Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
to je jedno - vzácnosť, ako vzácnosť, ja nemám ani jedného - ale spýtam sa a myslím, že aj za Peteho N. - dá sa "sežrat?"
Reagovať na správu
Ja ti nevim devce mily,kdyz tam byl aj Quercus,tak smad aj rubínovec obyčajný (Chalciporus rubinus) ? Ale pekneho hriba si nasla.
Reagovať na správu
myslím si také, že s ohledem na to modrání a barvu rourek ten krasaveček není přívěskatým....
Reagovať na správu
nekaz mi radost,medovec nie podla znakov,vsak exsikat mam,ak by mal niekto zaujem
Reagovať na správu
nesedi mi uplne,hlavne to modranie v hlubiku ale ani na priveskaca by som nevsadil vela
Reagovať na správu
Miladka,ja by som sa viac potešila meďovcu rubínovému,je to vzácnosť.
Reagovať na správu
Je to fešák perfiš
Reagovať na správu
Fííha, parádny prvonález, Miladka. Blahoželám .
Reagovať na správu
tak to je teda vzacnost, gratulujem...len sa divim, ze modral, lebo medovec karminovy nezvykne modrat ale cerveniet, skoda, ze nie je prierez plodnicou, tam vidiet tie znaky najlepsie...no ale v poslednej dobe ako sa sprava priroda je vsetko mozne
Reagovať na správu
ved som aj ja velmi zvedava, je to ozaj ojedinely nalez...tiez po nom patram na lokalite kde sa nasiel v minulosti, no teraz posledne roky nic posli co najskor Jankovi na mikroskopovanie a nenapinaj nas
Reagovať na správu
Exsikátu sa rád ujmem.
Reagovať na správu
gratulujem Miladka
Reagovať na správu
Paráda, blahoželám k nálezu.
Reagovať na správu
Ahoj Miládko, toto není v žádném případě Rubinoboletus rubinus - u něj nemodrá dužnina! Charakteristické je pleťové zbarvení dužniny a poslední třetina směrem k bázi třeně jde do žluta, dále jsou v dužnině a pod pokožkou klobouku růžovo červené fenomény. Našel jsem jich desítky a kdykoli jsem řízl, nemodral. Neodpovídá ani dalšíé makroskopický znak: povrch třeně. Rb. rubinus jej nemá se zrníčky či krupičkou, ale spíše hladký, zbarevení hlúbika v bazální části by mělo být světlejší než v apikální, tento to má naopak.
Dle mě je to suchem poznamenaný B. queleti. Sucho udělá s plodnicemi mnohé, ale toto dle mě není Rubinoboletus rubinus.
Reagovať na správu
nemáš zač Jarott mne f. SS upozornil na tento nález, tak jsem se na to podíval...
A prepač, že som Ti zkazil radosť
Reagovať na správu
nádherný je Miladka
Reagovať na správu
A chuť to malo akú? inak neviem, či sa mi to podarí určiť presne, lebo chýba báza hlúbika a akurát tá je najpotrebnejšia na reakcie. A práve zisťujem, že plodnice sú nezrelé, nemajú diferencované výtrusy.
Reagovať na správu
Vyskúšal som čo najnižšie v hlúbiku odobrať kus pletiva a po kvapnutí Melzerovho činidla boli hýfy amyloidné, pričom púšťali do preparátu aj voľným okom viditeľné modré farbivo. Táto farebná reakcia nahráva hríbu Quéletovmu. Napr. B. erythropus má v báze hlúbika dextrinoidné hýfy, teda červenejúce. Práve pre toto je tá báza hlúbika dôležitá. Našťastie nebola plodnica urezaná príliš vysoko. Treba však nález konfrontovať s novšie opísanými druhmi blízkymi h. Quéletovmu.
Reagovať na správu
Vyzerá zrelšie, možno by bol aj lepší na vedecké účely. Veď keď sa naskytne nejaká príležitosť, môžeš mi ho po niekom poslať. Ďakujem.
Reagovať na správu
Inak bola tu správna poznámka, že Ch. rubinus nemodrie. Keďže plodnice tejto veľkosti by už museli mať výtrusy, budú to asi mladé plodnica niektorého z modrejúcich hríbov bez sieťky. Ale či hríb Quéletov, to sa pri absencii horeuvedených znakov neodvážim tipovať. U hríbov treba poznať vzhľad plodníc v rôznych štádiách a toto sú predsa len mladé plodnice.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.