Jeden z najlepších v čínskej kuchyni. Moja "srdcovka", možno aj preto, že ho zbožňuje moja dcéra a mám ho "vymakaný". Recept je pre 4 osoby.
Ingrediencie: 300 g bravčovej pečienky
300 g bravčového vykosteného karé
1 vajce
50 g kápie
1 cibuľa
1 pór
3 lyžice bravčovej masti /alebo dobrý slnečnicový olej/
50 g máčaných čiernych húb /uchovec bazový/
3 strúčiky cesnaku /môže byť aj viac/
50 g pražených lúpaných mandlí
šálka vývaru /hovädzí alebo slepačí/
3 lyžice vína šao-sing /náhrada 1:1 vermut-biele víno/
4 lyžice sojovej omáčky - slanej /môže byť i viac, ale opatrne - sú rôzne/
1/2 kávovej lyžičky wei-su /glutaman sodný - opatrne, podľa množstva soj. omáčky/
soľ
1 kávová lyžička cukru
červený olej /recept je na webe/
2 čajové lyžičky maizeny /škrobovej múčky/
cca 2 lyžice hladkej múky
Popis prípravy: Toto jedlo nielen chutí, ale i oko si na ňom "zgustne". Dôležitá je príprava surovín, ktorá zaberie najviac času /cca 1 hod./. Samotné varenie trvá už iba
cca 10 min. Preto doporučujem kuchárovi vyzbrojiť sa trpezlivosťou a fľaštičkou dobrého vínka, resp. piva /pri príprave/. A samozrejme dobrým nožom. Dosť dôležitý je wok, ale dá sa nahradiť hlbšou panvicou.
Postup: Do cca 1,5 dcl pohára dáme maizenu, zalejeme studenou vodou, aby vznikla kašička. Pridáme sojovú omáčku, víno, cukor a wei-su. Rozmiešame a odložíme, tzv. nálev.
Bravčovú pečienku /doporučujem predtým uložiť na cca 2 hod. do mrazničky/ nakrájame na jemné plátky - hrúbka cca 1 mm. Dáme do misy a jemne posypeme hladkou múkou, premiešame a necháme odležať.
Bravčové karé /tiež po krátkom pobyte v mrazničke/ nakrájame na tenké plátky, môžu byť tenšie ako pečienka. Dáme do misy, poprášime múkou a premiešame s vajcom. Necháme odležať.
Nakrájame pór na cca 4 cm "špalíky", rozkrojíme po dĺžke a nakrájame na jemné rezance.
Cibuľu prekrojíme po dĺžke na polovice, ktoré pokrájame tiež na jemné rezance.
Kápiu rozpolíme po dĺžke, odzrníme a priečne nakrájame na rezance.
Cesnak nakrájame na jemné plátky.
Máčaný uchovec bazový nakrájame na jemné rezance.
Olúpané mandle orestujeme na oleji a osolíme.
Až teraz nastupuje varenie, čo nám potrvá cca 10 min.
Wok dobre vyhrejeme na šporáku /vždy je lepší elektrický na plný výkon, ako plynový-nemá až takú výhrevnosť/. Keď je wok horúci vložíme do neho masť /olej/, chvíľku počkáme až kým sa z neho nezačne jemne "dymiť". Prídáme bravčové plátky a rýchlo orestujeme /cca 1 min./ miešame, aby sa nám plátky nezlepili. Scedíme a necháme odkvapkať. Teraz rýchlo orestujeme pečienku /môžme dať nový tuk, resp. olej-doporučujem/, pridáme všetky nakrájané suroviny, dobre na prudkom ohni premiešame /zelenina by mala zostať jemne chrumkavá/, pridáme bravčové mäso, premiešame a stlmíme oheň. Vlejeme vývar, nálev a chvíľočku podusíme /cca 1 min./. Dochutíme červeným olejom /ak máte deti - tak radšej až na tanieri, každý podľa chuti/. Naporcujeme a posypeme upraženými mandľami.
Podávame s dobre uvarenou dlhozrnnou ryžou.
Ako prílohu môžem doporučiť kompót, skôr kyslejší /marhule, višne a pod./. Ale mne to chutí najviac samotné.
Prajem "dobrú chuť".
sipovec
Diskusia k receptu
Tak toto vyskúšam,keď dám dokopy ešte troch,včetne tej odmeny pre trpezlivého kucuhára.Pozor,glutamát sodný/E621/je často alergénom pri "Syndróme čínskej kuchyne"!
