Nasledujúce fotografie
neviemRe: 9
Igor Hlavatý
08. 12. 2007
Diskusia k fotografii
Zaujímavé je, že sa mnohé vzácne druhy húb vyskytujú na jednej lokalite: Kozák žltopórový, Zlatohríb úhľadný, Hríb plavý, Hríb kráľovský, Hríb príveskatý. Kým sa dostanem k tomuto miestu, kde rastú, prejdem mnoho km a nič. Iba obyčajné huby a zrazu na jednom mieste samé vzácnosti.
Reagovať na správu
Hmmm, darí sa Ti. V prvom rade teda gratulácia! To s tými miestami, kde zrazu na jednom mieste rastie všetko, je už raz tak, poznám to tiež. Inak, skvelé zapletenie sa do práce mykológom!
Reagovať na správu
Vlado ale nie je to divné? Niečím to musí byť. Možno podložím - horninou, natočením na správnu stranu... Ktovie.
Reagovať na správu
Podľa mňa je to určite kombináciou faktorov a netreba pri tom zabúdať ani na samotnú vegetáciu, teda hlavne stromy a dokonca aj ich genetické predpoklady, napr. k mykoríze. Ale to už idem "hlboko"...
A ešte k tej tvrdosti dužiny. Myslím, že už sa to tu raz aj rozoberalo. Veľa asi záleží aj od pôdy a podielu skál, teda materskej horniny v nej, hlavne v jej vrchnej časti. Aj ja mám osobnú skúsenosť, že na skalnatejších pôdach sú hríby tuhšie, tvrdšie.
Reagovať na správu
Trafil si klinec po hlavičke. Na tomto mieste je pôda veľmi skalnatá. Miestami je to ako štrk s čiernymi skalami typickými pre okolie Badína a myslím, že aj okolie B. Štiavnice. Zdá sa mi, že sú to skôr vyvreliny. Tvoria väčšie, či menšie gule, ktoré sú aj v pôde.
Reagovať na správu
Trocha to v okolí Badína tiež poznám a v podstate je to geologicky to isté ako pri Štiavnici - hlavne andezity - hoci v okolí Badína sú navyše "historické nánosy", hlavne štrku, od Hrona.
Reagovať na správu
Je to tam dosť veľký komplex, najbližšie sa tam pozriem ešte aj na to. V okolí Zvolena v podstate V rámci Zvolenskej kotliny, čo je teda neďaleko, je to dosť časté.
Reagovať na správu
Budem Ťa navigovať aj keď je to dosť ťažké Najradšej by som ta vybehol s Tebou. Uvidíme, či to pôjde. Napíš mi prosím tel. č. na môj mail. Ak by som šiel z Podscuchej do BB a žena mi dovolí vzdialiť sa od rodiny, cingnem Ti. [email protected]
Reagovať na správu
To je zaujímavé teda,u nás som kopec z toho ešte ani nevidel,len príveskatý som cvakol prvý krát tento rok.
Reagovať na správu
idem trochu oponovať, pri krájaní je podľa našich skúseností tvrdší B.subapendiculatus (ako zemiak), Inak všetko sedí rastie v smrečinách na niektorých miestach s prímesou jedle a buka, často aj pod nimi. Dosť často ho nachádzame v zrastliciach, alebo v akýchsi "hromadách. Príveskatý máva často tmavšiu farbu klobúka...
Reagovať na správu
Myslím si, že toto je vec, ktorá závisí od kusa a možno aj lokality. Moje skúsenosti sú úplne jednoznačné s tvrdosťou dužiny. Bol medzi nimi veľký rozdiel. Na Podsuchej som našiel aj malé kusy aj staršie horských a v okolí BB niekoľko nakrájaných, červavých kusov príveskatých a potom tohoto. Rozdiel v tuhosti dužiny tam jednoznačne bol, ale tvrdšia bola dužina príveskatých.
Reagovať na správu
Tak Vlado nám to vysvetlil ako to je. Je to pre mňa naozaj odborník na vzácne hríbovité. Toľko ako on ich hádam nik nevidel.
Reagovať na správu
Tak to si dosť prehnal, na nič ako odborník sa necítim. Hoci, na druhej strane, videl som už naživo asi 85% taxónov hríbovitých Slovenska. Stále mi ale chýba napr. taký horský, hoci som sa toho roku už snažil. Ale nádej stále žije... Pred chvíľou ma ale riadne "vzrušila" Cisárka od Erika! Pôjdem teraz asi skôr za nimi a ešte sa včera pri Zvolene našli rôzne, vzácne podzemné huby, aj hľuzovka!
Reagovať na správu
Igor, pekne si to tu zrovnal
Reagovať na správu
beriem, ale mám naozaj opačnú skúsenosť...
Reagovať na správu
Tibor, myslím,že viem, kde Ti to slnko vypalovalo do temena...je to Lukova fotka,
Reagovať na správu
Igor, ešte sa vrátim k tej dužine a jej tvrdosti. Ivonu som zavolal k tejto fotke, prečítala si text a zastala sa Ťa. Bavili sme sa o tom, čo to je tvrdosť dužiny a máme na to úplne iný názor. Mne sa zdá,že pri krájaní horského je to tvrdé, Iva hovorí, že príveskatý viac pripomína napr. dubový a horský je krehkejší. Po určitej debate sme sa zhodli, že horský je pri krájaní iný, možno krehký, neviem ako to definovať...v porovnaní z ostatnými hríbami sa správa pri krájaní inak. Mám to štastie, že ho poznám a zbieram od detsva, vždy sme ho sušili a krájali, preto ten iný pocit.
Reagovať na správu
Ja len verím, že si to krájanie týchto hríbov niekedy spoločne vyskúšame :-D To by bolo veru super. Pozdravujem!
Reagovať na správu
Ahoj a moc sa teším
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Igor Hlavatý
Čas a miesto:
10. 07. 2007, Okolie BB
Popis:
Môj prvý príveskatý.
Konečne môžem porovnať príveskatého a horského. Nechcel som mykológom veriť, že to sú 2 rôzne druhy. V krátkom slede som však teraz našiel oba a môžem smelo porovnávať.
Rozdiely:
1. Lokalita: príveskaté rastú v teplých dubinách a horské aj keď majú radi teplo, rastú vo vyšších polohách v smrečinách.
2. Rúrky: príveskatý skutočne mení trochu farbu na otlačených miestach a na reze, navyše rúrky majú trochu iný odtieň. Majú jemnulinký nádych do oranžova, kým horské sú čisto žlté.
3. Dužina: u príveskatého je dužina tvrdšia ako u horských. Má intenzívnu príjemnú vôňu, kým horské voňajú podstatne menej a hlavne inak.
4. Hlúbik: je skutočne ako na obrázkoch takmer koreňujúci "zaostrený". U horského som to ešte nevidel.
Zaplietol som sa nemiestne mykológom do roboty, ale keby niektorý z hubárov tiež neveril, tak som sa ho pokúsil presvedčiť.
Okrem toho je z môjho popisu zjavné, že som hríba musel pri skúmaní zlikvidovať - priznávam. Som štátu dlžný pokutu!
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 71250; Zverejnené: 10. 07. 2007, Model:NIKON D50; Clona:f/18.0; Čas:13/10s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:500/10mm (35mm ekvivalent: 75)
Zaradené:
Ďalšie fotografie