Myslím, že je to on, ale ešte počkám čo nato Janko.
Reagovať na správu
Ako vidno, velum sa ťažko trhá, čo je charakteristické pre podsekciu Alachuani (teda ak to nie je nejaké netypické velum v podsekcii Lanatuli). Tých druhov je tam však veľa a bolo by treba mikroskopovať hrúbku steny rozkonárených buniek plachtičky (rozkonárené - zapadajú do seba a sú bohato prepletené, čo spôsobuje práve to, že plachtička zostáva vcelku, prípadne sa trhá na veľké kusy), ďalej treba mikroskopovať veľkosť výtrusov a iné detaily. Podrobne je to spracované na týchto dvoch stránkach:
http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-...
http://hometown.aol.de/coprinusspezi2/ag...
Reagovať na správu
pozor na vzniknuté medzery v tých adresách !
Reagovať na správu
Ďakujem. Najviac mi to sedí podľa makroznakov, na C. gonophyllus.
Reagovať na správu
Pravdou je, že sa mi to tiež na ten hnojník na prvý pohľad podobalo, preto som aj tipoval túto podsekciu. Ale nemám to dosť preštudované. Podľa tej mierky by to teoreticky mohol byť on a z druhov, ktoré boli nájdené na Slovensku je to podľa výzoru asi najvhodnejší kandidát. Ak je to on, je to druhá známa lokalita v SR. Prvonález fotil Lrar a mal by byť na týchto stránkach, prípadne na foto-net.sk . Ešte tak mať usušenú nejakú plodnicu a mohol by to byť overiteľný nález.
Reagovať na správu
Rád by som tie huby posielal, ale keď Bratislava je tak ďaleko. Nemám s tým žiadné skúsenosti, ani Tvoju adresu. Najlepšie by bolo mať nejakého kuriera. Tiež by bolo dobré vedieť aké údaje má obsahovať zásielka (okrem Huby).
Reagovať na správu
Teraz budem mať náročný rok v škole, takže sa nebudem môcť venovať mikroskopovaniu, ale sušené huby sa nestratia, takže keby sa vyskytli výnimočné vzácnosti, nebolo by zlé ich odkladať na vedecké účely. Všetky skončia v herbári Slovenského národného múzea a tam sa nestratia minimálne ďalších 200 rokov. Tie sušené huby sa dajú poslať aj o 5-10 rokov a stále budú vo výbornom stave a určeniaschopné. To je len taký môj návrh, keby sa vyskytli nejaké vzácne druhy, ktoré nemajú veľa lokalít na Slovensku a zvlášť sa cení pomoc od odborníkov, ktorí vedia huby určovať bezchybne.
Huby treba usušiť (najlepšie viac plodníc, aby bolo čo rezať aj o pár storočí neskôr) - malé vcelku, stredne veľké rozpolené, väčšie na pár hrubších plátkov, drevné huby aj s kúskom substrátu.
údaje, ktoré sú potrebné:
- latinský názov druhu
- geomorfologický celok
- obec, lokalita (čo najpodrobnejšie)
- typ lesa, substrátu, dreviny
- dátum zberu
- nadmorská výška
- zberateľ a určovateľ
- prípadne ešte číslo fotky
Huby treba zabaliť do papiera (aj noviny sú dobré - mole ich neznášajú), vložiť dnu lístoček s údajmi, prípadne ich napísať na ten papier.
Keď už je množstvo neúnosné a zapĺňa skriňu ako napr. OBR 53454 , potom je vhodné zaslať ich na adresu Prírodovedného múzea SNM v Bratislave - botanické oddelenie (Dr. Kautmanová), Vajanského nábr. 2, prípadne mne na adresu Starhradská 6, 851 05 BA
Reagovať na správu
Ešte kde by som zohnal geomorfologickú mapu? N a internete nieje? Adresy som si zapísal, ďakujem. Tieto údaje by bolo dobré zverejniť na nástenke, alebo niekde, kde by to bolo stále na očiach všetkým návštevníkom týchto stránok.
Reagovať na správu
To áno, už som nad tým aj rozmýšľal, že spravím takú rubriku, ale neviem, či by záujem nebol veľký do takej miery, že by to bolo pre mňa časovo, fyzicky a psychicky neúnosné. Viac sa mi pozdáva rozposlať tento návod spoľahlivým odborníkom, u ktorých je záruka, že huby budú správne určené.
Nijakú špeciálnu mapu netreba, stačí uviesť názov pohoria, nížiny, atď. (Malé Karpaty, Slanské vrchy, Podunajská rovina...), aby sa vedelo v prípade duplicity mien obcí zaradiť lokalitu do príslušnej oblasti SR. Ale vôbec to nie je taký podstatný údaj.
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.