hríb satanský
Rubroboletus satanas f. satanas (Lenz) Kuan Zhao & Zhu L. Yang
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 200 EUR
Čas a miesto:
08. 08. 2012, Nimnica
Popis:
Niekoľko už prestarnutých a veľkých plodníc rástlo v listnatom lese (dub, buk, hrab, breza). Toto bola najkrajšia a na to veľké sucho ešte schopná plodnica o výške asi 10 cm. Rástol krajom lesa.
Hríb satanský dokáže vyrásť do veľkých a mohutných plodníc, ktoré svietia už z väčšej diaľky a tak lákajú hubárov k ich zberu a vzbudzujú ich pozornosť. Keď zistia, že nejde o bežný hríb, zahodia ho a preto veľa plodníc ostáva v lese vykopnutých alebo odhodených.
Je to škoda, pretože sa jedná o zriedkavý hríb, ktorý sa vyskytuje nehojne. Zaslúži si od nás úctu a zároveň rešpekt, pretože sa jedná o nebezpečný a za surova jedovatý hríb.
Ako som už spomínal, dokáže dorásť do úctyhodných veľkostí, pričom klobúk dosahuje v priemere do 250 mm, ojedinele však aj 300 mm. V mladosti je klasicky najskôr guľovitý, postupne polguľovite klenutý až plocho rozprestretý, hrboľatý s rôznymi nepravidelnými priehlbinami. Je belavej, krémovej, striebristej alebo sivej farby s občasnými hnedastými fľakmi. Staršie plodnice môžu mať zelenkastý nádych a za suchého počasia sa rozpukáva. Okraj klobúka môže byť slabo ružovkastý.
Na spodnej strane klobúka sú žlté alebo olivové rúrky, pričom sú póry najskôr taktiež žlté, postupne oranžové alebo oranžovočervené.
Hlúbik je hrubý (približne do 80 mm široký), vysoký asi do 150 mm, v mladosti guľovitý, postupne kyjakovitý, v hornej časti žltej farby, v spodnej časti viditeľne zhrubnutý (akoby hľuzovitý) a ružovkastej alebo jasne červenej farby. Niekedy je celý žiarivo červenej farby. Je pokrytý jemnou sieťkou, ktorá sa v starobe môže vytrácať.
Dužina je po rozrezaní belavá alebo slabšie žltá, po chvíli slabo modrá. Chuť aj vôňa je príjemná, no staré plodnice nepríjemne zapáchajú.
Aj keď nie je chránený, rastie veľmi zriedkavo od júla do septembra, aj to iba na niektorých miestach, hlavne na vápencových podkladoch v teplých listnatých lesoch pod dubmi, hrabmi a bukmi, taktiež s prímesou liesky alebo lipy.
Už len to, že je za surova jedovatý a už len malý kúsok spôsobuje žalúdočné ťažkosti, zvracanie a dehydratáciu je varovaním, aby sme hríb satanský ponechali na mieste a venovali sa zberu iných kvalitných a jedlých húb.
Jedovatá huba, po dôkladnom prevarení sa stáva jedlým.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 339900; Zverejnené: 09. 08. 2012