Úvodná stránka » Informácie pre hubárov »

Čítanie na pokračovanie

Ján Majerník
A predsa ... rastú!
Vydané v roku: 1998

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18
  19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34

Časť: 22

OSUDY HÚB

Skoré ranné vlaky, smerujúce z Bratislavy na Záhorie, bývajú v sezóne plné hubárov - poznať ich podlá košov. Na každej stanici sa vytrácajú po jednom, v dvojiciach i skupinkách poznajú svoje miesta...

Zazobanejší hubári, zvaní obrnenci, zastavujú svoje autá najrozličnejších značiek na cestných krajniciach, na odbočkách lesných ciest, v lesných priesekoch záhorských borín - a tí najhorší zalezú až do lesa, kde sa pri tej príležitosti zbavia aj prázdnych plechovíc a nádob z plastov... Byť lesníkom, nešetrím na takých do flinty príslovečnú soľ...

Popoludní a navečer sa zasa huby v košoch sťahujú z lesa do bytov a sídlisk, aby skončili svoju životnú púť na obyčajnej alebo teflonovej panvici. Niektoré z nich sa - predtým alebo potom - predstavia verejnosti prostredníctvom tlače: ak ide o mimoriadne pekné či veľké exempláre, uverejnia ich odfotografované v novinách. Do novinových správ sa dostanú aj tie, ktoré niekoho prípadne otrávia... Iné sa dostanú do chladničky, aby v pondelok putovali do hubárskej poradne a až potom, preverené odborníkmi, ocitli sa na stole.

Huby sa teda dostávajú do kuchýň. Úspešnejší zberači neskonzumujú, prípadne nespracujú svoj úlovok sami - poroznášajú ich svojim známym a susedom... Tak sa i huby môžu stať prostriedkom pomáhajúcim nenápadne rozvíjať korupciu... Pravda, v lepšom prípade rozvíjajú len dobré susedské či iné vzťahy.

Obdarovaní ich alebo zjedia, alebo s potešením prijmú a potom vyhodia. Všetko závisí od toho, nakoľko dôverujú hubárskym znalostiam či charakteru darcu...

Z húb, prinesených z lesa, možno pripraviť najrozličnejšie jedlá. A tu sme pri koreni veci: je to jedlo ako ktorékoľvek iné?

Podľa mňa treba huby konzumovať ináč ako bežnú potravu. Mali by sa jesť iba pri slávnostných príležitostiach alebo výlučne vtedy, keď sa za stolom stretnú dobrí a poriadni ľudia, ktorí si vzájomne dôverujú, aby mohla naozaj zavládnuť a prehĺbiť sa podobná čistá atmosféra - no, asi ako v lese, keď sme ich zbierali. A podobná radosť.

Iné huby sa stávajú predmetom obchodu. Skutočný hubár ich nikdy nekupuje.

Huby na trhu sú objektom nedôverčivého skúmania kupujúcich, zatiaľ čo ich predávajúci ubezpečujú o absolútnej neškodnosti svojho tovaru a vymýšľajú naň chválospevy. Vychvaľovanie sa niekedy spája aj s falošnými názvami. Červivé huby jednoducho neexistujú:

- Kúpte si panyčko, to sú neny červivé, enem také dzírkavé!

Gazdinky po chvíli okúňania huby kupujú a nesú v taškách domov s pocitom, že získali časovanú bombu.

Ceny húb na trhu sa upravujú ekonomickými vzťahmi ponuky a dopytu. Aj menej chutné môžu dosiahnuť závratnú cenu, a zasa aj najkvalitnejšie hríby sa môžu predávať za bagateľ - všetko závisí od momentálnej situácie v lese. Sušené huby sa oproti čerstvým ponúkajú za relatívne nízku cenu, ibaže často kupujete mačku vo vreci - druhy, o ktorých by ani odborník netušil, že sa dajú sušiť, ba dokonca i jesť. Čerstvé hríby bývajú niekedy i po dvesto korún za kilo, ale to iba vo výnimočných prípadoch.

Predavači húb ovládajú rozličné kúzla: niektoré huby, napríklad tanečnice poľné, máčajú vo vode, čím sa značne zvýši ich pôvodná váha... po novom - hmotnosť. Preto som ešte nevidel ani v časoch sucha na trhu tanečnice v pôvodnej farbe - bledookrovej. Po nasiaknutí vodou sa totiž mení až na tmavohnedú.

A hoci by som huby na trhu nikdy nekupoval, uznávam: býva to pekný pohľad na plné pulty... Ba v kútiku duše som aj rád, že ich ľudia nakúpia na trhu a nehrnú sa všetci do lesov. Aj ináč s babkami-hubárkami vychádzam dobre - neškodí podebatovať si s nimi, hoci si svoje zberačské tajomstvá chránia a za nič nevyzradia, kam na to všetko chodia...

