Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Pleurotus calyptratus »

História popisu - Pleurotus calyptratus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Oldřich Roučka
Dátum: 04.04.2014 16:36

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Agaricus calyptratus</b> <b>Lindblad ex Fr.</b>, <i>Monogr. Hymenomyc. Suec.</i> (Upsaliae) <b>1</b>: 238 (1857)<br><b>Dendrosarcus calyptratus</b> <b>(Lindblad ex Fr.) Kuntze</b>, <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>3</b>(2): 463 (1898)<br><b>Pleurotus djamor f. calyptratus</b> <b>(Lindblad ex Fr.) R.H. Petersen</b>, in Albert&#243;, Petersen, Hughes &amp; Lechner, <i>Persoonia</i> <b>18</b>(1): 238 (2002)<br><b>Tectella calyptrata</b> <b>(Lindblad ex Fr.) Singer</b>, <i>Annls mycol.</i> <b>41</b>(1/3): 156 (1943)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1233195


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 30.12.2011 18:18

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Lindbl.in Fr.) Sacc. 1(Lindblad ex Fr.) Sacc.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 19.07.2006 10:41

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Lindbl.in Fr.) Sacc.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 23.07.2004 08:35

Hliva závojová

Pleurotus calyptratus
Hlíva čepičkatá

Jedlá huba
Výskyt: IV. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk je 30-100 mm široký, takmer bez hlúbika, bokom prirastený na substrát, polkruhovitý, obličkovitý alebo až lastúrovitý, hygrofánny. Povrch má hladký, jemne hodvábny, na dotyk je veľmi príjemný, za vlhkého počasia dosť slizký, za sucha lesklý, od okraja až do stredu jemne lúčovite vráskavý; najprv je bledo sivohnedý až sivý, neskôr (najmä za sucha) krémovobelavý. Na okraji klobúka (ktorý je za mladi viac, v dospelosti menej podvinutý) zostávajú hnedasté zaschnuté útržky jemného blanitého vela, ktoré je za mladi biele, priesvitné až takmer priehľadné, a kým nie je ešte porušené, celkom zakrýva lupene.

Plodná časť:

Lupene sú 4-6 mm široké, stredne husté, vystriedané, dosť tenké, na ostrí rovné; za čerstva sú krémovobelavé a priame, za sucha žltkasté až žlté (na ploche aj na ostrí) a značne zvlnené.

Hlúbik:

Hlúbik je bočný, celkom zakrpatený.

Dužina:

Dužina je dosť hrubá, pri zakrpatenom hlúbiku až 12 mm, v strede klobúka 5 mm a pri okraji 1-2 mm, čistobiela, na vzduchu farbu nemení; má pružnú konzistenciu, za čerstva príjemne vonia, za sucha sa vôňa stráca, chuť má sladkastú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je za čerstva biely, po vyschnutí dostáva krémovú farbu.

Výskyt:

Hliva závojová rastie na odumretých kmeňoch topoľa osiky a topoľa bieleho, zväčša jednotlivo alebo v malých zrastencoch (2-3 plodnice spolu). Podľa doterajších nálezov rastie od jari do začiatku jesene. Je to zriedkavá huba a doteraz ju našli iba v Európe.

Význam:

Je to jedlá huba, chuťou sa podobá hlive ustricovitej. Pre praktických hubárov však nemá veľký význam, lebo je veľmi zriedkavá.