Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
boli aj hríby? My iba jeden deravý v MK.
Reagovať na správu
Dva smrekáče v bučine a pár suchohríbnikov, inak prázdno pusto. V podstate od začiatku septembra u nás už nič poriadne nerastie. Vybláznilo sa to v lete a teraz už nieje energy, aby niečo potlačilo. Neviem si to inak vysvetliť, proste hora je prázdna, okrem 3mesačných jeleniek, lievikov a kuriatok proste nič. To, že kde tu niekto nájde kozáka alebo nejakého hríba sa nedá proste označiť , že hríby rastú...
Reagovať na správu
zvláštne vlani o takomto čase rástlo na mojich pľacoch plno húb. Teraz skoro nič. O hríboch nehovorím, lebo tie nerástli ani vlani.
Reagovať na správu
V lani bolo v lete prd, to čo aj rástlo sa nedá porovnať s tohtoročnou žatvou. Ide aj o tú mykorízu, ten strom nedokáže "uživiť" toľko druhov rovnako, dominantnejšie letné druhy sa presadili a vytlačili jesenné. Je to neustály boj medzi mycéliami.
Reagovať na správu
vojna mycélií. Zaujímavé. Ešte som to nepočul. Ale ten boj možno vidno vo výskyte húb. V rôznych rokoch dominujú rôzne druhy húb. Napr desať rokov dozadu bolo plno bedlí všade, kde som kukol. Teraz minimum (závisí to od lokality). Atď. Niekedy napr. šťavnačky žltovločkaté sú úplne všade, inokedy ani jebna. Alebo aj suchohríby hnedé. Jeden rok tisíce, potom 40 rokov zopár kusov (Podsuchá).
Reagovať na správu
Všetko sa vyvíja a mení, aj strom (les) ako rastie mení podmienky biotopu po celý čas (slnko, tieň, vlaha...) V koreňovom systéme je riadna banda druhov bazídiových húb a každá si chce uchmatnúť tú svoju porciu "cukríku" na rast a rozmnožovanie. Takže si viem celkom živo predstaviť ako smrekáča so sosňákom pekne prefackal lievik trubkovitý.
Reagovať na správu
tehoto som uz niekde videl.
Reagovať na správu
juuuu, tak toto je skvělá přírodní ukázka, skvěle zachyceno.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Viliam Ridzoň
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
25. 10. 2014, Strážovské vrchy
Popis:
smrekový les, na odumretom pni vo výške 30cm nad zemou. Najbližšia obec: Chvojnica. Lokalita: nad obcou. Typ lokality: smrekový les, kyslá pôda. Substrát: pařez. Nadmorská výška: 700 m s.m.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Viliam Ridzoň (viliam27)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 495060; Zverejnené: 26. 10. 2014
Zaradené:
Ďalšie fotografie