Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Vladimír Solouchin
POĽOVAČKA NA HUBY
Vydané v roku: 1968

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23
  24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43

Časť: 32

Vidíte, aký zločin môže vzísť z dobrej zeme, dobrého vzduchu, z dobrej vody, dobrého slnka! Lenže — už vieme, že hadí jed je aj skvelý liek, ktorý môže zmierniť utrpenie chorého a navrátiť mu zdravie. A myslím si, že aj muchotrávka hľuznatá, ak ju príroda stvorila, je na niečo potrebná. Verím, že raz objavia jej užitočnú stránku a bude z nej cenná rastlina. No dovtedy sa, drahí moji hubári, muchotrávky hľuznatej chráňte! Okolo Moskvy a severnejšie od nej sú prípady otravy muchotrávkou hľuznatou zriedkavé, ba výnimočné, a to preto, lebo každú jedovatú hubu môžeme položiť do koša len vtedy, ak si ju spletieme s nejakou dobrou hubou. No a s akou hubou napríklad si môžeme spliesť u nás muchotrávku červenú? Údajne sa podobá prekrásnej muchotrávke cisárskej, ibaže tá prvá má biele bradavičky, a druhá nie. Ale muchotrávka cisárska u nás nerastie, rastie kdesi na juhu, div nie v Strednej Ázii.

Rovnako si muchotrávku hľuznatú neodtrhneme namiesto masliaka alebo rýdzika. Ešte tak by sa dala spliesť s lesným šampiňónom. No, po prvé, šampiňóny sa v našich lesoch veľmi nezbierajú, a po druhé, tí, čo šampiňóny zbierajú, poznajú ich znaky, čo stopercentne vylúčia osudový omyl. Šampiňón má klobúk odspodu — teda lupene — za mladi ružové, fialkovasté, neskoršie skoro čierne. Muchotrávka hľuznatá má lupene čisto biele, bez náznaku ružovej.

Otravy muchotrávkou hľuznatou sa vyskytujú skôr v oblastiach južných, kde je menej lesov, a tým aj húb — napríklad v oblasti Orlovskej alebo Voronežskej, kde zbierajú bedle aj muchotrávky citrónové, ktoré sa veľmi podobajú muchotrávke hľuznatej.

Tu treba vari vychádzať z úvahy, že radšej nezjesť za život tucet-dva muchotrávok citrónových ako jednu muchotrávku hľuznatú.

Ľud volá všetky jedovaté huby muchotrávkami. No pod tento názov sa často celkom nevinne dostanú všetky huby, ktoré sa z nejakých príčin nezbierajú. V našej dedine volajú muchotrávkami aj šampiňóny — jedny z najlepších húb vôbec.

Ja osobne som napríklad nikdy nemal pocit, že muchotrávka červená je huba zlá — naopak, vždy som ju obdivoval a obdivujem zakaždým, keď ju vidím.

Naproti tomu už od detstva na mňa pôsobila ako muchotrávka istá huba, čo sa hojne vyskytuje v smrekových lesoch. Podlá mňa je to najmrzkejšia huba zo všetkých húb. Pôsobí ako čosi hnusne slizké, chmúrne. Klobúk má sivý, no aj tá sivosť je nepodarená. Voľajaká mútna, bez lesku. Najskôr pôsobí ako sivosť osieho hniezda. Lenže osie hniezdo je aspoň našuchorené, suché, teplé, ľahučké. Kým tučný, mäsitý, ťažký klobúk farby osieho hniezda je pokrytý hrubou vrstvou bezfarebného, no zato hustého slizu. Pokrýva celý klobúk i jeho spodnú časť, tú s lupeňmi. Prevísa aj na hlúbik, je teda natiahnutý medzi ním a okrajom klobúka. Keď sliz — s odporom — odstránime, ukážu sa lupene, tiež sivé, matné, v dospelosti skoro čierne. Lupene sú akési riedke a tupé a nepríjemný dojem z tejto huby len umocňujú. Ani to ju nijako nekrášli, že sivastobiela dužina hlúbika pri zemi, to jest tam, kde ho hubárov nôž odreže, je jedovatožltá.

