Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
pěkně na Tebe koukali z mechu
Reagovať na správu
Ja som k tomu tiež viac naklonený len musím cez zimu zodpovedne aj cez mikro prebehnúť všetky moje exsikaty, či bude jasný rozdiel aj tam (hlavne pileipellis a vytrusy). Pokiaľ tomu tak bude, veľa mojich Lactarius fulvissimus bude premenovaných na L. britannicus. Makrorozdiely sú tam tiež. Ale veľmi by sa mi pozdávala aj tá varianta, že by bol ako forma pre Lactarius fulvissimus. Ale na to sme malí páni, aby sme to tak presadili aj ,,hore ", myslím medzinárodne . Inak ma tieto dva druhy tak štvú, že sa asi odhodlám k ich veľmi vážnemu preskúmaniu v nasledujúcich rokoch. Rastú mi v širšom okolí oba, tak by sa to mohlo podariť.
Reagovať na správu
Jsem rád, že jsem se opět shodli mám několik sběru, kde si nejsem příliš jistý, zda jde o Lactarius fulvissimus nebo o L. britannicus (zatím to píši takto, varianta s var. britannicus by se mi také líbila). Rozhodně nejsem přesvědčený, že by "všetko toto" mělo být shrnuto pod Lactarius fulvissimus.
Chtělo by to seriozně publikovat, pak by se to dostalo i k autoritám a třeba by se nad tím i zamysleli, jinak máš samozřejmě pravdu. Já jsem konečně dal do kupy nálezy ze všech možných druhů lesů a podloží Lactarius rufus a opravdu jsem našel zajímavé rozdíly především v habitusu a v zabarvení plodnic. Sepisujem to, koncem roku to budu mít hotové, pokud mi nepřibyde další robota v robotě
Reagovať na správu
No tak jestliže se řídíte dle Basso, tak jistě víte, že L.fulvissimus je úplně v jiné sekci a dokonce v jiném podrodu. Patří do sekce Mitissimi spolu s L.mitissimus, L.autantiacus a L.lanceolatus.Tuto sekci, jinými slovy skupinu příbuzných druhů, pak zastřešuje podrod Russularia.
L. britannicus však náleží do sekce Ichorati, která spadá do podrodu Rhysocybella. Znamená to, že podle Basso by L.britannicus neměl být příbuzný s L.fulvissimus, ale spíše s L.rubrocinctus.
Aby toho nebylo málo, tak Basso tento druh ještě rozsekla na na dvě formy - nominátní L.britannicus fo. britannicus a nově popsanou formu L.britannicus fo. pseudofulvissimus, protože formu pseudofulvissimus stanovil již Bon v roce 1979 jako formu druhu L.subsericatus, který Basso uznává jako synonymum k L.britannicus. Paráda, co?
Reagovať na správu
Áno, je v tom riadny chaos Basso vychádza pri zaradovaní druhov dosť podľa charakteru pileipellis a ten by mal mať britannicus práve podobný tým druhom kde ho ona zaradila. Je to tam dosť zložité pre zaraďovanie do sekcií atď. Inak podobnosť s rubrocinctus tam určite je, aspoň vizuálna niekedy, pretože som mal pri niektorých mojich nálezoch práve takéto myšlienkové pochody, že či to nie je rubrocinctus. Ale nesedel biotop a nakoniec mikro ukázalo fulvissimus, resp. britannicus, čo ešte preverím.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
JUDr. Michal Jamrich
Čas a miesto:
13. 09. 2014, Horný Vadičov
Popis:
Skupina týchto pomerne vzácnych rýdzikov rástla v smrekovo bukovom lese pod smrekmi v rašeliníku na veľmi podmočenom mieste.
Veľmi podobný druh predstavuje Lactarius badiosanguineus, ktorý sa vyskytuje v rovnakom biotope, teda oba druhy preferujú vlhké miesta, rastú často v poraste rašeliníka (Sphagnum sp.), viažu sa smrek (Picea sp.), Lactarius badiosanguineus aj na jedľu (Abies alba). Lactarius sphagneti má na rozdiel od neho akoby dvojfarebný klobúk s tmavším stredom a svetlejším okrajom, okraj klobúka viac-menej vrúbkovaný a jeho lupene sú bledšie. Mikroskopicky je rozdiel napríklad v ornamentike výtrusov, ktorá je pri Lactarius sphagneti veľmi výrazne amyloidná.
OBR 493154 OBR 493157
Viac foto na http://www.rydziky.com/Lactarius-sphagne... Nadmorská výška: 600 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval JUDr. Michal Jamrich (Mijam)
Exsikát existuje
Herbár: HBMJ
Ďalšie informácie:
ID: 493156; Zverejnené: 16. 10. 2014
Zaradené:
Ďalšie fotografie