najmladšie, „oriešky", sa hodia najlepšie do octu, mladé treba usmažiť, dať do pohárov a zaliať roztopeným maslom. Tak sa zásobíte prvotriednymi čerstvými hubami na celú zimu. Staré ... všetko závisí od toho, koľko ich máte, môžete si aj z nich urobiť zásoby na zimu — to bude akože druhá akosť; môžu sa aj sušiť, aby ste mali čo prihodiť (na zlepšenie arómy j do zmesi iných húb, keď budete robiť hubovú nátierku.

Nedávno som objavil nové nálezisko šampiňónov. Asi tak tri kilometre od našej dediny je samota. Istá roľnícka rodina si kedysi zobrala v rámci stolypinskej pozemkovej reformy „odrub" — niekoľko desatín pôdy — a začala gazdovať. Dnes by z toho bolo pravdepodobne už riadne gazdovstvo. Nedávno ma navštívil istý penzista z Moskvy. Zbiera rozličné historické údaje o vladimirskom kraji a už má množstvo zaujímavostí aj z čias vpádu Poliakov, aj z čias revolúcie, aj z čias roľníckych nepokojov medzi revolúciou a kolektivizáciou. Všetko starostlivo zbiera a mieni napísať čosi medzi dejinami vzniku sovietskej moci v našom kraji a dejinami straníckych organizácií.

Z toho človeka sa vykľul syn onoho roľníka, čo bol na samote gazdom. Potvrdil mi, že by z nej teraz už pravdepodobne bolo veľké a bohaté gazdovstvo, ale že sa všetci, to jest, on a jeho bratia, porozchádzali, a tak na mieste samoty — domu, dvora, kôlni a sýpok — ostal dnes len rad dubov. Mladé dubčeky vysadil ešte jeho otec. Ujali sa, zosilneli, vyrástli, a teraz dotvárajú kolorit krajiny, vidieť ich dokonca aj z našej záhrady. Vďaka nepochopiteľnej náhode ich do dnešného dňa nezoťali.

Keď mi porozprával o tej samote (aj kadejaké iné podrobnosti), rozhodol som sa, že si zabehnem do bývalého gazdovstva ruského sedliaka, obzriem si zblízka duby i miesto ako také, a tu som vám natrafil na neuveriteľné koberce šampiňónov. Zrejme bola pôda na mieste samoty dobre premiešaná s hnojom, aj konským, lebo gazda si držal zopár koni a kráv. Mali aj záhradu, ktorú hnojili, aj dvor, kde sa kopili fúry hnoja, mali sýpku, kde hnila senná mrva, a tak nečudo, že na pohnojenej pôde sa vyrojilo nespočítateľné množstvo šampiňónov. Hoci som bral len mladé, aj tak som celú úrodu nepozbieral.

Teraz vám musím porozprávať istú fantastickú historku súvisiacu so šampiňónmi. Keby jestvovala hubová civilizácia, keby si huby písali dejiny a vyzdvihovali v nich najzaujímavejšie udalosti a najslávnejšie osobnosti, tak by určite postavili pomník trom šampiňónom, ktoré vyrástli v Moskve roku 1966. Aj ľudia by im mohli vzdať hold: ak aj nie pomníkmi v centre hlavného mesta, tak aspoň tým, že by si ich vryli do srdca a pamäti. Lebo je to veru príklad hodný nasledovania.

Udialo sa to na jeseň roku 1956, v tridsiatom deviatom roku sovietskej moci, na Manéžnom námestí, tri kroky od múra Manéže: tri šampiňóny prerazili od spodku asfalt hrubý niekoľko centimetrov, rozmetali ho ako pri výbuchu a vyšli na svet boží.

Pravda, pôda pri Manéži pod mŕtvym asfaltom sa hnojila po viac storočí: v Manéži totiž chovali kone. Ale aká to sila života, aká dravosť dosiahnuť výšiny, svetlo, slnko, vzduch, slobodu!

Otázka: Prečo neurobili ten hrdinský skutok skôr? Odpoveď by mohla znieť, že v tom roku vznikli vhodné podmienky, možno do niektorej štrbinky presiakla voda. No dá sa odpovedať aj takto: dovtedy zbierali sily.

Či už tak alebo onak, keď je mi s niečím na nevydržanie ťažko a zdá sa mi, že tým nepohnem a ďalej sa nedostanem a upadnem do totálnej beznádeje, pripomeniem si tri nežné, mäkké, zraniteľné šampiňóny, ktoré rozmetali ako granát bezcitný, mŕtvy asfalt, čo sa vzoprie aj zbíjaciemu kladivu. Tie tri huby by si ozaj zaslúžili pomník!

* „Raz sme sa tiež stali očividnými svedkami gigantickej sily šampiňóna. Stalo sa tak roku 1963 nejako koncom augusta. Po práci sme si so ženou povedali, že pôjdeme do kina. Asi hodinu pred začiatkom sme si kúpili lístky a šli sme sa ešte prejsť, aby sme si, ako sa vraví, prevetrali pľúca. Šli sme práve okolo akéhosi domu, keď sme si všimli, že kusisko asfaltu vyčnieva asi takých desať—pätnásť centimetrov nad úroveň chodníka. ,Pozri, hen máš kopu pečeríc (tak sa u nás na Ukrajine volajú šampiňóny)!' natiahol som ženu. Samozrejme som to nemyslel vážne. No žena šla ta, zohla sa a pozrela pod asfalt. Keď som videl, ako sa zatvárila, šiel som sa pozrieť aj ja. Bolo to šokujúce. Kopa pečeríc naozaj spojenými silami pohla z miesta kus chodníka a nadvihla ho. ja a žena sme len s námahou (!) prevrátili uvoľnený asfalt a šli sme si oči vyočiť. Skrátka, čo vám mám rozprávať, do kina sme sebou niesli v narýchlo kúpených novinách tri až tri a pol kila šampiňónov, pričom jeden z nich mal klobúk s priemerom asi dvadsať centimetrov a hlúbik ako ruka. Táto huba, ako aj jej sestry boli poznačené tým strašným úsilím, mali plno výrastkov a hrboľov, no boli mladé."*

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.