Reagovať na správu
Som rád, že Ťa upútal. Ak nebudeš mať "červený olej", pridaj k zelenine nakrájané chilli papričky podľa chuti. A k Wei-su /glutaman sodný/:
http://www.sme.sk/c/4181303/glutaman-sod...
Viem, že existuje aj viac lekárskych príspevkov a všelijakých odborných článkov, ale tento je asi najzrozumiteľnejší. A tú "odmenu pre kuchára" daj dobre vychladiť! /Smajlík-neviem ho tam vložiť./
Reagovať na správu
dobrú chuť v "", nechceš nás otráviť nejakou vražednou kombináciou ingrediencií . dobrá pripomienka, že zelenina má ostať chrumkavá, na slovensku by ju väčšina ľudí dusila až do mäkka a to je potom o ničom.
Reagovať na správu
Tie úvodzovky sú tam iba na zdôraznenie dobrej chuti. /Smajlík./ No vidíš, teraz som ich nepoužil.A to množstvo ingredencií - to je vlastne základ Čínskej kuchyne. Nielen "brucho", ale aj "oko" sa musí najesť. Preto je dôležité krájanie surovín /napr. ŤI-S, TING, LI, PCHIEN, KCHUAI, TCHIAO, TUAN a pod./ a ich postupné tepelné spracovanie /napr. TIEN, LIOU, CHUEI atď./.
Slovenská kuchyňa je ovplyvnená maďarskou. Ale dobrý guľáš, je jedno z najlepších jedál /môj názor/. Nechcem to rozpitvávať, varenie a kuchyne "sveta", je tiež môj koníček.
Vyskúšaj ho "neboj-neumreš". /Smajlík/
Reagovať na správu
to s tým rozváraním, v povedzme slovenskej kuchyni máš pravdu, ja som to vyložene myslel tak, že v čínskej je to o ničom, preto aj tá krátka doba prípravy, ale tebe to nemusím vysvetľovať.
recept vyskúšam, ale pečienku niečim nahradím moc ju nemusím.
Reagovať na správu
Tak to v žiadnom prípade nerob. Skús zmeniť pomer napr. 40 alebo 50 dkg karé a 2O alebo 10 dkg pečienky. Inak to stratí "šmrnc". A tých 10 dkg je už asi "krajnosť".
Reagovať na správu
Netvrdím,že by bol zdraviu škodlivý,len spôsobuje častejšie alergické reakcie.
Ani v tom článku,vraj nemajú radi glutaman sodný len Slováci,nepíšu pravdu.Už
pred rokmi v Nemecku vyšla štúdia:Pre deti varili špičkoví kuchári,ktorí,ako je známe,podobné"umocňovače chuti"neuznávajú.Generácia detí,vychovaná sieťami fastfood reštaurácií ako i doma používanými obdobami Vegety,nebola schopná vychutnať jedlá z vysokokvalitných surovín,nedochutených "umelo".Iste aj ja mám
doma vegetu,má občas opodstatnenie,ale nemala by sa používať ako-citujem z horeuvedeného článku"Vegeta-fenomén u n i v e r z á l n e j chuti".
Reagovať na správu
Tak "kvuli va Tebe", nakoľko neznášaš pečienku, som poslal nový recept z Čínskej kuchyne, pod názvom "Stastie" /nejakým nedopatrením mi tam vypadol ˇnad prvým "t"/. Ale už to neviem zmeniť. Objaví sa tam, po "odobrení" Rolanda o cca 1-2 dni.
Reagovať na správu
skus dat kuraciu pecienku, ta nema taku vyraznu chut ako bravcova dobry recept, zarucene vyskusam
Reagovať na správu
Marian!
Tento článok som použil iba preto, že na konci je tá tabuľka. /Prečítal som si ich viacej a tiež som o tom polemizoval s mojou manželkou, keď boli deti malé, a následne s mojou staršou dcérou, keď prišli na svet vnučky - tá mi dokonca zakázala používanie Glutamanu, čiže keď prišli na návštevu, nesmel som ho použiť do jedla. Ale uvedom si, priemerná slovenská rodina pravidelne kupuje "šunku" /Pražskú, Debrecínku a pod./, ďalej rôzne druhy salám a pod. Málo rodín si dovolí Prosciutto, a tiež si myslím, že ten Glutaman je aj tam. Lebo už naši rodičia pri rodinných zabíjačkách používali tzv. rýchlosoľ!!! Potom všetky tie "rýchle" pokrmy-polievky, omáčky, predpripravené jedlá a pod.
