kozák smrekový
Leccinum piceinum Pilát & Dermek
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
30. 07. 2011, Horná Maríková - okolie Pov. Bystrice
Popis:
S pravideľnosťou každý rok sa vyskytujú na kraji staršieho smrekového lesa popri ceste. Nadmorská výška nálezu približne 630 m n. m.
Kozák smrekový nachádzam zatiaľ iba na jednej lokalite, no vyskytuje sa na nej s každoročnou pravideľnosťou už pekných pár rokov. Rastú v staršom smrekovom lese v hustom opade ihličia s občasným mladým bukom. Tento druh kozáka pomerne ľahko spoznáme, pretože rastie v smrekových lesoch pod smrekmi a tvorí s nimi mykorízu. Je to menej hojný a určite aj veľmi krásny a zaujímavý druh kozáka.
Klobúk mladých plodníc býva polguľovitý, klenutý, postupne niekedy až vankúšovito rozprestretý, oranžovej, oranžovohnedej až hrdzavej farby. Jedným z poznávacích znakov je, že pokožka kozáka smrekového presahuje okraj klobúka a prilieha k rúrkam, býva matná, za dažďa lesklá.
Hlúbik je valcovitý, v spodnej časti často zhrubnutý a pod klobúkom zasa naopak tenší. Je bielej farby, pokrytý šupinkami, ktoré majú v hornej časti bielu a v spodnej časti (v starobe celý hlúbik) červenkastú, hnedastú alebo čiernu farbu. Báza (spodná časť hlúbika) po otlačení mení farbu na modrozelenú. Býva pomerne tvrdý a pevný.
Rúrky sú belavej, sivej alebo smotanovej farby, na spodnej časti často aj s hnedými fľakmi.
Keď rozrežeme dužinu zistíme, že okamžite po rozrezaní je bielej alebo krémovej farby, po pár sekundách sa zmení na ružovkastú, postupne na sivomodrú až oceľovú farbu. Všimol som si, že okolie dier po červíkoch slabo hnedne, miesta, kde sa nachádzali väčšie diery (po slimákoch) nadobudli tmavo hnedú až černastú farbu.
Kozák smrekový rastie nie často v letných a jesenných mesiacoch v smrekových lesoch, pretože tvorí mykorízu so smrekom obyčajným.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 306098; Zverejnené: 01. 01. 2012