Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Lactarius helvus »

História popisu - Lactarius helvus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 25.10.2013 21:16

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1Lactarius helvus je prakticky nezameniteľný druh, charakterizuje ho priesvitné nemenné mlieko a charakteristická vôňa, ktorú musíme určite rozoznať minimálne pri zasychaní plodnice. 1Lactarius helvus je prakticky nezameniteľný druh, charakterizuje ho priesvitné (bezfarebné) nemenné mlieko a charakteristická vôňa, ktorú musíme určite rozoznať minimálne pri zasychaní plodnice.

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1223676 10


Zmeny urobil: JUDr. Michal Jamrich
Dátum: 25.10.2013 21:14

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Agaricus helvus</b> <b>Fr.</b>, <i>Syst. mycol.</i> (Lundae) <b>1</b>: 72 (1821)<br><b>Agaricus tomentosus</b> <b>Krombh.</b>, <i>Naturgetr. Abbild. Beschr. Schw&#228;mme</i> (Prague) <b>6</b>: 7 (1841)<br><b>Galorrheus helvus</b> <b>(Fr.) P. Kumm.</b>, <i>F&#252;hr. Pilzk.</i> (Zerbst): 129 (1871)<br><b>Lactarius aquifluus</b> <b>Peck</b>, <i>Ann. Rep. N.Y. St. Mus. nat. Hist.</i> <b>28</b>: 50 (1876) [1875]<br><b>Lactarius aquifluus</b> <b>Peck</b>, <i>Ann. Rep. N.Y. St. Mus. nat. Hist.</i> <b>28</b>: 50 (1876) [1875] <b><font color='#0000FF'>var. aquifluus</font></b><br><b>Lactarius aquifluus var. brevissimus</b> <b>Peck</b>, <i>Ann. Rep. N.Y. St. Mus.</i> <b>51</b>: 298 (1898)<br><b>Lactarius helvus var. albidus</b> <b>Bon &amp; Hauskn.</b>, in Krieglsteiner, <i>Beitr. Kenntn. Pilze Mitteleur.</i> <b>5</b>: 126 (1989)<br><b>Lactarius helvus var. aquifluus</b> <b>(Peck) Peck</b>, <i>Ann. Rep. N.Y. St. Mus. nat. Hist.</i> <b>38</b>: 124 (1885)<br><b>Lactarius helvus</b> <b>(Fr.) Fr.</b>, <i>Epicr. syst. mycol.</i> (Upsaliae): 347 (1838) [1836-1838] <b><font color='#0000FF'>var. helvus</font></b><br><b>Lactarius tomentosus</b> <b>Cooke</b>, <i>Forsch. PflKr., Tokyo</i>: 314 (1883)<br><b>Lactifluus aquifluus</b> <b>(Peck) Kuntze</b>, <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>2</b>: 856 (1891)<br><b>Lactifluus helvus</b> <b>(Fr.) Kuntze</b>, <i>Revis. gen. pl.</i> (Leipzig) <b>2</b>: 857 (1891)

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk má v priemere 40-150 mm, najprv je plocho klenutý s nezreteľným tupým hrboľom, ktorý čoskoro mizne, neskôr plochý, v strede pupkovito vtlačený alebo až mierne lievikovitý, zo začiatku okrovožltý s červenkastým odtieňom, za vlhkého počasia oranžovohnedastý s fialovým odtieňom, v dospelosti blednúci, zvyčajne hrdzavožltý s jemným červenkastým alebo fialovkastým odtieňom, bez pásikov, suchý, jemne plstnatý, za mladi na okraji podvinutý. 1Klobúk s priemerom 40–150 mm, v mladosti plocho klenutý, neskôr plochý v strede vtlačený až lievikovitý , okraj podvinutý u mladých plodníc, inak rovný, povrch zamatový (jemne plstnatý), u starých plodníc až pritisnuto šupinkatý, matný, nezónovaný, alebo nevýrazne jemne kruhovaný pri okraji. Farebne zo začiatku okrovožltý s červenkastým odtieňom, za vlhkého počasia oranžovohnedastý s fialovým odtieňom, v dospelosti blednúci, zvyčajne hrdzavožltý s jemným červenkastým alebo fialovkastým odtieňom, pri okraji často bledší. [418655]

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú 3-5 mm široké, stredne husté, na hlúbik zbiehavé, sprvu belavé, neskôr okrovožlté, napokon oranžovookrové a v starobe od výtrusného prachu belavo poprášené. 1Lupene svetlo krémovo žlté až okrovo žlté, v starobe od výtrusného prachu belavo poprášené. Široko pripojené až mierne zbiehavé, stredne husté, rozvidlené, zriedkavo môžu byť anastomózne (prepojené pri hlúbiku spojkami), na okraji klobúka s množstvom lupienkov. [418653]

