lúčnica blednúca
Hygrocybe insipida (J.E. Lange ex S. Lundell) M.M. Moser
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
29. 10. 2018, Turzovská vrchovina
Popis:
Niekoľko desiatok plodníc rástlo na pomerne slnečnom mieste v spoločnosti Cuphophyllus pratensis.
Nejedlá, rastie od júna do novembra, zriedka sa dá nájsť aj v máji.
Ekológia: Lúčnica malého až stredného vzrastu vyskytujúca sa na lúkach, pasienkoch, sadoch, či zriedka na okrajoch lesov. Je to pomerne hojný druh vyskytujúci sa na lúkach, ktoré sú dobre obhospodárované, znáša však aj lúky, ktoré nie sú ideálne obhospodárované. Prednostne však ako väčšina lúčnic vyhľadáva dobre obhospodárované lúky. Často rastie v skupinkách.
Klobúk: Široký až 30mm, v strede klobúka sa môže vyskytnúť okrúhla čierna škrvna (presvitajúci hlúbik). V mladosti je však polguľovitý, sýtejších farieb, neskôr je však rozprestnený, či až plochý. Dokonca môže byť až v strede stlačený, na okrajoch vrúbkovaný, či napokon aj okraje klobúka môžu byť obrátené. Často na okraji klobúka presvitajú lupene. Klobúk môže byť žltý, žltooranžový, oranžový, až úplne červený. Je slizký.
Lupene: Sú pripojené k hlúbiku a veľmi často zbiehavé, niekedy až hlboko zbiehavé. Sú žlté až oranžové, na ostrí sú bledšie, či až biele. Lupene sú riedke.
Hlúbik: Je valcovitý, k báze často zúžujúci sa. Môže byť dlhý až do 60mm, obyčajne je však dlhý okolo 35mm. Je žltkavej farby, niekedy je oranžovožltý, červenožltý, oranžový, či až červený. Hlúbik často nadobúda akýsi pocit priehľadnosti a septovanosti, je veľmi krehký. Hlúbik je vlhký a kĺzavy, po čase sa však stáva suchým.
Výtrusny prach: biely
Vôňa a chuť: neutrálna
Zámena: Jedná sa pravdepodobne o komplex nedoriešených druhov. Je ľahko zameniteľná s viacerými druhmi a to najmä s Hygrocybe ceracea, ktorá môže mať mierne oranžové sfarbenie a vtedy rozlíšenie týchto dvoch druhov spočíva v tom, že Hygrocybe ceracea má suchý (voskový) hlúbik za čerstva. Ďalším možným druhom, ktorý si môžeme zameniť za Hygrocybe insipida je Hygrocybe constrictospora, tento druh sa odlišuje prakticky len mikroskopicky, kedy Hygrocybe constrictospora má výtrusy nad 50% v tvare osmičky (v strede zúžené ako na apexe a báze), pričom Hygrocybe insipida má niečo pod 20% výtrusov v tvare osmičky. Makroskopickým znakom je však, že Hygrocybe constrictospora má suchý klobúk. Ďalším dvojníkom je Hygrocybe mucronella, tá je však horká. Často sa zamieňa aj s Hygrocybe cantharellus, tá ma však na klobúku prítomné šupinky, ktoré sú sfarbené rovnako ako povrch klobúka. Hygrocybe subpapillata je charakteristická akousi papilkou v strede klobúka a Hygrocybe reidii má typický medový zápach.
. Najbližšia obec: Korňa. Lokalita: Konečná. Typ lokality: okraj kravami spásanej lúky. Substrát: v tráve a machu
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Filip Fuljer (golgolik)
Exsikát existuje
Herbár: Herbarium Filip Fuljer
Ďalšie informácie:
ID: 687850; Zverejnené: 10. 11. 2018, Model:NIKON D5100; Clona:f/22.0; Čas:10/20s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:900/10mm (35mm ekvivalent: 135)
Zaradené:
Atlas húbWaxcaps (Hygrocybe species)