Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam »

kozák smrekový

Leccinum piceinum Pilát & Dermek
křemenáč smrkový

Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 30-90 mm v priemere, zriedkavo aj väčší, za mladi je takmer polguľovitý, neskôr klenutý až dosť plocho vankúšovitý. Je hrdzavý s oranžovým odtieňom, hnedohrdzavý alebo v tóne sieny pálenej, pri okraji býva červenší, ako aj vrastene zamatovo šupinkatý a matný; iba na temene je trochu mastno lesklý, s pokožkou, ktorá presahuje cez okraj klobúka v podobe úzkej blanky, privrátenej k vrstve rúrok.

Plodná časť:

Rúrky sú 4-12 mm dlhé, za mladi takmer biele, potom sivasté; póry bývajú trochu tmavšie so sivohnedým odtieňom.

Hlúbik:

Hlúbik je 80-130 mm vysoký a 15-25 mm hrubý, zväčša takmer valcovitý, v dolnej časti trochu zhrubnutý, pod klobúkom stenčený. Je biely, celý zreteľne šupinkatý, za mladi bývajú šupinky v hornej časti biele, v dolnej časti červenkasté, hnedočervené a napokon umbrovohnedé alebo čierne. Otlačením sa báza hlúbika sfarbuje na zeleno.

Dužina:

Dužina je biela so slabým smotanovokrémovým odtieňom. Na reze sa sfarbuje sivoružovo, najmä vo vrchole hlúbika, inak oceľovo modrosivo až červenkasto, najviac v hornej polovici hlúbika a najmenej v klobúku. Je pomerne tvrdšia ako dužina kozáka osikového.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedý.

Výskyt:

Kozák smrekový tvorí mykorízu so smrekom obyčajným. Plodnice sa objavujú v lete a v jeseni na opadanom ihličí, na pôde bez inej vegetácie. Rastie roztrúsene v smrekových lesoch strednej Európy.

Význam:

Je to jedlý druh, kvalitou a chuťou sa podobá kozáku osikovému.

Autor popisu:

Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (14. 03. 2003)
Zmeny vykonali: Zdenka Kryspínová (09. 09. 2013), Paľo ° (01. 01. 2012)

Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})

Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.






Ext. zdroje

FUNGOCEVA
Gruppo Mikologico Cebano


Mapa rozšírenia

mapa rozsirenia