rýdzik vysokohorský
Lactarius salicis-herbaceae Kühner
ryzec vysokohorský
Výskyt: VII. - IX.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk s priemerom 8-22 (30) mm, v mladosti klenutý, čoskoro plochý s vtlačeným stredom, niekedy s malým hrboľom, povrch hladký (okraj veľmi jemne plstnatý – oinovatený), za vlhka klzký a lesklý, lepkavý, za sucha vyzerá matný, žltý až okrovo žltý, v strede o niečo tmavší, okrajová časť klobúka býva zvyčajne svetlejšie svetlejšia – krémová, okraj je dlho podvinutý, hladký a ostrý.
Plodná časť:
Lupene široko pripojené až mierne zbiehavé, riedke, vysoké 1-2 mm, niektoré rozvidlené, prestriedané lupienkami aj keď väčšinou len jedným medzi dvoma lupeňmi, belavé u mladých plodníc, neskôr krémové.
Hlúbik:
Hlúbik 6-25 x 4-8 mm, dosť krehký, valcovitý, báza niekedy zhrubnutá až na cca 12 mm, za mlada plný, neskôr dutý, viacmenej hladký, u mladých plodníc belavý a jemne oinovatený, neskôr lysý a žltý až okrový (hlavne na báze).
Dužina:
Dužina belavá, na reze sa po niekoľkých minútach sfarbuje na bledo fialovo, vôňa nevýrazná (skoro žiadna), chuť mierna a trochu zvieravá (trpká). Mlieko skôr nehojné, biele, v kontakte s dužinou fialové, izolované nemenné, chuťovo mierne.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach krémový.
Výskyt:
Lactarius salicis-herbaceae rastie jednotlivo alebo v skupinkách v alpínskych (vysokohorských) oblastiach v porastoch zakrpatených kríkov a vresoviskách, viaže sa na vŕbu bylinnú (Salix herbacea), ktorá rastie v nadmorských výškach nad 1500 m.n.m. (u nás vzácne vo Vysokých Tatrách, inak Alpy, Pyreneje, pohorie Rila v Bulharsku, severské štáty, atď.). Preferuje neutrálne alebo kyslejšie podložie a vlhké miesta.
Podobné druhy:
K druhu Lactarius salicis-herabceae sú podobné ďalšie dva druhy rýdzikov rastúce v podobnom biotope a ktorých dužina sa na reze sfarbuje fialovo. Lactarius dryadophilus sa taktiež vyskytuje na vápencovom podloží, ale jeho plodnice sú väčšie (je to najväčší druh z alpínskych rýdzikov s priemerom klobúka 40-80 (100) mm)) a má výrazne plstnato chĺpkatý okraj klobúka (hlavne u mladých plodníc, neskôr môže byť lysý). Lactarius salicis-reticulatae rastie skôr na vápencových pôdach a odlišuje sa, okrem iného, hustejšími lupeňmi a viacmenej svetlejším krémovým sfarbením. Spomeniem aj Lactarius alpinus, ten je podobne sfarbený, no viaže sa na vŕbu bylinnú (Salix herbacea), klobúk je suchý, jeho mlieko je biele, nemenné, po čase štipľavé.
V alpínskom prostredí rastie aj Lactarius lepidotus, ten sa viaže na jelšu zelenú (Alnus viridis), má klobúk so šedo hnedou farbou a často výrazný hrboľ.
Poznámka / Zaujímavosti:
Zdroje informácií:
Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt)
Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso)
Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)
Vedecké zaradenie:
Fungi > Basidiomycota > Agaricomycotina > Agaricomycetes > Incertae sedis > Russulales > Russulaceae > Lactarius
Synonymum:
Lactarius salicis-herbaceae var. immutabilis Kühner [as 'salis-herbaceae'], Bull. trimest. Soc. mycol. Fr. 91: 69 (1975)
Lactarius salicis-herbaceae Kühner, Bull. trimest. Soc. mycol. Fr. 91: 68 (1975) var. salicis-herbaceae
Autor popisu:
Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (20. 11. 2013)
Zmeny vykonali: Paľo ° (02. 01. 2012), Pavol Kešeľák (25. 09. 2008)
Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})
Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.
Neexistujú ďalšie fotografie