Kopu rokov sa mi plietla táto nepríjemná huba pod nohy a vždy som si myslel, že je to nejaká muchotrávka, ba čo viac, bola pre mňa stelesnením všetkých muchotrávok, ich zosobnením, a neraz sa stalo, že keď som šiel domov s prázdnym košom, kopal som do tých sivých, slizkých húb od zlosti, že sa neurodilo to, čo sa malo, ale to, čo sa urodiť nemalo.

No a raz sa mi dostal do rúk kľúč na určovanie húb — a tu som si spomenul na tie nepodarené muchotrávky, čo rastú v smrekových lesoch, a povedal som si, že sa im pozriem na zúbok. Päť minút som putoval po stranách kľúča, tu hodiac pohľad na farebné tabule, tu na opis rozlišovacích znakov, a dozvedel som sa, že moja huba sa volá — slizák mazľavý. Nuž veru, je aj slizký, aj mazľavý. To ma ani tak neprekvapuje, no tu zrazu čítam: „Jedlý, štvrtej akosti, upotrebiť za čerstvá." Veľmi som sa začudoval. Čiže chodil som celé roky okolo neškodných, jedlých húb, ešte aj v dňoch, keď môj košík zíval prázdnotou.

Keď som zistil, že je slizák jedlý, samozrejme som sa rozhodol spracovať ho za čerstvá, teda usmažiť. A verte mi, nie je veľká škoda, že ho ľudia nezbierajú. Totiž nie je nič extra. Nemá ani arómu, ani chuť. Ani hrýzť ho nie je príjemné, je príliš mäkký a mäsitý. Teraz ho dávame do zmesi, zapadne celkom dobre, nie je výrazný. Raz sme ho smažili s tanečnicou cesnakovou, o ktorej sa ešte zmienim, prijal jej silnú arómu a chuť a zrazu bol chutný a vonný. Slovom, huba ako huba. V hore rastú huby lepšie ako slizák — nestojí zato vliecť ho domov, no ak nieto iných húb, zíde sa aj on. Pravdepodobne sa dá aj sušiť, no neskúsili sme to.

Keď som tejto jesene zbieral rýdziky, všimol som si, že na slizákoch sú stopy po veveričích zuboch, zatiaľ na masliakoch a rýdzikoch, čo rástli pri nich, nič podobné nebolo. Hľa, povedal som si, veverice pre čosi slizák uznávajú. Možno obsahuje niečo, čo veverica potrebuje, čo jej osoží. Nejaké vitamíny a látky. Možno je to liek ako muchotrávka pre losa. Veverica vie, pochopiteľne, lepšie ako my, čo má obhrýzať, a moja úcta k slizáku mazľavému odvtedy trochu stúpla.

Ďalšia časť >>

Diskusia k uvedenej časti

portret

riri62 22.7.2005 00:00

Ako malý chlapec som túto knihu prečítal jedným dychom ...

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.7.2005 00:00

Ja už dvakrát kompletne a niektoré časti aj viackrát. Ku časti napr. o nástojkách sa vraciam pravidelne.

Reagovať na správu

portret

Patrik. 23.7.2005 00:00

V Rusku / Moskovskej oblasti / práve začala tá pravá hubárska horúčka.
Ako z tejto knižky. V stredu v MK vyšla mapa oblasti s výskytom hríbov.

Reagovať na správu

portret

elgo 24.7.2005 00:00

Už som dávno nečítal text od prvého do posledného slova. Teším sa na ďalšiu časť.

Reagovať na správu

portret

dari1 2.8.2005 00:00

Veľmi sa mi páči, nielen táto časť, ale i tie ostatné. Vďaka.

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 8.8.2005 00:00

Mal som túto knižku veľmi rád,ale niekto si ju požičal...
Odporúčam aj: Ján Majerník - Rastú!

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 10.9.2005 00:00

Je dobra aj tá ale Solouchin nema chybu ako i Tajomné huby od Škublu...

