Autorom tejto foto je priateľ Štefan Pecho,ktorý sa hádam nenahnevá.Daň za túto foto bola spústa škriabancov od černičia a kadejakej inej hávede.
Reagovať na správu
Živánska veža mala v stredoveku dôležité poslanie. Slovenskou bránou kedysi viedla do Tekova strategicky významná obchodná cesta. Kontrolu nad rozdrobenými cestami Požitavia držali tribečské strážne pevnosti. Okrem podhradských ciest medzi najvýznamnejšie patrili cesty v Cigánskej, nazývanej aj Hlboká, Drahožickej a Uhrovskej doline. Iné cesty sa pretínali medzi dominantnými vrchmi Sokolec a Veľká Ostrá. Tu sa nachádzajú aj dejepisné miesta dnes nazývané Krížne cesty. V 11. storočí začala vznikať podhorská osada, dnes Jedľové Kostoľany , pri ktorej o niekoľko stáročí postavili štíhlu andezitovú strážnu vežu, ktorá slúžila aj na vyberanie cestovného mýta.
Živánska veža pri Jedľových Kostoľanoch sa podobá na Matúšovu vežu na Trenčianskom hrade, najväčšiu na Slovensku, alebo na Krupinskú vetrovku. Kým niektoré veže mali schodište vybudované v múroch, iné, ako aj Živánska používali rebríky. Predpokladá sa, že jej rozlomenie do dnešnej podoby spôsobila gravitácia a nevylučuje sa ani zemetrasenie. Podložie veže stojí na andezitovom podklade a pôde s niekdajšou seizmickou činnosťou. Príčinou jej skazy môžu byť aj dôsledky vojenských a lúpežných ťažení v tejto oblasti.
Živánska veža má mnoho pomenovaní. Kostoľanci ju nazývajú Zbojnícka turňa, či jednoducho Turňa. Na iných miestach Živánka, Nebojsa, Zbojnícka veža, Vartovka, Bašta, Tvŕdza,Mýtnica, ale i Castellum, čo znamená stredoveká pevnosť, Je veľmi pravdepodobné, že obce patriace pevnostiam Gýmeša a Hrušova boli pomenované práve podľa názvu Kastellum, Kostoľany pod Tribečom a Jedľové Kostoľany.
Reagovať na správu
Umiestnenie torza vežičky je vidieť v cípe hory,tesne nad oblúkom cesty.
Reagovať na správu
Kedy bola táto fotka spravená? voĺako je tam moc zeleno na tento dátum.
Reagovať na správu
Sorry.Zabudol som.Už opravujem
Reagovať na správu
Máš to prechodené aj pod Gýmešom? Rastú tam ešte Úri gomby ( pre Slovač Muchotrávka cisárska) ? Pred 30 rokmi sme si tam z nich robili super pochúťky.
Mňam :-b
Reagovať na správu
Na Gýmeš chodíme v rámci rodinného výletu vždy v máji,keď kvitnú čerešne od Ladíc.Vtedy rastú niekedy len májovky.O muchotrávkach v tomto regióne neviem,lebo ja mám prechodené Jedľové Kostoľany ,Čaradice a okolie Hrušova.Najviac ich býva v okolí Čaradického tábora.
Reagovať na správu
TOTO JE SKUTOCNY ZABER A TA PRIRODA,
TO TA ZRAZI AZ NA KOLENA. TA CESTICKA NADHERNE
SA ZATACUJUCA A OBROVSKA PANORAMA...
TA FARBA, MLADEJ PRIRODY JARNEJ, S OBLOHOU MODROU
A ZOPAR MRACKOV JAZDIACICH PO NEJ.............................
TAKZE, CO JE VIDIET DOLE A SCHOVANE MEDZI STROMAMI,
JE TA ZRUCENINA.....
Reagovať na správu
tak na tom náprotivnom kopci som ešte nebol, musím to tento rok napraviť!
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.