Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
huste lupene a mlieko,to ma k rydziku korenistemu taha
Reagovať na správu
Ano, je to ryzec. Podle listí to rostlo pod topolem a když přidám růžovou barvu lupenů, tak je to jasný Lactarius controversus. Je to celkem hojný druh, ale málo kdo ho určuje. Roste často mimo les pod topolem osikou a topolem černým.
Reagovať na správu
ďakujem, nevedela som sa rozhodnúť, či ide o rýdzik alebo plávku. Rastú tam brezy
Reagovať na správu
Trochu teórie - do čelade Russulaceae patrí rod Lactarius a Russula. Obidva rody sú s rovnakou stavbou plodnice, charakterizovanou hlavne sférocystami, čo sú guľovité bunky v dužine, a tie dávajú plodniciam špecifickú vlastnosť v konzistencii dužiny pripomínajúcu dužinu jablka. Je dostatočne tvrdá, ale zároveň krehká, pretože nie je vláknitá ako u iných lupenatých druhov. Stavbou plodnice je rýdzik aj plávka úplne zhodná, až na jednu vec a to sú mliečnice, osobitné hýfy v dužine klobúka, ktoré sú u rýdzikov naplnené mliekom, a pri narušení ich štruktúry ho ronia. Mliečnice sú prítomné rôzne aj v plávkach, ale neobsahujú mlieko...
Reagovať na správu
Ano!
Přesně totoříkám, když se někdo ptá jak pozná holubinky. Lactarius a Russula jsou brách se ségrou. A muž(Lactarius) roní... A od ostatních hub to poznáte podle té dužniny!
Reagovať na správu
Ivetka, plávky mlieko neronia, to ronia len rýdziky.
Reagovať na správu
Nezmar, súhlas s Lactarius controversus, dorastá až do 200mm v priemere, lupene má najprv krémové potom zružovejú s nádychom oranžovej, mykorízu tvorí s osikou, lieskou a dubom. Iveta píše -brezy, osika medzi brezami odíde z očí, koreňový systém týchto mäkkých drevín je väčšinou rozťahaný tesne pod povrchom aj 10 metrov. Ivetka, ja myslím že bez otáznika, identifikoval Nezmar
Reagovať na správu
Pavle a ostatní, ďakujem Vám, len sa tam v sobotu prejdem pozrieť tie stromy. Je fakt, že je tam viac listnáčov. Je to pri jazere, ale najbližšie boli brezy. Nepochybujem, len si pôjdem tie stromy poriadne pozrieť.
Reagovať na správu
Ještě doplním, že rýdzik osikový má vždy v pokožce klobouku zarostlé nečistoty. Ostatní plavky a rýdziky jsou většinou mnohem čistčí.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Iveta Tomášeková
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
08. 10. 2011, šaštínsky les
Popis:
klobúk biely 15 cm v strede preliačený, lupene bledoružové, biele mlieko, dužina biela, po ochutnaní som mala trochu trpko v ústach, hlúbik biely cca 5 cm, vo vlhkom lesíku pri jazere pod osikami na machovom kopčeku rástlo asi 10 mohutných plodníc. V klobúku má vrastené nečistoty (PB)
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Pavel Brůžek (Nezmar)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 296683; Zverejnené: 10. 10. 2011, Model:DMC-TZ7; Clona:f/3.3; Čas:10/800s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:41/10mm (35mm ekvivalent: 25)
Zaradené:
Užitočné linky:
Ďalšie fotografie