lúčnica blednúca
Hygrocybe insipida (J.E. Lange ex S. Lundell) M.M. Moser
voskovka mírná
Nejedlá huba
Výskyt: VIII. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Široký až 30mm, v strede klobúka sa môže vyskytnúť okrúhla čierna škrvna (presvitajúci hlúbik). V mladosti je však polguľovitý, sýtejších farieb, neskôr je však rozprestnený, či až plochý. Dokonca môže byť až v strede stlačený, na okrajoch vrúbkovaný, či napokon aj okraje klobúka môžu byť obrátené. Často na okraji klobúka presvitajú lupene. Klobúk môže byť žltý, žltooranžový, oranžový, až úplne červený. Je slizký. OBR 697097
Plodná časť:
Sú pripojené k hlúbiku a veľmi často zbiehavé, niekedy až hlboko zbiehavé. Sú žlté až oranžové, na ostrí sú bledšie, či až biele. Lupene sú riedke, neskôr chromovožlté s oranžovými odtieňmi.
Hlúbik:
Je valcovitý, dutý, k báze často zúžujúci sa. Môže byť dlhý až do 60mm, obyčajne je však dlhý okolo 35mm. Je žltkavej farby, niekedy je oranžovožltý, červenožltý, oranžový, či až červený. Hlúbik často nadobúda akýsi pocit priehľadnosti a septovanosti, je veľmi krehký. Hlúbik je vlhký a kĺzavy, po čase sa však stáva suchým.
Dužina:
Žltooranžová, bez zápachu a chuti.
Výtrusný prach:
Biely.
Mikroznaky:
Výskyt:
Vyskytuje sa na lúkach, pasienkoch, v sadoch, či zriedka na okrajoch lesov. Je to pomerne hojný druh obľubujúci lúky, ktoré sú dobre obhospodárované, znáša však aj lúky, ktoré nie sú ideálne obhospodárované. Prednostne však ako väčšina lúčnic vyhľadáva dobre obhospodárované lúky (vhodné kosené, či spásané). Často rastie v skupinkách a ako jeden z mála druhov sa môže vyskytnúť aj na zjazdovkách.
Podobné druhy:
Jedná sa pravdepodobne o komplex nedoriešených druhov. Je ľahko zameniteľná s viacerými druhmi a to najmä s Hygrocybe ceracea, ktorá môže mať niekedy mierne oranžové sfarbenie a vtedy rozlíšenie týchto dvoch druhov spočíva hlavne v tom, že Hygrocybe ceracea má suchý (voskový) hlúbik za čerstva. Ďalším možným druhom, ktorý si môžeme zameniť za Hygrocybe insipida je Hygrocybe constrictospora, tento druh sa odlišuje prakticky len mikroskopicky, kedy Hygrocybe constrictospora má výtrusy nad 50% v tvare osmičky (v strede zúžené ako na apexe a báze), pričom Hygrocybe insipida má niečo pod 20% výtrusov v tvare osmičky. Makroskopickým znakom je však, že Hygrocybe constrictospora má suchý klobúk. Ďalším dvojníkom je Hygrocybe mucronella, tá je však horká. Často sa zamieňa aj s Hygrocybe cantharellus, tá ma však na klobúku prítomné šupinky, ktoré sú sfarbené rovnako ako povrch klobúka. Hygrocybe subpapillata je charakteristická akousi papilkou v strede klobúka a Hygrocybe reidii má typický medový zápach.
Poznámka / Zaujímavosti:
Rastie pomerne skôr ako ostatné druhy, objavuje sa často aj na zjazdovkách, je to však veľmi premenlivá malá lúčnica (čo do farieb klobúka - od žltooranžovej až po oranžovočervenú), často so zbiehavými lupeňmi, klzkým klobúkom a vlhkým hlúbikom (za čerstva).
Identifikovateľnosť::
Huba je identifikovateľná podľa makroskopických znakov (nie je nutné mikroskopovanie).
Vedecké zaradenie:
Fungi > Basidiomycota > Agaricomycotina > Agaricomycetes > Agaricomycetidae > Agaricales > Hygrophoraceae > Hygrocybe
Synonymum:
Hygrophorus reae var. insipidus, Hygrophorus insipidus, Hygrocybe reae var. insipida, Gliophorus insipidus, Hygrophorus insipidus
Autor popisu:
Hlavná úprava: Filip Fuljer (30. 12. 2018)
Zmeny vykonali: Václav Kautman (14. 10. 2013), Paľo ° (04. 01. 2012), Ing. Tibor Ozimý (18. 10. 2007)
Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})
Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.
Neexistujú ďalšie fotografie
Hygrocybe insipidaIng. Tibor Ozimý
exsikát
Hygrocybe insipidaIng. Tibor Ozimý
exsikát