Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Pluteus cervinus »

História popisu - Pluteus cervinus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 30.12.2011 18:04

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Schaeff.) P. Kumm.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 21.03.2002 00:00

štítovka jelenia

Pluteus cervinus
štítovka jelení

Jedlá huba
Výskyt: IV. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 50-120 mm v priemere, najprv je zvoncovite klenutý, neskôr na temene plochý, avšak s okrajom klenutým, hladkým a pomerne ostrým. Pokožka býva hnedá, červenohnedá alebo sivohnedá, za suchého počasia trochu bledne a od stredu smerom k okraju sa vláknito rozpukáva.

Plodná časť:

Lupene sú 10-15 mm široké, husté, bruškaté, voľné, pri okraji klobúka zaoblené, najprv biele a v dospelosti mäsovoružové.

Hlúbik:

Hlúbik je 70-120 mm dlhý a 10-15 mm hrubý, valcovitý, pod klobúkom a na báze trochu zhrubnutý, biely alebo belavosivý, pozdĺžne černasto vláknitý, plný, mäsitý; z klobúka sa dá ľahko vylomiť.

Dužina:

Dužina je vodnato belavá, na vzduchu farbu nemení. Chuf a vôňu má nevýraznú alebo jemnú hubovú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je mäsovoružový.

Výskyt:

Štítovka jelenia rastie od apríla do novembra na pňoch alebo na odumretom dreve listnatých stromov. Je rozšírená takmer na celom svete.


Je to jedlá huba, avšak nie veľmi dobrá. Nemá príjemnú vôňu a je dosť vodnatá. Medzi lupeňmi sa často zdržiava vo veľkom množstve drobný hmyz.