Smrčkovec český-Kačenka česká (Ptychoverpa bohemica
dedabobr pokročilý 29.3.2008 22:02
Smrčkovec český-Kačenka česká (Ptychoverpa bohemica)-tato houba a jiné smržovité houby jsou současným hitem této doby.
Jaké máte zkušenosti z místy kde se nacházejí?Někdo tvrdí že jen střešně,další olše a akáty,lísky,u vody ,na suchých místech.....
Jaké máte kdo zkušenosti,dá se vytipovat kde je největší pravděpodobnost jejich nálezu?
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 29.3.2008 22:34
Z mojej skúsenosti:
Verpa bohemica - skôr svetlé časti lesa - v lužnom lese pod hrubými topoľmi, na okraji lužného lesa v hustejšom poraste mladých stromov, vyhýba sa porastom bylín, rastie skôr na holých miestach medzi listami alebo na trávnatých miestach či v porastoch blyskáča jarného.
Verpa conica - jediná lokalita, ktorá mi je známa, je 10 metrov od brehu Dunaja pod topoľmi na piesčitej pôde.
Morchella esculenta - lužný les - svetlé porasty jaseňov s nízkou trávou a fialkami, ale aj v tienistom lese medzi cesnakom medvedím, prípadne v mladých topoľových porastoch.
Morchella vulgaris - na podobných lokalitách.
Morchella semilibera - v tienistých lužných lesoch medzi cesnakom medvedím, najčastejšie na okraji "holých" kruhov v porastoch cesnaku, ale aj na okraji lesa v húštinách bez bylinnej vegetácie, z lístia.
Morchella conica - nenašiel som.
Morchella elata - zatiaľ len v tmavej časti lužného lesa medzi cesnakom medvedím.
Morchella crassipes - ak sa tým myslí tá ozruta rastúca v máji, keď končia smrčky, tak na okraji lesného chodníka v cesnaku, otázne je, či to nie sú staré a prehliadnuté M. esculenta.
Morchella angusticeps - na holej pôde v krovinách (ak to nebola M. conica alebo elata s tmavými rebrami).
Morchella pragensis - v meste na čerstvej mulčovacej kôre pod kríkmi, hlavne pri nových stavbách, hypermarketoch a podobne.
Disciotis venosa - v lužných lesoch medzi cesnakom medvedím, občas v bohatých skupinách, dobre maskovaná huba.
IgorK atlasár 29.3.2008 22:44
inac Jano, cital som tvoj clanok o smrckovcoch v polovnictve a rybarstve. pacil sa mi. :o)
J.Pol. atlasár, mykológ 30.3.2008 07:06
Ze střední Moravy:
Kačenka česká - znám jen 2 lokality. Vždy je zastoupen jasan, třešeň a topol osika. Rostou na prosvětlených místech, často v nějakých větrem chráněných zářezech či dolíčkách.
Kačenka náprstková - znám 8 lokalit. Na Prostějovsku roste na suchých lokalitách v porostu hlohu a trnky. Přerovské lokality jsou podél Bečvy v porostu topolu a vrb, často na zastíněných a hustě porostlých lokalitách.
Smrž polovolný - V lužních lesích roste někdy ve značném množství (např. po povodní v 1997 byla PR Žebračka doslova zaplavena touto houbou)pod topoly a jasany, ale znám ho i ze starých zahrad kde rostou třešně a jasanový nálet.
Smrž kuželovitý - na okrajích lesů často v porostu devětsilu i ve vyšších polohách a hojně v mulčovací kůře i ve městech a na kruhových objezdech. Z těchto míst se často určuje jako smrž pražský.
Smrž obecný - nehojně v lužních lesích na prosvětlených místech pod jasany a na Prostějovsku ve starých třešňových sadech.
Smrž jedlý - nehojně až vzácně pod jasany a topoly.
Smrž vysoký - znám jen 2 lokality pod jasany, hlohem a svídou. V Beskydech i na okraji smrčin v porostech devětsilu. Vždy v příkopech kolem cest.
Smrž tlustonohý - na Hostýnskách znám jednu lokalitu na prosvětleném místě v porostu jasanu, olše a bezu.
Celkově lze doporučit procházet místa, která nejsou zarostená mechem. Nejčastěji porosty jasanů, topolů a staré ovocné (třešeň, trnka) sady které zarůstají náletem jasanů, hlohem a trnek. Většinou v okrajové části biotopů.
J.Pol. atlasár, mykológ 30.3.2008 07:09
Právě teď se chystáme na Prostějovsko. Dám vědět jak jsme dopadli.