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je valcovitý, 40- 120 mm vysoký a 5-40 mm hrubý, rovnako sfarbený ako klobúk, ale bledší, na báze od podhubia bielo plstnatý, najprv špongiovito vypchatý, neskôr dutý. 1Hlúbik 40-120 mm vysoký a 5-40 mm hrubý, valcovitý, pomerne tuhý, plný, alebo špongiovito vypchatý (niekedy s úzkou dutinou), povrch jemne oinovatený (hlavne u mladých plodníc), alebo hladký, rovnako sfarbený ako klobúk, niekedy s oranžovo hnedými škvrnkami, na báze od podhubia bielo plstnatý.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je bledookrová, v báze hlúbika často červenohnedastá, na poranených miestach sa sfarbuje na mäsovočervenkasto, za mladi býva tvrdá a lámavá, v dospelosti drobivá. Chuť má miernu. Vôňa je za čerstva ovocná, uschýnajúca huba vonia takmer ako cigória. Mlieko je vodnaté, bezfarebné, chuť má miernu alebo trocha horkastú. 1Dužina je bledookrová, v báze hlúbika často červenohnedastá, na poranených miestach sa sfarbuje na mäsovočervenkasto, za mladi býva tvrdá a lámavá, v dospelosti drobivá. Výrazná vôňa, za čerstva môže byť ovocná, neskôr ako polievkové korenie (Maggi), hlavne u starších plodníc. Táto vôňa sa ešte zvýrazňuje sušením. Chuť mierna. Mlieko priesvitné (číre), nemenné, skôr nehojné (za suchého počasia sa rýchlo stráca), chuť mierna. [418660]

Podobné druhy:

Old VersionNew Version
1 1Lactarius helvus je prakticky nezameniteľný druh, charakterizuje ho priesvitné nemenné mlieko a charakteristická vôňa, ktorú musíme určite rozoznať minimálne pri zasychaní plodnice.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rastie vo vlhkých ihličnatých aj zmiešaných lesoch, najmä pod borovicami a smrekmi. Plodnice sa objavujú od júla do októbra, zvyčajne vo veľkých skupinách. Miestami je hojný, niekde dosť zriedkavý. <br><br> Je to nejedlá huba a ak ju zjeme vo väčšom množstve, môže zapríčiniť ľahkú otravu. Otrava sa prejavuje dávením a hnačkami.  1Lactarius helvus sa viaže na smrek (Picea sp.) a borovicu (Pinus sp.), výnimočne aj na brezu (Betula sp.) alebo buk (Fagus sp.). Často sa vyskytuje v poraste rašelinníka a na vlhkých miestach až do horského pásma. Miestami je hojný, niekde dosť zriedkavý. <br><br> Je to nejedlá huba a ak ju zjeme vo väčšom množstve, môže zapríčiniť ľahkú otravu. Otrava sa prejavuje dávením a hnačkami.

Poznámka:

Old VersionNew Version
1 1Zdroje informácií: osobné poznatky a popis od Paľo °, Fungi of Northern Europe, vol. 2, The genus Lactarius (J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt) Fungi Europaei, vol. 7, Lactarius (M. T. Basso) Fungi of Switzerland, vol. 6, Russulaceae (F. Kränzlin)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1223676


Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 02.01.2012 22:37

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Fr.) Fr.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Pavel Lizoň
Malý atlas húb
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 10.08.2001 00:00

rýdzik cigóriový

Lactarius helvus
ryzec hnědý

Jedovatá huba
Výskyt: VII. - X.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má v priemere 40-150 mm, najprv je plocho klenutý s nezreteľným tupým hrboľom, ktorý čoskoro mizne, neskôr plochý, v strede pupkovito vtlačený alebo až mierne lievikovitý, zo začiatku okrovožltý s červenkastým odtieňom, za vlhkého počasia oranžovohnedastý s fialovým odtieňom, v dospelosti blednúci, zvyčajne hrdzavožltý s jemným červenkastým alebo fialovkastým odtieňom, bez pásikov, suchý, jemne plstnatý, za mladi na okraji podvinutý.

Plodná časť:

Lupene sú 3-5 mm široké, stredne husté, na hlúbik zbiehavé, sprvu belavé, neskôr okrovožlté, napokon oranžovookrové a v starobe od výtrusného prachu belavo poprášené.

Hlúbik:

Hlúbik je valcovitý, 40- 120 mm vysoký a 5-40 mm hrubý, rovnako sfarbený ako klobúk, ale bledší, na báze od podhubia bielo plstnatý, najprv špongiovito vypchatý, neskôr dutý.

Dužina:

Dužina je bledookrová, v báze hlúbika často červenohnedastá, na poranených miestach sa sfarbuje na mäsovočervenkasto, za mladi býva tvrdá a lámavá, v dospelosti drobivá. Chuť má miernu. Vôňa je za čerstva ovocná, uschýnajúca huba vonia takmer ako cigória. Mlieko je vodnaté, bezfarebné, chuť má miernu alebo trocha horkastú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je čistobiely s jemným ružovkastým odtieňom.

Výskyt:

Rastie vo vlhkých ihličnatých aj zmiešaných lesoch, najmä pod borovicami a smrekmi. Plodnice sa objavujú od júla do októbra, zvyčajne vo veľkých skupinách. Miestami je hojný, niekde dosť zriedkavý.



Je to nejedlá huba a ak ju zjeme vo väčšom množstve, môže zapríčiniť ľahkú otravu. Otrava sa prejavuje dávením a hnačkami.