hríb dubový
Boletus reticulatus Schaeff.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Zatiaľ neboli zaslané žiadne príspevky.
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
09. 08. 2016, DS
Popis:
50% červavé aj mlade.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Tomáš Lukášik (LUKE III)
Exsikát neexistuje
Herbár: Neviem
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 60-300 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom polguľovite klenutý, v dospelosti plocho rozprestretý, farby bledo špinavohnedej, sivoplavej až kožovohnedej, matný, jemne zamatový až plstnatý, a to pomerne dosť trvalo. Na rozdiel od hríba smrekového býva zvyčajne bledšie sfarbený, v starobe za suchého počasia je často políčkovite rozpukaný.
Hymenofor:
Rúrky sú 10-35 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, v mladosti biele, čoskoro však žltozelené. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky; otlačením nemenia farbu.
Hlúbik:
Hlúbik je 100-250 mm dlhý a 20-70 mm hrubý, najprv bruchatý až súdkovitý, v dospelosti valcovitý, celý alebo minimálne do polovice ozdobený výraznou sieťkou, ktorá býva najprv krémová a postupom času hnedne. Táto sieťka nie je nikdy tmavšia ako základná farba hlúbika, ktorý je už v mladosti hnedastý, potom škoricovohnedý alebo kožovohnedý, raz v bledšom, inokedy v tmavšom odtieni, ale vždy tmavší ako hlúbik hríba smrekového alebo brezového. Na báze býva belavý.
Dužina:
Dužina je v celej plodnici biela, v starobe belavá, nad rúrkami niekedy žltkastá, pod pokožkou klobúka bledohnedá. Je mäkšia ako dužina hríba smrekového a často ju napadajú larvy hmyzu. Má lahodnú chuť a veľmi príjemnú hubovú vôňu.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je olivovohnedý alebo olivový.
Ľudové názvy:
dubák
Výskyt:
Hríb dubový rastie v listnatých i zmiešaných lesoch a iba zriedkavo v čistých ihličnatých lesoch. Plodnice sa objavujú od mája do júna a potom od konca augusta do októbra. Najčastejšie tvorí mykorízu s dubom a bukom. Je rozšírený v Európe, v severnej Afrike a v Severnej Amerike. U nás je v teplých oblastiach všade dosť hojný.
Význam:
Je to jeden z najchutnejších druhov hríbovitých húb. Možno ho upotrebiť rovnako ako hríb smrekový.
Ďalšie informácie:
ID: 586102; Zverejnené: 09. 08. 2016, Model:SM-J320FN; Clona:f/2.2; Čas:9996/999600s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:3300/1000mm