Margot atlasár 30.3.2008 12:36
Ja tiež,vždy si rád prečítam hubárske okénko K tým smrčkovcom,mne sa ich podarilo nájsť na vlhkom mieste pod starými čerešňami.
Rados3berny 1.4.2008 19:43
Zdar Miťko. A kvitnú už v Turci prvosienky? Lebo ak hej, tak aj smrčkovce určite rastú! Prvosienka a Smrčkovec idú ruka v ruke.
Miťko 10.4.2008 15:14
Áno kvitnú.Tak povedz približne kde mám hľadať, ak si už v Martine alebo blízko neho niečo také našiel .Ja za svojich 20 hubárskych rokov ešte nie.S úctou
lucnyk atlasár 1.4.2008 14:57
Píšeš, že zatiaľ Morchella conica nič. Ja mám dlhoročný ( jediný) flek, rastú v apríli v Slovenskom Krase, na vápencovom podloží, pri potoku na piesčitej pôde v spoločnosti deväťsilu a mladej žihľavy. Niektoré roky fakt hojne.
jarokan pokročilý 30.3.2008 10:55
Smrčkovec český. Tie včerajšie rastli na síce prevhlčených, ale zároveň slnečných miestách prevažne vo vŕbovom a jelšovom poraste, na starých riečnych nánosoch slabo pokrytých lístím a vegetáciou. Pod topoľami sme nenašli nič, ak keď v blízkom okolí ich rástlo veľa. Ale ktovie, možno boli iba zakryté lístím...
L.Ď. pokročilý 31.3.2008 08:59
Osiky, čerešne, takyty, trnky, driene, hlohy, bazy. Pod osikami najmä na miestach, kde je veľa osikového lístia, čierna pôda a vlhkejšie. Dajú sa nájsť aj na kraji lesa v tráve.
dedabobr pokročilý 31.3.2008 12:51
V neděli jsem prošel všecha místa,kde by se kačenky a smrže mohly vyskytovat,ale jako obvykle -nic.Podle dřívějších záznamů kolegy se u nás vyskytují později asi koncem dubna,asi na tom něco bude!Nebo navštívit "00"(Oční Optiku)
Prošel jse i střešňový sad a oči mě lezly z důlků ale houby !nelezly..Takže-"vydržať"!
lucnyk atlasár 31.3.2008 14:04
Noooo, boli sme síce v ramci akcie "Smrčkovce české" úspešní vo vyslovene lužných porastoch, ale ja mám výborné skúsenosti aj s inými porastmi. Napríklad okraje lesov ( hrab, breza, borovica, mladý buk), žiadna rieka, resp. Hornád ďaleko. Často pod černicovými kriakmi, resp. v ich okolí, popri lesných cestách. V nedeľu som v rámci stavebnej pauzy vybehol narýchlo bez foťáka na flek v Lodine a za 10 minút som ich nazbieral plno, urastených, ako by ich jedna mater mala.
yvona atlasár 1.4.2008 06:21
Dedabobr...jak začnou u nás.... zveme tě s Jirkou na prohlídku, zatím jsem našla pouze jednoho maličkého smržíka. Snad ještě trošku zaprší a porostou.
J.Pol. atlasár, mykológ 1.4.2008 06:27
Smrže u nás rostou nejvíce taky až koncem dubna. Jak už psala Yvonka...dáme vědět a smržolokality projdeme...
jankaTv 5.4.2008 16:50
Asi sa v Trebišove a lebo na východe darí smrčkovcom českým,ale nepamätám taký krásny zber za tie asi dva týždne ich výskytu, ja za tri dni z manželom sme mali radosť aj susedia z nášho zberu.Rastú hojne okolo močaristej pôdy pod lístím a veľa krásnych rastie pod stromom kde je imelo samozrejme v krovinách nie pri ceste.Sú veľmi vynikajúce a hlavne plnené.Prajem úspešnú sezónu ,čo deň máme májovky.
lucnyk atlasár 31.3.2008 14:09
Čau Jaro, ja len, že včera som omrkol celkom iné porasty, nekecám, ale v rámci bleskovky veľké kusy v pohode. Poznáš Lodinu, takže vieš o čo hovorím, dramaticky odlišná lokalita, je to celkom o niečom inom.
jarokan pokročilý 31.3.2008 18:59
Tak to je teda poriadne odlišná. Som rád, že sa ti darí, aj Ešli ich včera nachádzal v lese /pozri príspevok L.Ď./. Ja som bol dnes pred večerom pri Haniske prešiel som veľké koleso okolo Torysy, aj po lese, úplne nič...
