masliak strakatý
Suillus variegatus (Sw.) Kuntze
klouzek (hřib) strakoš
Jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 50-140 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom plocho vankúšovitý s bledým podvinutým okrajom. Celý je pokrytý žltosivo olivovou až špinavopomarančovou plsťou; rastom klobúka sa plsť trhá na trsovité šupinky, ktoré v starobe miznú. Najprv je sivožltý až špinavopomarančový alebo hnedočervenkastý, v dospelosti bledší, špinavožltý. Pokožka je iba mierne slizká a dá sa pomerne ťažko olúpať. V dospelosti býva okraj klobúka ostrý.
Plodná časť:
Rúrky sú relatívne krátke (8-15 mm), najprv žltkasté alebo bledopomarančové, v dospelosti tmavoolivové, otlačením slabo zmodrejú; zväčša bývajú široko prirastené alebo pri hlúbiku aj kratšie. Póry sú trochu špinavšie sfarbené, najprv sivožltkasté, potom bledopomarančové, neskôr so zeleným odtieňom a napokon bývajú hnedoolivové. Poranením trochu zmodrejú a modré škvrny sa postupom času menia na hnedé. V dospelosti sú póry okrúhle až hranaté, stredne veľké a v úplnej starobe bývajú nepravidelne predĺžené, takže sú takmer lúčovite usporiadané.
Hlúbik:
Hlúbik je 30-90 mm dlhý a 25-40 mm hrubý, najprv dosť bruchatý, potom valcovitý, na báze často kyjakovite zhrubnutý, citrónovožltý s okrovým odtieňom, v dolnej časti oranžovohnedastý, niekedy červenkastý, takmer hladký, dolu trochu bledo plstnatý.
Dužina:
Dužina je žltkastá až bledopomarančová, nad rúrkami v klobúku a pod povrchom hlúbika citrónovožltá, v báze s pomarančovým tónom, niekedy až hnedastá alebo aj červenkastá. Na vzduchu sa obyčajne mení na modrozelenkastú. V hlúbiku je trochu vláknitá. Vonia slabo ihličím, avšak nie veľmi príjemne. Chuť má nenápadnú.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je olivovohnedý.
Ľudové názvy:
kožušek
Výskyt:
Masliak strakatý rastie od júna do novembra najčastejšie v borových lesoch v piesočnatej pôde. Je to všeobecne rozšírený druh najmä v nížinách, ale ani vo vyšších polohách nie je zriedkavý. Vyskytuje sa v Európe a na Sibíri. V Severnej Amerike a v Japonsku ho zatiaľ nenašli.
Je to síce jedlá huba, ale nie práve najlepšej kvality. Mladé plodnice sú vhodné na nakladanie do octu. Ich dužina je chrumkavá. Varením trochu tmavne.
Vedecké zaradenie:
Fungi > Basidiomycota > Agaricomycotina > Agaricomycetes > Agaricomycetidae > Boletales > Suillaceae > Suillus
Synonymum:
Boletus variegatus Sw., K. Vetensk-Acad. Nya Handl. 31: 8 (1810)
Ixocomus variegatus (Sw.) Quél., Fl. mycol. France (Paris): 414 (1888)
Autor popisu:
Hlavná úprava: Mgr. Roland Baranovič (05. 04. 2001)
Zmeny vykonali: Paľo ° (23. 12. 2011)
Fotografie z galérií užívateľov ({{countOfImagesTotal}})
Aktuálne nemáme žiadne fotografie tohoto druhu.
Neexistujú ďalšie fotografie
Suillus variegatusVladimír Kunca
exsikát
Suillus variegatusPeter Štefanovie
Suillus variegatusPeter Štefanovie
Ext. zdroje
Pilze, Pilze, Pilze