hríb satanský
Rubroboletus satanas f. satanas (Lenz) Kuan Zhao & Zhu L. Yang
hřib satan
Chránená huba
Pokuta za jednu plodnicu: 200 EUR
Výskyt: VI. - IX.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 60-250 mm v priemere, najprv býva guľovite pritisnutý k hlúbiku, čoskoro je však polguľovite klenutý a napokon vankúšovite plocho rozprestretý. Je sivobelavý, bledo sivožltkastý, bledohnedastý, často so zelenkastým nádychom alebo na daktorých miestach až špinavozelený. Povrch má jemne vrastene plstnatý, trochu hrboľkato poprehýbaný, v starobe niekedy (najmä za sucha) rozpukaný na políčka.
Plodná časť:
Rúrky sú krátke, v dospelosti bývajú iba 10-25 mm dlhé, žltozelenkasté; na reze sa sfarbujú do modrozelena. Bývajú dlhší čas krátke, v dospelosti sú pri hlúbiku vykrojené až polovoľné. Póry sú dosť malé, zaoblene hranaté, za mladi žlté, potom karmínovočervené so žltým okrajovým pásom; starnutím sa sfarbujú do olivova, na otlačených miestach ostávajú zelenomodré škvrny.
Hlúbik:
Hlúbik je 40-120 mm dlhý a 40-150 mm hrubý, za mladi vajcovite guľovitý, neskôr predĺžený, ale takmer vždy v dolnej polovici nápadne bruchato hľuzovitý a pod klobúkom zvyčajne stenčený. Sfarbený je na žlto a karmínovočerveno. Raz prevláda žltá farba, inokedy červená, ale aj intenzita týchto farieb je premenlivá. Vrchol býva obyčajne žltý, stredná časť karmínovočervená a spodok špinavožltý až okrovožltý. Zdobí ho jemná červená sieťka, ktorá siaha až do polovice.
Dužina:
Dužina je belavá až slabožltkastá; často býva celá čistobiela, najmä v dospelosti za suchého počasia; za mladi je skôr žltkastá. Na vzduchu modrie iba málo a toto sfarbenie čoskoro mizne. Konzistencia je najprv tvrdo mäsitá, neskôr mäkko špongiovitá. Keď dužina vädne, veľmi nepríjemne zapácha (takmer ako hnijúca cibuľa). Mladé plodnice sú skoro bez pachu, alebo voňajú slabo hubovo. Chuť má sladkastú.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je olivový.
Ľudové názvy:
satan, mlynár, karmazín, kumher
Výskyt:
Hríb satanský rastie od júla do septembra v svetlých listnatých lesoch, najmä pod bukmi, dubmi a hrabmi. Je to teplomilný hríb a je rozšírený v teplých oblastiach Európy.
Význam:
Je to jedovatý hríb, najmä za surova, ale smrteľné otravy nespôsobuje. Otrava hríbom satanským sa prejavuje kŕčovitým dávením, ktoré trvá často aj 6 hodín. Mladé plodnice lákajú svojou krásou, staré, naopak, svojím nepríjemným zápachom odpudzujú. V niektorých krajoch ho po dôkladnom uvarení jedia. My ho neodporúčame zbierať na jedenie.
Podobné druhy:
Boletus calopus
Vedecké zaradenie:
Fungi > Basidiomycota > Agaricomycotina > Agaricomycetes > Agaricomycetidae > Boletales > Boletaceae > Rubroboletus
Synonymum:
Boletus satanas Lenz, Schwämme Mitteldeutschl.: 67 (1831)
Rubroboletus satanas (Lenz) Kuan Zhao & Zhu L. Yang, Phytotaxa 188(2): 70 (2014)
Rubroboletus satanas f. crataegi Smotl ex Mikšík, Index Fungorum 260: 1 (2015)
Suillellus satanas (Lenz) Blanco-Dios, Index Fungorum 211: 2 (2015)
Suillellus satanas (Lenz) Blanco-Dios, Index Fungorum 211: 2 (2015) f. satanas
Suillellus satanas (Lenz) Blanco-Dios, Index Fungorum 211: 2 (2015) var. satanas
Suillus satanas (Lenz) Kuntze, Revis. gen. pl. (Leipzig) 3(2): 536 (1898)
Tubiporus satanas (Lenz) Maire, Publ. Inst. Bot. Barcelona 3(no. 4): 45 (1937)
Autor popisu:
Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (30. 07. 2005)
Zmeny vykonali: Paľo ° (04. 06. 2021), Vojtech Pšenka (06. 08. 2017), Ing. Milan Zelenay (26. 08. 2006)
Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})
Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.
Neexistujú ďalšie fotografie