Huby sa teda dostávajú do domácností, kde ich možno okamžite skonzumovať alebo spracovať na zimu. Ako som už spomenul, dajú sa naložiť do masla či masti, prípadne do octového nálevu, soli, najčastejšie však - usušiť. Napokon príde čas, keď babky-hubárky z trhu zmiznú a objavia sa - opäť zo Záhoria - kapustniarky. Pre konzumentov húb sú takisto dôležité, lebo i kapustnicu možno síce variť podľa najrozličnejších receptov, ale nepochybne do nej patria najmä sušené huby.

Ďalšia časť >>

Uverejnené so súhlasom autora.

Diskusia k uvedenej časti

portret

2xM 15.8.2006 00:00

číta sa to veľmi dobré

Reagovať na správu

portret

vemka 4.9.2006 00:00

Veľmi zaujímavé čítanie a poučné.

Reagovať na správu

portret

summi 25.9.2006 00:00

čím ďalej, tým lepšie.

Reagovať na správu

portret

zuzana30 10.10.2006 09:23

je to dobré, veľmi, teším sa na ďalšie časti

Reagovať na správu

portret

Viťko 30.10.2006 17:45

Pri každom pokračovaní čítam všetko od začiatku. Je to nielen zábavné ale aj poučné. Ďakujem a teším sa na pokračovanie.

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 4.11.2006 17:21

Ano, pan Majerník to krasne napisal. Pise mu to.

Reagovať na správu

portret

peter_p 16.1.2007 15:06

Vyjde to aj tlačou? Kúúúúúúúúúúúúúpim!

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 20.1.2007 12:54

Ono uz vyslo, dokonca vo viacerych vydaniach. Toto je verzia, ktoru vydalo Vydavatelstvo Tympanon v roku 1998.

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 11.4.2007 22:16

túto šikovnú knižku mám a je to netradičné ale o to zaujímavejšie čítanie

Reagovať na správu

portret

sibyla pokročilý 12.2.2007 08:24

Pán Majerník pripravuje štvrté vydanie svojej knižky o hubách a hubároch. Držte palce, aby zohnal vydavateľa, lebo to je skutočný problém.
Ak by ste mali záujem vyjadriť svoj názor na knižku osobnejšie, prípadne ho povzbudiť v jeho úsilí, môžete písať na moju mailovú adresu [email protected].

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 26.4.2007 20:50

Ahoj Bozka,

nevies ci pan Majernik dostal tricko a list? To uz bol druhy pokus, tak dufam ze ano. Lebo ta nasa posta to je hruza.

Reagovať na správu

portret

steasy 8.12.2007 19:57

Vyborne, tesim sa. Prave som si knizku objednala, tak sa tesim, ako ju budem citat v toni lesa, vzdy, ked ma hubacka ukona. Vzdy je dobre, ked sa odborna tema poda lahsim popularno-naucnym stylom a spristupni sa tak sirsej verejnosti.

Reagovať na správu

portret

MIHALNICA 13.12.2007 23:54

Pozdravujem pána Majerníka. Stretnutie s ním ma konečne primälo sa začítať..a neľutujem.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 6.5.2008 19:05

Knihu som si v piatok objednala, dnes ráno som si ju prevzala na pošte a teraz popoludní celú prečítala. Cítila som vždy, že patrím k hubárom... ďakujem autorovi pánovi Majerníkovi, že po prečítaní knižky som ešte viac hubárkou ako predtým.

Reagovať na správu

portret

lošák 17.6.2008 20:26

U nás na Moravě jsem knihu p.Majerníka neviděl.Dnews jsem si přečetl jedním dechem na PC.Super.Až pojedu na hřiby k Vám snad ji v Cadci koupím.

Reagovať na správu

portret

zelhub 4.9.2008 13:09

Prednedávnom som túto útlu,ale milú knižôčku dočítal.V mnohých kapitolách sa nájde hádam každý hubár,ako keby podobné príbehy zažil on sám,o stratených...,o hubárskom radare...,podobný príbeh o podhríbe som zažil,len s iným koncom.Veľmi osviežujúce čítanie,hlavne keď nerastú.Škoda,že je takejto literatúry málo,vďaka za ňu pán Majerník.

Reagovať na správu

portret

rufuss pokročilý 13.2.2009 23:38

Prave dnes som dostala tuto knihu od p. Míču (mirado) vydanu v roku 1980 a precitala som ju takpovediac jednym dychom.... super knizocka

Reagovať na správu

portret

Palinkáč 18.6.2009 21:19

Dnes som knižku od pána Majerníka prečítal na jeden šup. Veľmi inšpirujúca....

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.