Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

rýdzik čiaškotvarý

Lactarius cyathuliformis Bon
ryzec pohárkovitý

Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk s priemerom 12-45 mm, klenutý až plochý s vtlačeným stredom, často s malým oblým stredovým hrboľom, za sucha môže byť občas v strede jemne sieťovane rozpukaný, okraj presvitajúco ryhovaný, neskôr môže byť až hrubo ryhovaný či vrúbkovaný, zvlnený. Povrch pokožky klobúka hladký, za vlhka mastný, hygrofánny, za sucha matný. Okraj nadol zahnutý. Farba variabilná, viacmenej matne hnedastá (tmavo červeno hnedá, svetlo oranžovo hnedá, škoricová, žltkasto hnedá), často s olivovými tónmi, v strede tmavšia, vytvárajúca dojem oka. Plodnice celkovo pôsobia trochu robustnejšie od podobných druhov (Lactarius obsuratus, Lactarius omphaliformis).

Plodná časť:

Lupene pripojené až krátko zbiehavé, u mladých plodníc hustejšie u dospelých skôr riedke, pomerne široké, prestriedané lupienkami, niekedy rozvidlené, krémové, krémovo pleťové (slabo žlto hnedé) až okrovo oranžové, po poranení niekedy ružovo oranžové.

Hlúbik:

Hlúbik 20-50 x 2-5 mm, valcovitý, na báze zhrubnutý, vlhký, na vrchu oinovatený, nižšie niekedy zvrásnený, okrový až tmavo žltkasto hnedý, pružný alebo krehký (podľa nasiaknutia vodou), časom dutý. Na báze často vidno belavé mycéliové chĺpky.

Dužina:

Dužina veľmi tenká, krehká, krémovo pleťová, pri nasiaknutí v hlúbiku okorovo oranžová. Vôňa nevýrazná alebo slabo ovocná, chuť dužiny mierna. Mlieko nehojné, vodnato biele až biele, po izolovaní žltnúce. Chuť mlieka mierna.

Výtrusný prach:

belavý

Mikroznaky:

Výtrusy (7,2) 8,3-9,9 (11,2) x (6,1) 7,0-7,7 (8,5) µm. Práve na základe veľkosti výtrusov sa dá spoľahlivo rozlišovať od podobného druhu, ktorým je Lactarius obsuratus. Lactarius cyathiliformis má výtrusy väčšie a širšie (šírka v priemere viac ako 7 µm), Lactarius obscuratus má výtrusy menšie (v priemere dľžka do 8 µm a šírka menej ako 6,5 µm). Ďalší podobný druh predstavuje Lactarius omphaliformis, ktorý má výtrusy s veľkosťou niekde v strede medzi týmito dvoma druhmi, no ten má aj iné rozlišovacie (makroskopické) znaky.

Výskyt:

Viaže sa primárne na jelšu (Alnus sp), ale je uvádzaná výnimočne aj lieska (Corylus avellana) a vŕba (Salix sp.). Vyskytuje sa väčšinou v skupinách na tmavých, vlhkých alebo stredne vlhkých miestach, na holej zemi alebo v machu.

Podobné druhy:

Podobné druhy, ktoré sa vyskytujú v obdobných biotopoch (viažu sa na jelšu) Lactarius omphaliformis a Lactarius obscuratus, prípadne Lactarius clethrophilus (niektorí autori ho považujú za synonymum k Lactarius obscuratus). Na prvý pohľad (z dôvodu farebnej variability) ťažko rozlišovať tieto druhy, často je nutné mikroskopické potvrdenie (hlavne podľa veľkosti výtrusov). Každopádne Lactarius obscuratus býva väčšinou živšie starbený (Lactarius cyathuliformis je matnejší) a o niečo subtílnejší. Lactarius omphaliformis býva ešte menší ako Lactarius cyathuliformis aj Lactarius obscuratus (priemer klobúka do 10-20 mm), je ešte výraznejšie ryhovaný (aj za polovicu smerom od okraja k stredu klobúka) a stred klobúka býva u dospelých plodníc šupinkatý, čo vidno aj pri zasychaní plodnice, tvarovo pripomína kalichovky (lakovky). Lactarius clethrophilus býva väčšinou ešte tmavší (tmavo hnedo červený), tak je sfarbený aj hlúbik, jeho mlieko je biele, nemenné, štipľavé, môže pripomínať malý Lactarius camphoratus.

Autor popisu:

Hlavná úprava: JUDr. Michal Jamrich (04. 08. 2014)
Zmeny vykonali: Pavel Brůžek (09. 10. 2012), Paľo ° (02. 01. 2012), Mgr. Roland Baranovič (01. 02. 2002)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.





rýdzik čiaškotvarý
rýdzik čiaškotvarý
Lactarius cyathuliformis
JUDr. Michal Jamrich
mikroskop., exsikát
rýdzik čiaškotvarý
rýdzik čiaškotvarý
Lactarius cyathuliformis
JUDr. Michal Jamrich
mikroskop., exsikát

Ext. zdroje

Fungorum.org
Položka je prelinkovaná na Index Fungorum
Bpgiphoto
Lactarius cyathuliformis
Russulales News
Lactarius cyathuliformis


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia