Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Tiež neostré, prepal bielej. Skôr mi to pripadá ako Trichoderma. Zrejme to s Byssocorticium efibulatum nemá nič spoločné
Reagovať na správu
Pred mikrom som tiež tipoval Trichodermu a preto som sa pýtal mailom Slava,či je to ozaj Pakôrovka.
Reagovať na správu
Oldo pomýlil som sa ja,je to určené mikroskopicky,zle som to označil.Všetky nálezy ktoré on určil sú mikroskopicky nim overené.
Reagovať na správu
Oldo, až teraz som naďabil na tvoju polemiku so Stanom. Na fotografii skutočne nie je Trichoderma = imperfektná vreckatá huba s konídiami, ale krásne vyvinutá bazídiová huba Byssocorticium efibulatum, charakterizovaná bezprackatými hýfami s priemerom len1,2-2 µm a okrúhlymi hrubostennými výtrusmi s priemerom 2,5-3,5 µm (namerané v mojom mikroskope). Navonok sa tie dve huby podobajú, ale mikroskopicky sú celkom odlišné, ba patria do rozličných kmeňov.
Reagovať na správu
Oldo, až teraz som naďabil na tvoju polemiku so Stanom. Na fotografii nie je Trichoderma - tá patrí medzi vreckaté huby a je to imperfektné štádium s konídiami - ked dozrejú, vietor ich rozfukuje ako prášok. Byssocorticium efibulatum patrí do iného kmeňa - medzi bazídiové huby. Tvorí ju hustá spleť bezprackatých hýf, ktoré vytvárajú ohybný a hebký povlak na hnilom lístí či ihličí alebo na práchnivom dreve. Mikroskopicky ju charakterizujú okrúhle hrubostenné výtrusy (pri tejto položke mali priemer 2,5-3,5 µm). Tie dve huby sa podobajú len farbou. V prírode sa však dajú ľahko odlíšiť - Trichoderma rastie spravidla na odkôrnenom tvrdom dreve padnutých kmeňov a pri ohmate si človek zapráši prst jej konídiami. Všetky druhy rodu Byssocorticium rastú na celkom spráchnivenom navlhnutom dreve alebo na hnilom lístí či ihličí, z ktorého často prechádzajú i na holú zem v susedstve. Na ohmat sú hebké ako myšací kožúšok - tvorí ich hustá spleť hýf širokých len 1-2 µm; tento povlak sa pri najmenšom ťahu trhá na plátky. Keď taký nájdeš, vlož si ho pod mikroskop - v každom preparáte uvidíš množstvo tých úzkych hýf rovných ako lúče a tisíce výtrusov zoskupených tesne vedľa seba. Stojí to za pohľad i mikrofoto.
Reagovať na správu
Prepáč to opakovanie! Prvá správa sa mi ani po minúte nepremietla ako odoslaná, preto som ju napísal znovu a neplánovane aj obšírnejšie.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Stanislav Bandžuch
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
15. 08. 2017, Branisko-Dubie cca 580 m.n.m.kataster Poľanovce Prevažne listnatý les dub, buk, vmiešaná jedľa
Popis:
Na reznej ploche jedle bielej
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval PhDr Ladislav Hagara Phd
Exsikát existuje
Herbár: Hagara SNM
Ďalšie informácie:
ID: 647331; Zverejnené: 04. 11. 2017, Model:FinePix S2000HD S2100HD; Clona:f/4.4; Čas:10/750s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:1430/100mm
Zaradené:
Užitočné linky:
Ďalšie fotografie