kozaroš pokročilý 31.3.2008 19:40
Tu v Strážskom rastú smrčkovce pod topoľom bielym,vrbou rakytou,jaseňom a svibom.Smrčky pod jaseňom.V Čiernom,kde tiež občas chodím,smrčkovce pod čerešňou a osikou a smrčky osiky a sosny.
vilot pokročilý 4.4.2008 20:53
U nás rastú pri Váhu pod hlohami alebo trnkami a pod topoľmi, v lese v okolí divo rastúcich ovocných stromov-plánok či už jabloní alebo čerešní...Najviac na medziach alebo tam, kde bývajú na kopcoch záveje-smrčky potrebujú veľa vody...Hlavné je vápencové podložie, ktoré je u nás vo všetkých dolinách okrem jednej, kde huby rastú vôbec veľmi málo a kde je aj mäkká voda a robia tam stolovú vodu Lucka...
milustek pokročilý, atlasár 7.4.2008 06:42
smrckovce aj smrcky su vraj nieco ako ako hubova jednorazovka, nerastu vo vlnach.
Miroslavko 7.4.2008 08:36
Jasné, ale predpoklad je, že nejaké maličké tam zostali. Kedy ešte mám ísť ? dnes, zajtra, pozajtra ???
hubarka 8.4.2008 07:55
ahoj Milustek. ja som bola na májovky a polievka už sa varila,,,dnes sa chystám znovu, lebo v sobotu bolo mladých veľmi veľa...som vlastným očiam neverila!
milustek pokročilý, atlasár 8.4.2008 18:23
Ahoj Lubka, my sme boli v nedelu pozriet aj majovkove fleky, no nic sme tam zatial nenasli. Podotykam vsak, ze to bola juzna strana a uz tam bolo dost sucho. Mozno ak viac naprsi, tak o tyzden. Tebe prajem dobru chut na tu majovkovu polievocku
milustek pokročilý, atlasár 7.4.2008 06:45
okolie Trencina - vapencove podlozie, kraj lesa, miestami bazinaty teren, trnky, hlohy, sviby, rakyta, diva ceresna a kopec kliestov
helenka 8.4.2008 11:37
Nuž teda ja som hubár-amatér, smrčkovce a smrčky si pamätám z detstva keď ich nosieval môj otec, teraz chodíme do lesa skôr v lete a v jeseni. No práve preto ma tieto jarné huby zaujali. Je možné si takéto charakteristické huby popliesť s podobnými nejedlými?
Ďakujem.
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 8.4.2008 17:38
S ušiakmi, ale tie majú klobúk mozgovito až laločnato porehýbaný, teda nemajú jamky. Jedovatý ušiak zvyčajne nerastie na lokalitách, kde smrčky. No dôležité je aj u smrčkovitých húb všímať si, či nemajú nahnité miesta, lebo to môže spôsobiť otravu.
Ešli atlasár, mykológ 8.4.2008 18:56
Ja chodím už roky na lokalitu, kde ušiaky rastú spolu so smrčkami OBR 62428 .
Otázne je, či je to ten jedovatý. U nás sa zbieral a jedol už celé generácie.
Ako prvý som upozornil na to, že je jedovatý, ale nikto mi neveril -
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 9.4.2008 16:56
Aha, tak to by sedelo, je to dosť neobvyklá zhoda biotopov.
bodin 10.4.2008 21:37
V okolí Trnavy mám stále miesto smrčkovcov a je to na kraji lužného hája, vŕba, topole, osika a často kríkmi. Z poslednej mojej sobotnej návštevy som dal na moju stránku spolu so smrčkami aj foto biotopu smrčkovca českého. Moje oči potešil neďaleko miesta aj pekný trs záružlia žltého
Šaman 11.4.2008 15:57
Mohlo by vás zajímat: Mohou smrčky a kačenky vyvolávat neurotoxický syndrom? Celý článek zde: http://www.smrze.cz/toxic.ht m
rufuss pokročilý 11.4.2008 21:24
vidi sa mi, ze podobny clanok a vysledky vyskumu vo Francuzku boli aj s cirovkou zelenkastou
haskyvk 12.4.2008 10:22
no ja ich mam aj na zahrade kde nikdy nerastli.ale inac nachadzam ich pod divimi ceresnami v lese.a to vo velkom.ani sa nedaju vsetky pozbierat.xixi.staci sa vybrat na pol hodinku a mas vsetko plne.dobra sezona
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 12.4.2008 12:14
Chcel by som pri tejto príležitosti odkázať Fredegarovi, nech tie smrčOky nekonzumuje až v takej miere, lebo evidentne to naňho pôsobí neurotoxicky.