Reagovať na správu

portret

dari1 25.8.2005 00:00

Kniha je úžasná, díky, roland, za je prepis. Už ju zháňam v antikvariátoch, resp. kníhkupectvách.
Ale navrhovala by som diskusiu k celej knihe, nie k jednotlivým častiam.
Diky ešte raz.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 11.9.2005 00:00

Diskusia ku knihe je v podstate na prvej casti. Teda aspon zatial. Dakujem za pozitivny ohlas

Reagovať na správu

portret

paloH pokročilý 18.8.2007 18:53

je to nádhera! prečítal som to celé naraz a bez prestávky. Je to poézia v próze a velmi poučná kniha.Až ma mrzí,a hanbím sa,že plno hodnotných kníh uniklo mojej pozornosti, zrejme len pre ich ruský, resp.sovietsky pôvod.Dakujem pekne za krásny zážitok.Určite sa k tejto knihe vrátim aj, ale nielen kvôli "nastojkom"

Reagovať na správu

portret

zuzana30 20.10.2005 00:00

je to nádherné.....ďakujem za oživené spomienky z môjho detstva, keď som ešte s mojim otcom chodila do lesa na huby, dá sa tá kniha niekde kúpiť ?

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 24.10.2005 00:00

No kupit sa bude dat uz jedine v antikvariate. A na to treba mat poriadny kus stastia.

Reagovať na správu

portret

Máčik 14.9.2007 11:37

Hned po druhom-dúfam poslednom-republiky som napriek pôvodu knihu kúpil.Super,že som si ju mohol znova prečítať,stratila so totiž vo víre udalostí.Ale fakt,že v bývalej ZSSR dubákom chutil konský hnoj/časť 37,prvé odstavce/si viem vysvetliť len tak,že išlo o mičurinskú variantu z kolchozu Cervený pohraničník.

Reagovať na správu

portret

betha 2.8.2008 21:49

to je kniha, na ktoru som dlho cakala, dufam, ze ju zozeniem,

Reagovať na správu

portret

xlorak 31.7.2009 20:43

Je k dostaniu? A kde?

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.8.2009 11:44

vygooglil som to na nete v antikvariáte

Reagovať na správu

portret

maros_m 12.10.2009 12:23

nepreda mi niekto tuto knihu?

Reagovať na správu

portret

xlorak 16.10.2009 22:58

Už ju mám aj ja. Cez internetový antikvariát.

Reagovať na správu

portret

maros_m 19.10.2009 15:20

v ktorom antikvariate si ju kupil?

Reagovať na správu

portret

xlorak 24.10.2009 20:24

www.antikvariatshop.sk.
2,50 € kniha + 2,49 doprava až do domu.

Reagovať na správu

portret

jarokan pokročilý 21.10.2009 21:53

Náhodným výberom, som si z knihy prečítal časť 38, ktorá pojednáva o sile pečiarky/šampiónu, ktorá dokáže pri svojom raste vytlačiť asfalt na ulici. V auguste tohto roku som na Kováčskej ulici v Prešove pri totálnom suchu, našiel v dĺžke takmer 20 m lokalitu, kde sa pomedzi asfalt a kamenné obrubníky tlačili mladé i staršie pečiarky. Nie je to výmysel, v archíve výskytu húb /lokalita Prešov/ môžete nájsť príspevok Miša Gimu zo dňa 2.8.2009 a Jána Droppu zo dňa 3.9.2009. Keďže som bol po nedávnej oprerácii, nemohol som sa vrátiť a huby odfotiť, čo si myslím budem dlho vyčítať.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 26.10.2009 16:30

Jarino, u mojich rodičov v letnej kuchyni rástli pečiarky pravidelne dva roky po sebe, za dverami pekne z podlahy sa tlačili a veľké kúsky. Žiaľ, nenafotila som ich, tak čakám,že sa ten zázrak prírody zopakuje.

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:34

Tohle bylo k vidění v Praze na Václaváku.

Reagovať na správu

portret

Nufo 6.3.2010 14:10

Já som túto knižku dostal od kamaráta na prečítanie.Budem sa snažiť prehovoriť ho,aby mi ju predal alebo ako dobrému kamarátovi "daroval".Je perfektná!!!

Reagovať na správu

portret

fidodydo pokročilý 22.4.2010 23:24

ja som to čítal ako malý chlapec a bolo to krásne inšpirujúce čítanie

Reagovať na správu

portret

milouš 20.11.2010 16:17

Je to skvělá knížka.Protože ji psal člověk který o daném tématu (houby) dost věděl,nemusel zastírat věci které dosud nejsou úplně jasné-třeba přenos potřebných látek myceliem mezi stromy,kdy se objeví plodnice hub a pod.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.