Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Ján Majerník
A predsa ... rastú!
Vydané v roku: 1998

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18
  19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34

Časť: 26

ŠKAREDÉ HUBY

Spúšťali sme sa raz po strmých kopcoch neďaleko Senice. Vôkol - duby a hraby. Priateľ, ktorého som zaúčal do praktického hubárenia, zavolal na mňa, aby som podišiel bližšie: našiel čosi a nie je si istý, či sú to huby.

Rástlo to na zemi v trsoch, bolo toho plno. Bolo to čierne, hnedočierne, do sivá, akoby pokryté inovaťou. Tvar to malo ako kornútky na zmrzlinu, s okrajom ohnutým navonok. Ba čo viac, pri neopatrnom trhaní sa to lámalo a mrvilo.

- Prosím ťa, čo je toto... škaredé? - spýtal sa ma priateľ.

No moje srdce zajasalo - objavili sme nové nálezisko huby, ktorá je aspoň taká dobrá ako nevzhľadná a volá sa - lievik trúbkovitý.

- Dá sa to jesť? - pochyboval.

Nielenže sa dá, ale je to výborná huba, najmä do polievok a omáčok. Má jemnú chuť, najlepšia je usušená (rýchlo sa suší) a pomletá na korenie do rozličných jedál.

Ibaže je - „škaredá". No ak sa lepšie prizriete, objavíte jej svojský pôvab. Výhodou je, že rastie zvyčajne vo veľkom množstve. Aj vtedy sme jej nazbierali za štvrť koša. O týždeň sme sa ta opäť vybrali, ale „škaredej huby" už nebolo...

Hubári poznajú viacero „škaredých húb".

Medzi „škaredé huby" patria iste aj smrčky a jedovaté ušiaky, ktoré si neskúsení hubári môžu s nimi pomýliť.

Ale najškaredšou je vari podivuhodná huba - hadovka smradľavá, po latinsky Phallus impudicus... do slovenčiny sa to ani nesluší presne preložiť. Šíri okolo seba doďaleka odporný zápach zdochliny. Na vysoko vztýčenom hlúbiku rastie malá zelená gléba, ktorá začína veľmi skoro hniť a ukrutne smrdieť, lákajúc hmyz. Možno ste niekedy našli záhadné vajcovité útvary veľkosti kuracieho vajca, trochu podobné guľatým prášniciam, ibaže hladké a pod kožkou na omak rôsolovité. Nuž to je tá huba vo svojom počiatočnom štádiu. Ak vajce prekrojíte, uvidíte, že obsahuje viacero vrstiev odlišnej farby. V tom štádiu ešte nezapácha, dokonca ju vraj niektorí hubári jedia pripravenú ako rezeň. Ak ste ju však raz videli a zavoňali dospelú, navždy vás na ňu prejde chuť...


HUBY VEĽMI PEKNÉ

Nie je všetko zlato, čo sa blyští - ani vo svete húb nie.

Raz pri Brodskom, v dubine, rastúcej vo vlhkej preliačine, naďabil som na výnimočne krásne huby. Žiarili zlatožlto, boli statné, tuhé a rástli v rozrastenom trse. S inými druhmi bola bieda, nuž som vzal tieto - pripomínali trochu pavučinovce. Dužinu mali - no, radosť krájať, až kým som neochutnal: horké! A doma som už vedel, koľko odbilo - porovnal som svoj nález s obrázkom a opisom v atlase: pravdaže - šupinovec, a nieže krásny, ale nádherný.

Naozaj je nie zlatom všetko, čo sa blyští!

Podobných mimoriadne pekných húb je dosť. Medzi nimi aj niektoré plávky. Zbieranie plávok je, ako píše Príhoda, skúškou hubárskej zdatnosti. Osobne sa pre ne veľmi netrápim: zbieram zelenkasté, trávovozelené, mandľové a... to je vari všetko. Ostatné rozdeľujem podľa kľúča: štípu - sú nejedlé, neštípu - sú jedlé. Ku koncu jesene rastú v záhorských borinách zarovno so suchohríbmi hnedými veľmi pekné plávky sýtej fialovej farby s hlúbikmi do fialova. No štípu tak strašne, že feferónka je proti nim hotové neviniatko.

Takých zradne pekných húb je viac. Napríklad hnojník strakatý, štíhla huba s bielym klobúkom pokrytým bielymi zvyškami plachtičky, upúta svojím pôvabom každého. Pripomína vianočnú ozdobu. Neprejdem v lese okolo nej, aby som ju chvíľu neobdivoval.

No spomeňme ešte jednu krásnu hubu - ohnivec šarlátový, drobnú miskovitú hubu, rastúcu na zemi z hnijúcich konárikov už vo februári.

Niekedy ju nájdete aj medzi rozpúšťajúcim sa snehom. Ani tak nerastie, ale skôr sa žiada povedať, že kvitne: takú má výraznú šarlátovú farbu. Je skutočným farebným šperkom, takú žiarivo šarlátovú farbu v prírode priam ani nenájdete. Pravda, nie je jedlá, no akosi ani neláka na zber; je len skutočnou okrasou predjarnej prírody.

