Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
úžasný prvonález , gratulujem Janko
Reagovať na správu
Ahoj Jene, vůně nepříjemná, byla by specifikace?
Resp. mám podezření, že se jedná o Lactarius subumbonatus.
Vidím, že máš exsikát, když ho doma sušíš, čuchni k němu, pokud cítíš cikorku, je to L.serifluus, pokud ne, jedná se o L. subumbonatus.
Reagovať na správu
Tak, tak, v rovnakom čase sme zareagovali Aj podľa farby klobúka by to naň viac sedelo. Akurát som Jankovi písal. Som zvedavý.
Reagovať na správu
Pete, len ma trochu pletie, že Basso popisuje tie vône presne naopak. Pri Lactarius serifluus píše, že výrazná plosticova vôňa postupne slabne, nič viac. A práve pri Lactarius subumbonatus hovorí o tej zmene vône pri zasychaní na tú ,,maggi,,. Ale napr. Kränzlin (Fungi of Switzerland) píše o tej zmene pri Lactarius serifluus, ale subumbonatus v knihe ani nemá, tak neviem, čo by písal tam.
Reagovať na správu
Miško, nejsem doma, nemám u sebe literaturu, tak musím reagovat obšírněji. Lactarius serifluus je spíše mediteriální druh a je proto daleko vzácnější než L. subumbonatus.
Myslím si, že oba dva byly ještě nedávno řazeny pod jeden druh, to by měla být odpověď na to, proč jej Kranzlin nemá odděleně. S tou vůní je to asi složitější, L. subumbonatus - vůně ploštičná, při zasychání něco mezi a při dalším schnutí cikorková nebo jak jsi napsal Ty - po Maggi koření a docela silná je ta vůně. U Lactarius serifluus by ta vůně neměla být tak moc ploštičná v nativním stavu a při zasychání jen jemně po maggi s tím, že tam stále ta ploštičná nepříjemná vůně převládá...
Reagovať na správu
Miško, práve som bol k nemu pričuchnúť. Už je trošku zavädnutý a tá vôňa je oveľa menej intenzívna ako bola za čerstva. Takže asi sa to upresní až po podrobnom preskúmaní exsikátov, keď ti ich pošlem.
Reagovať na správu
Ďakujem, Janko. Určite si k nim privoniam Ale skús tú vôňu sledovať až kým mi ich pošleš.
Reagovať na správu
Ďakujem za reakcie, ani by ma nenapadlo ako búrlivo budete s Miškom diskutovať. Exsikáty sa pripravujú (sušia), Miškovi som už napísal, že mu ich pošlem po vysušení a potom on určite zistí, o ktorý z tých dvoch diskutovaných sa jedná.
Reagovať na správu
Neboj kamarát, nemám ešte mikroskop Len Janko mi občas pošle nejaký rýdzik, aby som mal motiváciu ho mať.
Reagovať na správu
Už jsem se lekl, že jsem tady zase něco propásl. Mikroskop je veliká výzva každopádně, kamaráde, pokud se u Vás zastaví Ježíšek s mikroskopem, tak máš jen 2 možnosti: 1) pozvat ho dál, mikroskop si vzít a napsat mi, ať Ti pošlu vzorky a nebo 2) poslat ho ku mě a třeba i s těmi tvými vzorky
Reagovať na správu
Krásne foto Janko, gratulujem. Každopádne fajný nález. Sú dva veľmi podobné druhy. Lactarius serifluus a Lactarius subumbonatus. Oba rastú v rovnakom biotope a sú si podobné. Ten druhý tu zatiaľ v atlase nemáme, ale bude doplnený. V popise k Lactarius serifluus som sa snažil napísať odlišnosti, ešte to skúsim neskôr doplniť. Osobné skúsenosti s nimi ale nemám. Podľa tej dosť tmavej farby by to mohol byť aj ten subumbonatus. Pozrieme sa ešte na to.
Reagovať na správu
Lactarius serifluus je všeobecně vzácnější a je hodně zaměňovaný s L. subumbonatus, většina nálezů, které se kdekoli vyskytnou a jsou jmenovány jako Lactarius serifluus je nakonec L. subumbonatus. Když jsou oba v kondici, tak L. subumbonatus má prý daleko více štěničnou vůni (zápach). Také jsem ještě nikdy L.serifluus nepotkal, nebo jsem jej zaměnil. L. sebumbonatus je ale daleko více kosmopolitnější, vyroste na téměř jakémkoli podloží. Lactarius serifluus je spíše vázaný na alkalickou půdní reakci. Oba vykrůstají především pod duby.
Nechci zde řešit především rýdziky jen dle barvy, proto jsem ji neuváděl - ale i to je jeden ze znaků, který mi na něj sedí, jak jsi zde napsal Ty.
Při sušení by se to mělo na 100% projevit a je to asi ta nejvýznamnější markanata, jak je od sebe rozlišit
Reagovať na správu
Pekný nález,Janko. Páči.
Reagovať na správu
Toto je parádička, Janko .
Reagovať na správu
super, dúfam, že to doriešia
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Mgr. Ján Hraško
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
10. 11. 2013, Petrovec
Popis:
Asi 20 plodníc rástlo v tráve na okraji dubového lesa. Prvonález.. Najbližšia obec: Breznička . Lokalita: Asi 2,5 km JV od Brezničky, N: 48,402426, E: 19,764876. Typ lokality: Na lúke. Substrát: V tráve. Nadmorská výška: 250 m s.m.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Mgr. Ján Hraško (Janko44)
Exsikát existuje
Herbár: HBMJ
Mlieko biele vodnaté, hlúbik dutý, veľmi nepríjemný zápach. Výtrusný prach belavý.
Ďalšie informácie:
ID: 427952; Zverejnené: 11. 11. 2013
Zaradené:
Užitočné linky:
Ďalšie fotografie