Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Mozno ponorenec a okolo by mohla byt Rosellinia
Reagovať na správu
to nie je slizovka. Nejaký Pyrenomycetes
Reagovať na správu
Možná anamorfa od toho Hypoxylonu v levém dolním rohu?
Reagovať na správu
Píšu "možná" a s otazníkem, tož to by snad mohlo být zřejmé, že to nemyslím jako 100% jisté určení jen tak z fotky.
Reagovať na správu
jeden z najťachších rodov a tu sa to určuje len tak. Na určenie potrebuješ obidve štádia, nedajú sa od seba odlíšiť viac druhov min. 5-6, ale keď myslíš. Niekde mám ten článok odložený ak nájdem tak to sem dám.
Reagovať na správu
Priemerné rozmery fialidov členov komplexu harzianum sú 6,0 ± 1,7 × 3,5 ± 0,4 μm ( tabuľka I ). Najdlhšie fialidy sa nachádzajú v T. afroharzianum a T. pyramidale (priemerne 9,0 a 8,5 μm), zatiaľ čo najkratšie fialidy sa nachádzajú v T. inhamatum , ktorý má priemer <5 μm dlhý. Najužšie fialidy sú v T. camerunense a T. inhamatum a najširšie v Trichoderma lixii a T. neotropicale . Konídiá sa nemenia v tvare a väčšina z nich je globulózna až subglobózna alebo celkovo oválna. Priemerné rozmery konídií všetkých členov sú 2,9 ± 0,4 × 2,6 ± 0,3 μm, v / v 1,1 ± 0,1. Šírka a dĺžka konídií sa lineárne zväčšujú od najmenších po najväčšie, s malými prestávkami na odlíšenie druhov. Ako je zrejmé ( tabuľka I ), rozdiely v konídlových rozmeroch druhov v extrémoch sú podstatné, ale susediace druhy v progresii nie je možné odlíšiť od seba. Najkratšie sú T. inhamatum, T. lentiforme a T. rifaii (2,7 × 2,5 μm) a najväčšie sú T. afroharzianum, Trichoderma harzianum, Trichoderma lixii a T. pyramidale (3,2-3,6 × 2,8- 3,3 um).
Je to len časť, kde je písané, že sa nedajú od seba odlíšiť.
Tak čo si vlastne určil.
Reagovať na správu
Rozhodol som sa takto. Kedže neexistuje položka, a nie je to mikroskopované. Nebudem sa tu o tom vôbec ani baviť a presne to dopadlo ako som predpokladal o čo viac ma to mrzí.
ak Fero najde položku a bude mať záujem, ty to určís mikroskopicky môžeme to prepísať.
Reagovať na správu
Veď od začiatku tu o nič nešlo, ja som to tak vážne nebral. Sme na nahuby.sk nie vo výskumnom ústave. Pomenovanie Trichoderma sp. je správne, nieje na tom nič zlé.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Mgr. František ŠARŽÍK
Čas a miesto:
05. 01. 2018, Považské podolie, Trenčín
Popis:
- na vyplavenom kuse dreva na brehu Váhu
- veľkosť okolo 15x5 mm
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Adam Polhorský (Padam)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 652910; Zverejnené: 07. 01. 2018, Model:DMC-FZ50; Clona:f/11.0; Čas:10/40s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:888/10mm (35mm ekvivalent: 420)
Zaradené:
Ďalšie fotografie