čírovka
Tricholoma matsutake (S. Ito & S. Imai) Singer
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Čas a miesto:
13. 08. 2016, Malá Fatra
Popis:
Pravdepodobne prvý nález tejto vzácnej a cenenej čírovky v SR - prosím mykológov ak majú informácie o tejto hube zo SR aby doplnili.
Doplnené info od J. Červenku:
Existujú tri zbery Tricholoma caligatum, za ktorú bola zrejme táto huba v minulosti považovaná - z Kysúc, Oravy a okolia Súľova.
Biotop:
Jedná sa o bukový les s prímesou duba, brezy a borovice. Sklon lesa je niekde na úrovni 40 stupňov a viac. Podložie je žulové s nízkou hrabankou a drťou pod povrchom. Huby rástli na kraji skalnej depresie. V blízkosti rástli buky a do 5 metrov bola borovica. Svah je juhozápadný. Huby rástli vo výške cca 450 mnm na dvoch mikrolokalitách vzdialených cca 15 metrov. Druhá mikrolokalita bola vzdialená od borovice 7 metrov. Rástla aj jednotlivo (tretia mikrolokalita) ale aj v početných skupinách.
Tento druh huby je viazaný na borovicu!? Inde (USA) rastie aj pod jedľou.
Plodnica:
Huby boli vysoké do 15 cm s veľkosťou klobúka okolo 20 cm.
Klobúk:
Mladý klobúk je uzavretý blanou bielej či bledej farby. Neskôr sa z nej stane prstenec, ktorý na viacerých plodniciach nebol viditeľný. Klobúk bol najskôr oválny a u starších plodníc sa prehol. Mladšie plodnice mali akoby stredový hrboľ, ktorý sa dal nájsť aj na niektorých úplne starých plodniciach. Povrch klobúka bol akoby „vlasatý“. Farba bola hnedasto-okrová s bledými plochami.
Lupene:
Lupene sú výrazné biele a dosť vysoké. U starých plodníc boli výrazné a aj bez zásahu polámané.
Hlúbik:
Hlúbik je vo farbe klobúka na niektorých miestach akoby „šupinatý“ či vlasatý – podklad bledý. Niektoré plodnice mali prstenec a niektorým úplne chýbal. Spodok huby – koreň bol cca 1/5 huby a bledý.
Rez – dužina:
Mladé plodnice – snehovobiela, staršie kde tu s jemným nádychom tmavšej.
Vôňa:
Mladé plodnice mali jemnú hubovú vôňu. Staršie mali intenzívnu vôňu, ktorú sme nevedeli celkom dobre opísať – po reze aj do vzdialenosti 0,5 metra. Bola intenzívne aromatická a sladkastá??? Neviem to správne opísať.
Zaujímavosťou je, že pri sušení huba nesmierne intenzívne sladko - ba až ovocne (jahodovo?) vonia.
Chuť:
Aj tú neviem správne opísať – súvisela s vôňou. Chuť bola aromatická, bol aj náznak „horkosti“ (za surova) ale veľmi jemne, ktorý sa varením úplne stratil. Chuť surovej huby bola intenzívne hubová a zostávala v ústach veľmi dlhú dobu. Chuť po varení bola hubová – vzdialene možno ako práve zaliaty a čerstvý brezovník. Farba huby po varení zostala bledá a voda sa sfarbila do okrovej.
Našiel: Marián Krivuš
Identifikoval: Ryszard Rutkowski - Ďakujem.
Nález potvrdil: Michal Mikšík - Srdečne ďakujem.
Popis som vytvoril na základe vlastnej skúsenosti, prečítaním si opisu Michala Mikšíka a Vladimíra Kuncu v 1000 slovenských a českých húb a tiež internetových zdrojoch.
Huba sa v zahraničí cení pre jej aromatickú vôňu a pikantnú chuť (nuž poznám aj lepšie huby). http://earthydelightsblog.com/?s=matsuta...
. Najbližšia obec: Vrútky. Lokalita: Piatrová. Nadmorská výška: 450 m s.m.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Ryszard Rutkowski (Rudek)
Exsikát existuje
Herbár: Oravské múzeum na Oravskom hrade
Gratulujem
Ďalšie informácie:
ID: 587199; Zverejnené: 14. 08. 2016, Model:STYLUS1 ; Clona:f/8.0; Čas:16/10s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:1450/100mm (35mm ekvivalent: 68)
Zaradené:
Atlas húbVzácne huby Turca a Malej/Veľkej Fatry