Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
velmi pěkně, to se Ti povedlo.
Reagovať na správu
pekne; gratul.
prečo si sa rozhodol pre slov. názov nechutný? ; rozhodla jeho vôňa a chuť?
Reagovať na správu
"glaucopus" v preklade znamená "sivonohý", no niekto ho už predtým pomenoval ako "premenlivý" (nepátral som po tom kto).
Predpona "sub" znamená: okolo, pod, pri, za.
Za predpokladu, že by sa Cortinarius glaucopus menoval "sivonohý", C. sobglaucopus by som pomenoval z najväčšiu pravdepodobnosťou "sivastonohý". Takto mi niekto, ako sa hovorí vypálil rybník.
Z môjho pohľadu je to typický príklad pomenovania pavučinovcov bez toho aby si ich autori uvedomili, že tých mien môže byť časom možno aj dvetisíc. Na prvých sto druhov sa vystrieľajú všetky náboje: pekné, univerzálne, priliehavé, jednoduché, ľahko zapamätateľné, atď. (myslím mená). Ale čo potom?
Ja sa preto pri hľadaní slovenského druhového mena, v prvom rade snažím vychádzať z významu latinského druhového názvu a až keď je meno už zadané, až vtedy hľadám meno v súvislosti z jeho vlastnosťami, prípadne prostredím v ktorom rastie.
Chcem zdôrazniť, že ani v tomto nie som profesionál, preto uvítam akúkoľvek výhradu.
Reagovať na správu
Zaujímavé pavučinovce.
Reagovať na správu
Predpona sub- vyjadruje blízku príbuznosť, preto by som v tomto a v podobných prípadoch postupoval tak, že by som zmenil meno u Cortinarius glaucopus na "sivonohý" a u Cortinarius subglaucopus na "sivastonohý", tak ako si uviedol. Slovenské mená si prideľujú často autori atlasov a vtedy niet času uvažovať o takýchto problémoch. U teba je predpoklad, že sa tomuto rodu budeš venovať aj v budúcnosti a môžeš takéto neuvážené rozhodnutia napraviť. Nemusí to byť vždy len preklad latinského mena, veď aj to robil len človek, môže to byť aj znak, ktorý je rozhodujúci pri určovaní a poznať ho môže len ten, kto sa tomu skutočne venuje.
Reagovať na správu
Vďaka Jozef, je to od Teba milé, no ja nie som autorita ktorá si to môže dovoliť, resp. nechcel by som si dovoľovať
Mená dávam len tým pavučinovcom, ktoré mená nemajú a už to je veľká trúfalosť si myslím
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Pavol Kešeľák
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
01. 11. 2015, Čergov - Balážová asi 600 mnm, cca 1 km S od obce Jakovany.
Popis:
Priemer najväčšieho klobúka 120 mm; dužina u starších plodníc žltkastá; vôňa výrazná, nepríjemná zvieravá (ceruzka?, zemitá?); chuť mdlá nepríjemná; výtrusy: S = 7,19 - 10,94 x 4,51 - 5,72; Q = 1,49 - 1,97 [~ 8,77 ~ 5,06 ~ 1,72] (100); chemické reakcie: KOH - na báze hlúbika, na pokožke klobúka, na dužine okamžitá hnedá; guajak - negatívna; FeSO4 - negatívna; AgNO3 - negatívna; lugol - negatívna; metol - negatívna, asi po 1h ružová; fenol - negatívna; anilín - žltkasto-ružovkastá.
OBR 550867 . Najbližšia obec: Jakovany. Lokalita: Čergov - Balážová. Typ lokality: Zmiešaný les s prevahou jedle, buka a smreka (Abies alba, Fagus sylvatica, Picea abies).. Substrát: Na zemi v tráve, v machu, lísti a ihličí.. Nadmorská výška: 600 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Pavol Kešeľák (Ešli)
Exsikát existuje
Herbár: Pavol Kešeľák (Ešli) 533-6
V zmysle publikácie: ANDRZEJ NESPIAK - F L O R A P O L S K A
Ďalšie informácie:
ID: 550868; Zverejnené: 04. 12. 2015
Zaradené:
Ďalšie fotografie