Šošovicová polievka na kyslo so sušenými hríbami
Tradične sa u nás po polnoci na Silvestra servíruje šošovica. Tento rok som pripravila modifikovanú šošovicovú polievku na kyslo so sušenými hubami a ohlas bol taký pozitívny, že ju budem musiet robiť už len takto.
Ingrediencie: Šošovicová polievka na kyslo so sušenými hubami
Pre c.ca 5-6 osôb
- c.ca 150gr šošovice
- C.ca 2 hrste sušených húb
- 4-5 malých až stredných zemiakov
- Koza zo slaniny alebo 2 tenke platky slaniny
- 1 mrkva
- 1 cibula
- 2 struciky cesnaku
- 1/2 dcl bieleho vina
- Kysla smotana
- Mlieko
- Mast (alebo olej)
- Maslo
- 2 lyzicky muky
- 6 bobkovych listov (my mame radi jeho vonu a pouzivame vlastny s intenzivnou vonou)
- Cierne korenie, 4 bobky noveho korenia
- Sol
Popis prípravy: 6-12 hod pred prípravou opláchneme a namočíme zvlášť šošovicu a zvlášť huby.
Najemno nakrájame cibuľu a mrkvu, na kocky slaninku (ak použijeme len kožku, necháme ju vcelku).
Rozpálime v hrnci, kde sa bude polievka variť masť (alebo olej) a necháme opražiť trochu koncky slaninky (alebo kožu vcelku). Po chvíľke pridáme cibuľku a necháme ju opražiť do sklovita. Polejeme 1/2 dcl vína, necháme riadne vyprchať víno a pridáme najprv mrkvu, po chvíľke opláchnuté/scedené huby a miešame, následne pridáme opláchnutú šošovicu a zalejeme vodou c.ca 2 prsty nad šošovicou. Pridáme bobkový list, čierne a nové korenie, lyžičku soli.
Ak sme použili normálnu šošovicu, po c.ca 20 minútach mierneho varu pridávame na malinké kocky nakrájané zemiaky a pridáme už vriacu vodu tak, aby bola hmota 2 palce pod vodou a varíme ďalších 15-20 min dokým šošovica nezmäkne a zároveň sa nerozvari (ja som použila bio čiernu šošovicu Beluga z DM predajní, ktorá sa aj po dlhom máčaní potrebuje dlhšie variť, lebo mám rada, že sa nerozpadne a udrží si svoju vonkajšiu konzistenciu). Odstavíme hrniec ohňa a pridáme najemno nasekaný cesnak. Zmiešame v myške smotanu s mliekom v pomere 2:1 a na panvičke roztopíme malú kocku masla dokým nezačne jemne peniť a sfarbí sa na orieškovo (pozor nespáliť), vtedy pridáme 2 lyžičky múky a s panvičkou v ruku vysoko nad ohňom premiešame hmotu tak, aby sa pekne spojila. Na chvíľu položíme panvičku na oheň, necháme len rýchlo zapeniť a odložíme. Do hrnca so šošovicou mimo ohňa prilejeme za stáleho miešania smotanu s mliekom a potom zápražku masla a múky, pričom stále miešame a preložíme opäť na oheň, tiež za stáleho miešania, až dokým polievka opäť nezovrie.
Vypneme, odstavíme hrniec a po chvíľke pomaličky pridávame ocot za stáleho miešania podľa potreby a chute.
Rada:
Na druhý deň je polievka ešte chutnejšia, lebo sa spoja chute. Len kto ju má rád “nakyslo” musí si octu trochu pridať, lebo vyprchá... dobrú chuť.
Juli
(3 hlasy)
Diskusia k receptu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.