A len tak pre zaujímavosť, odvážil som na svojej digitálnej váhe 1/2 kávovej lyžičky Glutamanu. Nechcelo sa to vyšplhať ani k 1 gramu.
A v tomto recepte píšem "opatrne", lebo je už obsiahnutý aj v sojovej omáčke. Ak ho niekto nechce použiť, je to "OK".
Reagovať na správu
Ahoj Paľo,tak som si trochu posurfoval na nete skrz ten glutamát sodný a musím korigovať moju predchádzajúcu správu!Podľa nových výskumov nie je výnimočne alergizujúci ani toxický.Dokonca by ho mohli aj deti do 3 rokov aj tehotné,cez
placentu neprejde.Problém je inde.Napr.ľudské telo obsahuje vraj 2kg glutamátu,
v prírode sa vyskytuje asi vo všetkých plodoch atď.,Japonci ho získávali ešte v 20.stor.z morských rias.Lenže v prírode existuje výlučne L-forma kys.glutamovej
a priemyselne vyrábaná je D-forma,v prírode neexistuje.Je to ako pravo-a ľavotočiva skrutka,vždy je to skrutka,ale rozdielna.A s D-formou si náš organizmus nevie veľa počať,ostáva trčať v tele,teda potravinárska priemysel nás zavádza,keď tvrdí,že synteticky vyrobený je identický s prírodným!
Ďašia lož potravinárskeho priemyslu je znížená potreba soliť pri použití"dochuťovadiel".Soľ-NaCl-,najmä dôležitý ja sodik/Na/.Príjem sodíka by mal každý kotrolovať,priveľa spôsobuje od zvýš.krvného tlaku až po rakovinu kostí kadečo.Ako hlásievalo Radio Jerevan,v podstate je to pravda,ale...- aj glu
sodný obsahuje Na,7:1.Ako som už písal,kto je "sáčkové polievky" je si sám na vine.Napr.2 porcie instanatnej polievky obsahujú 2%NaCl,čo je vraj 4g/!/čistého Na 700mg glutamátu=100mg Na.WHO ako ešte bezpečné denné maximum Na udáva 2400mg.
v "polievke" je 4100mg.
Priznám sa,aj ja mám v kuchyni dochuťovadlo tohoto typu,keď som v čas.tiesni,
šuchnem ho do gulášu namiesto podlievania dobrým bujonom a pod.Do dobrej kuchyne
v podstate nepatrí chemikália,ktorá všetky fajnovosti prehluší,vytlačí prirodzené koreniny,ktoré majú silné antioxydačné a protirakovinné účinky- cesnak,majorán,tymián,basilikum,rozmarín +CO.Iste,v šunkách je iste pridávaný,
veď aj tam platí čas sú bubáky.V talianskom Prosciutto cotto/varená/senza conservativi/bez konz.látok/nebude,to sú talian.potravinové zákony prísne,ale kde to zohnať a kto to zaplatí?Prosciutto crudo,teda "surová"/Parma,San Daniele
atď./musia zrieť veľmi dlho,doba podľa kvality predpísaná a kontrolovaná,tam niet čo urýchľovať.Vysoký obsah glutam.v Parmezáne bude daný tým/dúfam/,že aj mlieko a syry ho obsahujú,je to dlhodobozrejúci veľmi vysušený"koncetrovaný"syr
/aj obsah soli je vysoký,keď ješ hrudky,škrípu kryštáliky po zubami/.Normálne sa nastrúha trocha na cestoviny.Taliani ho aj radi jedia s takým špeciálnym nožíkom oddlabaným z toho kolesa-bochníka,ale to sa zapíja vínom,tak čo sa môže stať.Apropos,nikdy nekupuj P.nastrúhaný v sáčku,to si radšej choď do lesa po piliny.Vždy čerstvo nastrúheť na cestoviny.
Reagovať na správu
Ahoj Marian!
Vôbec som netušil, že existujú dve formy. Ale Tvoj "elaborát", ma o tom presvedčil. No myslím si, že v dnešnej dobe sa mu aj tak nedá vyhnúť /glutamanu v predávaných potravinách/. Obral som Ťa možno o čas, ale dúfam, že tieto informácie sú užitočné aj pre ostatných návštevníkov týchto stránok.
Reagovať na správu
Jasné,ako všetko,závisí od množstva.Nie vždy je čas čarovať s prírodnýmí koreninami a nie vždy sú poruke.
Reagovať na správu
Vyskúšal som bolo to perfektné určite niekedy zopakujem
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.