Hubársky úlovok
Diskusia k fotografii
Sú to hríby dubové,možno tie tmavé sú bronzové.Pri podhríbe žlčovom je sieťka viac či menej žltá.
Reagovať na správu
Toto je zaujímavé pozorovanie. Tiež som si to všimol pri viacerých "dubákoch". S istotou môžem povedať, že podhríb žlčový to nebol napriek sietke tmavšej ako základná farba. Hlavne podla žltej plodnej časti a aj chuti. Aj ja som zvadavý na radu skúsených hubárov
Reagovať na správu
Ono pri určovaní hub si vsimaj viacero znakov, ak si si jedným neni isty. ( každá huba ich ma). Napr. konkrétne pri podhribe zlcovom sú aj rúrky od mladosti iné ako pri dubaku. To je podľa mňa ešte výraznejší odlišovací znak ako sieťka. Rúrky pri podhribe pri mladuckych plodniciach sú také krásne biele a jemnucke. Úplne krásna huba. Neskôr maju nádych do ružova, na otlacenych miestach do tehlova az hneda. A áno fajn je zapájať všetky zmysly. Chuť, čuch. ...co si urobil, keď si si neni istý ani po preskúmaní odlisovacich znakov.
Reagovať na správu
vďaka za odpovede.
aj iné znaky napovedajú, že to nie sú netypické žlčníky, rástli nakoniec pod listnáčmi vrátane dubov, nie pod ihličnanmi, len tá sieťka my mýli. prezrel som si na nete množstvo fotografií dubákov, ale takéto sieťkovanie som nenašiel na žiadnej z nich, pritom v prírode to nevidím prvý raz. tak sa, reku, opýtam. keby sa začali rúrky vyfarbovať do žlta či ružova, bolo by to hneď jasné, ale tieto sú aj po dvoch dňoch biele a nepomohlo ani prekrojenie.
huby pre mňa budú vždy alchýmia a nikdy ma neprestanú udivovať, aké dokážu byť aj v rámci jedného druhu neskutočne farebne variabilné.
z netu o hríbe bronzovom: Možnost záměny - Hřib dubový (Boletus reticulatus), se kterým možná vytváří i křížence, podle molekulární genetiky je procento shodných genů mezi nimi nad 99, 5%.
potom že je to niekedy ťažké rozlíšiť...
Reagovať na správu
Presne to mi napadlo ze to môže byť aj daky "kríženec "nový druh". Keď neruzovie a nie je ani horký tak to bude nejaký hybrid. Tiež som už kadečo skizene nasla ako napr. zrnitohlubikovy so sieťkou a pod. Presne ako píšeš je to alchymia.
Reagovať na správu
Tu je kľúč na určovanie hríbov. Môžeš študovať
https://www.nahuby.sk/clanok.php?clanok_...
Plodnice by si nikdy nemal fotiť s bleskom, alebo v takomto neprirodzenom svetle. Vždy vonku a v miernom tieni. Iba tak uvidíš tie znaky v správnom svetle a správnych farbách.
Veľa zdaru!
Reagovať na správu
samozrejme som sa snažil nastaviť vyváženie bielej a osvetlenie (nie je to blesk) tak, aby farba húb na foto čo najvernejšie zodpovedala realite. lebo automatika to stále ťahala do neprirodzených teplých odtieňov.
za tabuľku ďakujem, rád sa na to pozriem, človek sa učí celý život.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Maňák
Čas a miesto:
14. 06. 2024, Malacky
Popis:
som z toho všetkého voľajaký zmätený.
na základe svojich skúseností by som podľa výraznej tmavej sieťky spodné tri kúsky pokladal za podhríb žlčový.
z atlasu: sieťka hríbu dubového nie je nikdy tmavšia ako základná farba hlúbika a hlúbik, ktorý je na hríbe smrekovom biely, je na podhríbe žlčovom už za mladi hnedý a veľmi nápadne sieťkovaný.
problém je, že som ochutnal tri či štyri plodnice a necítil som na jazyku ani náznak horkosti. kde je teda chyba?
celkove je teraz v karpatoch miestami celkom pôsobivá pestrosť (nie kvantita) húb. od trúdnikov a lievikov cez muchotrávky a masliaky, kurence a suchohríby, rýdziky a plávky až po koralovce či sírovec. (plus kopa toho, čo neviem identifikovať.) ešte aj hadovky sa ukázali. žiaľ červivosť dubových a ružoviek silná. zväčša použiteľné len klobúky.
stále sa tlačia mladé hríby vrátane zrnitohlúbikových, tie chcú ale na zber ešte pár dní času.
nakoniec spomeniem najväčšie pole surovičiek, aké som kedy našiel. to ich mlieko fakt riadne smrdí...
Identifikácia:
Exsikát neexistuje
Huba nemusí byť spoľahlivo identifikovaná. Pomôžte s jej identifikáciou a napíšte do diskusie k obrázku svoj názor.
Ďalšie informácie:
ID: 890165; Zverejnené: 15. 06. 2024, Model:Infinix X6515; Clona:f/1.9; Čas:19996/1000000s; Blesk:Áno; Ohnisková vzdialenosť:3640/1000mm (35mm ekvivalent: 28)
Zaradené:
Ďalšie fotografie