Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik vrchovský

Lactarius salicis-reticulatae Kühner
ryzec alpínský

Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 200 EUR
Výskyt: VII. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 15-30 (50) mm, za mlada plocho klenutý, čoskoro plochý a niekedy v strede jemne vtlačený, občas s malým hrboľom, často zvlnený (nepravidelný), povrch hladký (lysý), za vlhka veľmi klzký a lesklý, potom lepkavý, u mladých plodníc krémový až svetlo žltý, neskôr tmavne do okrova, okraj zostáva dlho podvinutý, hladký alebo iba jemne oblo zúbkovaný.

Plodná časť:

Lupene široko pripojené až jemne zbiehavé, stredne husté, tenké, nerozvidlené (alebo len veľmi málo), výrazne prestriedané lupienkami, u mladých plodníc svetlo krémové, neskôr sa zvýrazňuje svetlo okrová farba s ružovým nádychom, na poranených miestach fialovejú.

Hlúbik:

Hlúbik 15-30 x 5-10 mm, valcovitý, najskôr plný, u starých plodníc dutý, povrch viacmenej hladký, najskôr biely a celý oinovatený, neskôr krémový až žltkastý (hlavne smerom k báze).

Dužina:

Dužina málo mäsitá, krehká (v klobúku pevnejšia), biela, pomaly sa sfarbuje na reze na fialovo, vôňa za čerstva pelargóniová, neskôr pripomína sušené jablká, chuť mierna až jemne horkastá a zvieravá (trpká). Mlieko biele, v kontakte s dužinou sa sfarbuje fialovo, izolované nemenné, chuťovo mierne.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach bielo krémový.

Výskyt:

Lactarius salicis-reticulatae rastie zvyčajne v skupinách v alpínskych (vysokohorských) oblastiach na vápencovom podloží, viaže sa na vŕbu sieťkovanú (Salix reticulata) a dryádku osemlupienkovú (Dryas octopetala). Salix reticulata je nízky, kríčkovitý druh vŕby, rastie v arktických a horských oblastiach, v Európe sa v južnejších oblastiach vyskytuje v Karpatoch, Alpách, Pyrenejách a horách Balkánskeho polostrova, na Slovensku by sa mala vyskytovať v Malej Fatre, Západných, Vysokých a Belianskych Tatrách. Dryas octopetala, je malý na zemi rozrastajúci sa popínavý krík, rastie v Európe v severných a horských oblastiach, na Slovensku ju nájdeme od Súľova cez Fatru a Tatry až po Muránsku planinu. Oba druhy patria na Slovensku k ohrozeným.

Podobné druhy:

K druhu Lactarius salicis-reticulatae sú podobné ďalšie dva druhy rýdzikov rastúce v podobnom biotope a ktorých dužina sa na reze sfarbuje fialovo. Lactarius dryadophilus sa taktiež vyskytuje na vápencovom podloží, ale jeho plodnice sú väčšie (je to najväčší druh z alpínskych rýdzikov s priemerom klobúka 40-80 (100) mm)) a má výrazne plstnato chĺpkatý okraj klobúka (hlavne u mladých plodníc, neskôr môže byť lysý). Lactarius salicis-herbaceae rastie na neutrálnych alebo kyslejších pôdach a odlišuje sa, okrem iného, výrazne riedkymi lupeňmi. Spomeniem aj Lactarius alpinus, ten je podobne sfarbený, no viaže sa na vŕbu bylinnú (Salix herbacea), klobúk je suchý, jeho mlieko je biele, nemenné, po čase štipľavé. V alpínskom prostredí rastie aj Lactarius lepidotus, ten sa viaže na jelšu zelenú (Alnus viridis), má klobúk so šedo hnedou farbou a často výrazný hrboľ.
Z druhov, ktoré nerastú v podobnom biotope (teda nie vo vysokohorskom pásme), čiže k zámene nemôže dôjsť, spomeniem podobný Lactarius aspideus, ktorý sa viaže na vŕbu (Salix sp.).

Poznámka / Zaujímavosti:

Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Synonymum:

Lactarius aspideoides Kühner, Bull. trimest. Soc. mycol. Fr. 91: 389 (1975)

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (20. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (04. 06. 2021), Mgr. Roland Baranovič (01. 02. 2002)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.






Ext. zdroje

Aktuálne nie sú známe žiadne externé zdroje.


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia