Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Zajímavé. Na první pohled bych ji měla za Mycena galopus, nacházím je přesně takhle v rašeliníku...
Reagovať na správu
Jo, tá by mohla. Len cheilocystidy boli skôr kratšie a tučnejšie (galopus ich má mať štíhlejšie) a výtrusy sú tiež o niečo menšie a tvarovo viac do abramsii. V hlúbiku bola tá tekutina číra, biela nebola. Myceny sú sakra ťažké na určovanie, veľmi veľa makroskopicky skoro rovnakých druhov a pri mikre treba pozerať a porovnávať viac znakov, trvá to dlho. Preto ich nebudem nejako systematicky robiť zatiaľ... ale kým nerastú rýdziky, tak sa hrám.
Reagovať na správu
Aj ja si budem dávať pozor, ale ani to niekedy nemusí stačiť Si mi dala riadneho chrobáka do hlavy s tou Mycena galopus Už som to dvakrát pozeral cez mikro. Ja som galopus vyradil (možno predčasne) hneď na začiatku, keďže som schválne priamo na mieste pozeral, či po poranení nebude tiecť nejaká tekutina. A tiekla, ale bezfarebná, tak som už potom hľadal druhovo inde. Plodnice boli čerstvé v dobrej kondícií, takže biele mlieko by malo tiecť, pokiaľ by to mala byť galopus. No, ale keď už som si to začal rozoberať a vysvetľovať, zoberme situáciu, že plodnice boli tak vlhké a ,,nasiaknuté", že som videl iba vodu, resp. číru tekutinu. Potom by sme sa dostali do štádia, že biotop viac sedí (podľa Tvojich pozorovaní, aj foto na Tvojej stránke) na galopus, teda ten rast v rašeliníku. Aj keď mach všeobecne sedí aj na abramsii, pokiaľ boli pod ním ako substrát pre rast nejaké drevné zvyšky (čo aj tu mohli byť). A ideme do mikra, kde sú si tieto dva druhy tiež dosť podobné, tvar výtrusov a cheilocystíd (pokiaľ berieme aj určitú tvarovú odchýlku a rôznorodosť skúmaných plodníc všeobecne) je podobný ak nie rovnaký v určitých kresbách. Takže sa dá ísť podľa veľkosti jednotlivých štruktúr, čo by bol v tomto prípade základ rozlíšenia cez mikro. Mnou namerané hodnoty veľkosti výtrusov boli 8,5-11,5 (priemer cca 10,0) µm x 5,0-5-5 µm. Čiže zase to sedí v rámci rozptylu na oba druhy, aj keď tu by som povedal, že viac na abramsii (podľa mycena page pre abramsii : 7.5-13 x 4-6.5 μm, pre galopus: 10-14 x 5-6 µm). Dĺžku cheilocystíd som mal cca 45-60 µm a pôsobili dojmom viac široké ako úzke. Podľa mycena page pre abramsii 25-55 x 10-14 μm a pre galopus 39-95 x 8-18 µm. Čiže zase sme viacmenej aj tam aj tam. Tak som sa rozhodol, že určenie nie je stopercentné (dám to preč z atlasu a bude cf.-ko zatiaľ) a preto pôjdem to miesto tento týždeň skontrolovať, zoberiem aj iné plodnice a budeme možno múdrejší.
Reagovať na správu
bude to s tými Mycenami poriadne zamotané, hlavne pokiaľ ide o plodnice, ktoré nie sú úplne ,,predpisové". Tvoj mikrosnímok je super a už som ho pozeral U mňa boli väčšinou trochu iné. Radšej nech je to cf., mne to vôbec nevadí a je to tak správne. Bol som presvedčený o určení, ale teraz nie som stopercentne. Takéto veci a premýšľanie nás posúvajú ďalej.
Posielam ti ss.
Reagovať na správu
Zaujímavé plodničky.
Reagovať na správu
fajn atlasovka, pekný popis
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
JUDr. Michal Jamrich
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
09. 06. 2015, Turzovská vrchovina
Popis:
Niekoľko plodníc rástlo na okraji rašeliniska v prevažne smrekovom lese, ale blízko aj jelša a breza. Plodnice rástli v rašeliníku, pravdepodobne z rozkladajúcich sa drevných zvyškov a ihličia. Tieto plodnice neronili viditeľne biele mlieko po poranení hlúbika, ale naopak išlo o číru tekutinu, čo bolo spôsobené pravdepodobne veľmi vlhkým miestom rastu. Pre vysvetlenie určenia (revidovania) pozri komentár k mikrosnímku OBR 525483 .. Nadmorská výška: 700 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval JUDr. Michal Jamrich (Mijam)
Exsikát existuje
Herbár: HBMJ
Ďalšie informácie:
ID: 524413; Zverejnené: 12. 06. 2015
Zaradené:
Ďalšie fotografie