prvosienka pomúčená
Primula farinosa L.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Dactylorhiza majalis subsp. majalisRe: 7, chránená rastlina
Miroslav Valent
26. 05. 2024
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Chránený druh
Čas a miesto:
02. 05. 2018, Slovenský raj.
Popis:
Rástla na horskej lúke popri potôčku. Bližší pohľad na kvety.
Trváca,holá bylina,na rube listov,stvole,stopkách a na kalichubielo pomúčená. Listy v prízemnej ružici sú spočiatku podvinuté,podlhovasté,postupne do stopky zúžené,vpredu tupé,jemne zúbkaté až celistvookrajové na líci tmavozelené a skoro lesklé,na rube biele. Stvol je vysoký,nesie hustý okolík s kopijovitými listeňmi. Kalich je asi do polovice delený na zuby,koruna svetlofialová,zriedka modrá alebo až biela,v ústí žltá.
Kvitne od mája do júla. Heterostylia,entomofil.
Cirkumpolárny,subatlantický, európsko-ázijský druh. Prvosienka pomúčená rastie na prameniskových a mokrých až bahnitých lúkach a rašelinách pri horských potokoch ale aj na zamokrených kamenistých zárastoch v podhorskom až subalpínskom stupni. Je to výslnný druh,ktorý v čase kvitnutia vytvára krásne červenofialové koberce kvetov,ktoré pred odkvitnutím zmodrejú.
Zaujímavosti : Pravdepodobne vznikla počas treťohor niekde v ázijských pohoriach. Cez ľadové doby sa rozšírila aj k nám. Oteplenie po ľadových dobách zaznamenalo jej ústup,no zachovala sa len na určitých,ekologicky špecifických miestach. Múčnu poprašok je vlastne výlučok žliaz. U nás je úplne chránená !. Najbližšia obec: Stratená.. Lokalita: pod"PR Mokrá". Typ lokality: Horská lúka.. Substrát: v tráve.
Identifikácia:
Identifikoval Miroslav Valent (undertaker)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 688131; Zverejnené: 12. 11. 2018, Model:NIKON D5100; Clona:f/11.0; Čas:1/500s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:105/1mm (35mm ekvivalent: 157)
Zaradené:
Atlas rastlín!!! Chránené a vzácne rastliny Slovenska !!!