Jednej z najkrajších húb, muchotrávke červenej, sme už hold vzdali.

Spomenul som iba niektoré menej známe huby, ktoré považujem za krásne. Ale ktorá nie je svojím spôsobom krásna? Aj tá najdrobnejšia, napríklad tanečnica poľná, má toľko svojského pôvabu, že ju hodno obdivovať.

Nevraviac o špecifickej kráse hríbov.

Pravda, ako má svoju krásu každý druh, tak sa aj v rámci druhu vyskytujú huby mimoriadne krásne. V tom je tiež jeden z pôvabov zberu - sotva nájdete dva celkom rovnaké dubáky či kremenáče. Preto vás na každom kroku očakáva nielen radosť z nálezu, ale aj prekvapenie.

Ďalšia časť >>

Uverejnené so súhlasom autora.

Diskusia k uvedenej časti

portret

2xM 15.8.2006 00:00

číta sa to veľmi dobré

Reagovať na správu

portret

vemka 4.9.2006 00:00

Veľmi zaujímavé čítanie a poučné.

Reagovať na správu

portret

summi 25.9.2006 00:00

čím ďalej, tým lepšie.

Reagovať na správu

portret

zuzana30 10.10.2006 09:23

je to dobré, veľmi, teším sa na ďalšie časti

Reagovať na správu

portret

Viťko 30.10.2006 17:45

Pri každom pokračovaní čítam všetko od začiatku. Je to nielen zábavné ale aj poučné. Ďakujem a teším sa na pokračovanie.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 4.11.2006 17:21

Ano, pan Majerník to krasne napisal. Pise mu to.

Reagovať na správu

portret

peter_p 16.1.2007 15:06

Vyjde to aj tlačou? Kúúúúúúúúúúúúúpim!

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 20.1.2007 12:54

Ono uz vyslo, dokonca vo viacerych vydaniach. Toto je verzia, ktoru vydalo Vydavatelstvo Tympanon v roku 1998.

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 11.4.2007 22:16

túto šikovnú knižku mám a je to netradičné ale o to zaujímavejšie čítanie

Reagovať na správu

portret

sibyla pokročilý 12.2.2007 08:24

Pán Majerník pripravuje štvrté vydanie svojej knižky o hubách a hubároch. Držte palce, aby zohnal vydavateľa, lebo to je skutočný problém.
Ak by ste mali záujem vyjadriť svoj názor na knižku osobnejšie, prípadne ho povzbudiť v jeho úsilí, môžete písať na moju mailovú adresu [email protected].

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 26.4.2007 20:50

Ahoj Bozka,

nevies ci pan Majernik dostal tricko a list? To uz bol druhy pokus, tak dufam ze ano. Lebo ta nasa posta to je hruza.

Reagovať na správu

portret

steasy 8.12.2007 19:57

Vyborne, tesim sa. Prave som si knizku objednala, tak sa tesim, ako ju budem citat v toni lesa, vzdy, ked ma hubacka ukona. Vzdy je dobre, ked sa odborna tema poda lahsim popularno-naucnym stylom a spristupni sa tak sirsej verejnosti.

Reagovať na správu

portret

MIHALNICA 13.12.2007 23:54

Pozdravujem pána Majerníka. Stretnutie s ním ma konečne primälo sa začítať..a neľutujem.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 6.5.2008 19:05

Knihu som si v piatok objednala, dnes ráno som si ju prevzala na pošte a teraz popoludní celú prečítala. Cítila som vždy, že patrím k hubárom... ďakujem autorovi pánovi Majerníkovi, že po prečítaní knižky som ešte viac hubárkou ako predtým.

Reagovať na správu

portret

lošák 17.6.2008 20:26

U nás na Moravě jsem knihu p.Majerníka neviděl.Dnews jsem si přečetl jedním dechem na PC.Super.Až pojedu na hřiby k Vám snad ji v Cadci koupím.

Reagovať na správu

portret

zelhub 4.9.2008 13:09

Prednedávnom som túto útlu,ale milú knižôčku dočítal.V mnohých kapitolách sa nájde hádam každý hubár,ako keby podobné príbehy zažil on sám,o stratených...,o hubárskom radare...,podobný príbeh o podhríbe som zažil,len s iným koncom.Veľmi osviežujúce čítanie,hlavne keď nerastú.Škoda,že je takejto literatúry málo,vďaka za ňu pán Majerník.

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 13.2.2009 23:38

Prave dnes som dostala tuto knihu od p. Míču (mirado) vydanu v roku 1980 a precitala som ju takpovediac jednym dychom.... super knizocka

Reagovať na správu

portret

Palinkáč 18.6.2009 21:19

Dnes som knižku od pána Majerníka prečítal na jeden šup. Veľmi inšpirujúca....

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.