rýdzik vŕbový
Lactarius aspideus (Fr.) Fr.
ryzec lemovaný
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 100 EUR
Výskyt: VII. - X.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk s priemerom 10-70 mm, najskôr klenutý s jemne vtlačeným stredom a podvinutým okrajom, neskôr plochý a okraj sa postupne vyrovnáva, niekedy aj s malým hrboľom. Povrch rovný, ale neskôr občas zvlnený, hladký, smerom k okraju u mladých plodníc jemne plstnatý, u starých plodníc okraj jemne oblo zúbkovaný, lesklý, mastný, klzký až lepkavý (neskôr za sucha môže byť takmer suchý), zvyčajne nezónovaný (alebo iba veľmi málo a nevýrazne), svetlo slamovo žltý až bledo krémový, niekedy s hnedasto šedými škvrnami, tmavšie v strede, občas aj s fialovými tónmi.
Plodná časť:
Lupene zbiehavé, často s náznakom ich pokračovania na hlúbiku, stredne husté, vysoké 2-4 mm, za mlada svetlo krémovo žltkasté, neskôr až krémové, po poškodení sa sfarbujú na šedasto fialovo.
Hlúbik:
Hlúbik valcovitý až kyjakovitý, niekedy zakrivený alebo (aj) nepravidelný (postláčaný), hrboľkatý a jamkatý (potom aj zrnitý), plný, viacmenej rovnako sfarbený ako klobúk, tmavne však s vekom a pri manipulácií (po poškodení šedo fialovie).
Dužina:
Dužina tvrdá, ale inak krehká, biela, pomaly sa na reze mení na šedo fialovo, ale táto fialová farba po niekoľkých hodinách mizne. Vôňa nevýrazná (jemne ovocná), chuť mierna, neskôr trochu horká. Mlieko biele, izolované nemenné, v kontakte s lupeňmi sa mení na fialovo ružovo, chuť mlieka mierna, neskôr trochu horká.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach bledo krémový.
Výskyt:
Lactarius aspideus rastie pomerne vzácne pod vŕbami (Salix sp.), ale nie trpasličími vŕbami, v tráve alebo na holej zemi na viacmenej vlhkých miestach, často na okrajoch jazier, preferuje kyslé pôdy.
Podobné druhy:
Podobný Lactarius flavidus rastie v listnatých lesoch, ale nie pod vŕbami (skôr lieska, dub, hrab) a preferuje vápencové podložie. Jeho dužina (mlieko) je neskôr až štipľavá (aj keď niekedy tiež iba horká), mlieko sa mení na fialovo aj po izolovaní, dužina na reze fialovie (až černasto fialovie) výraznejšie a rýchlejšie, farba klobúka je sýtejšia, slamovo žltá až okrová, niekedy s kruhmi ale častejšie skôr s trochu tmavšími škvrnami. V arktickom a alpskom (vysokohorskom) pásme pod trpasličími vŕbami rastú podobné druhy Lactarius salicis-herbaceae a Lactarius salicis-reticulatae. Lactarius salicis-reticulatae má tmavšie žlté lupene, ktoré sa stávajú viacmenej ružovkasto žlto hnedé. Lactarius salicis-herbaceae má farbu klobúka hnedo žltú, okrovú.
Poznámka / Zaujímavosti:
Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Vedecké zaradenie:
Fungi > Basidiomycota > Agaricomycotina > Agaricomycetes > Incertae sedis > Russulales > Russulaceae > Lactarius
Synonymum:
Agaricus aspideus Fr., Observ. mycol. (Havniae) 2: 189 (1818)
Lactarius aspideoides Burl., Bull. Torrey bot. Club 34: 87 (1907)
Lactarius aspideus subsp. aspideoides (Burl.) Singer, Annls mycol. 40(1/2): 117 (1942)
Lactarius aspideus (Fr.) Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 336 (1838) [1836-1838] subsp. aspideus
Lactarius aspideus (Fr.) Fr., Epicr. syst. mycol. (Upsaliae): 336 (1838) [1836-1838] var. aspideus
Lactarius uvidus var. aspideus (Fr.) Quél., Enchir. fung. (Paris): 128 (1886)
Lactifluus aspideus (Fr.) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 2: 856 (1891)
Autor popisu:
Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (16. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (04. 06. 2021), Oldřich Roučka (14. 11. 2013), Pavel Brůžek (09. 10. 2012), Mgr. Roland Baranovič (09. 08. 2001)
Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})
Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.
Neexistujú ďalšie fotografie