Áno, zrniarka trnovníková (Col., Bruchidae)
Reagovať na správu
Josefe, dobře jsi to určil.
U nás žijí dva druhy tohoto rodu Spolehlivě se dají odlišit podle pohlavních orgánů, ale existuje znak, kterým se liší. Jsou to tykadla. Tento je má štíhlejší. poslední články jsou zpravidla 2x delší šířky. (Ten druhý je má širší a kratší (jen 1,5x delší šířky).
Dej bez cf.
Reagovať na správu
Nuž, Feri, nič v zlom, uznávam Tvoje kvality, ale podľa tohto obrázka by som ja osobne nikdy netvrdil, že posledné tykadlo má na dĺžku 0,012mm ( čo je absolútne nemerateľné). Tvrdím, že len genitalizácia dokáže pravú identitu tohto druhu. Takže "cf."
Reagovať na správu
A kde píš,i že "posledné tykadlo má na dĺžku 0,012mm"? Já píši, že "poslední články jsou zpravidla 2x delší šířky". A to je po zvětšení obrázku perfektně vidět.
Čerpal jsem ze: "Zoologické klíče - Brouci čeledí Bruchidae,Urodontidae a Antghribidae" autor Jaromír Strejček, vydavatelství Academia Praha 1990.
Reagovať na správu
Berme dĺžku celého chrobáka 3mm. Dĺžka tykadiel je potom cca. 1/3, tzn. 1mm. Šírka je 1/10, tzn. 0,1mm, čiže podľa Teba by mal mať posledný článok cca. 0,2 mm. Takže som sa sekol v desatinnej čiarke. Pardón. V podstate táto výmena názorov ( podľa mňa) vedie len k presnejšiemu určeniu. Ešte raz píšem, že uznávam Tvoje znalosti, ku ktorým sa moje ani nepribližujú. Ja som chcel len poukázať na možnosť výskytu aj iného druhu. Ahoj.
Reagovať na správu
Já se nikdy kvůli výměně názorů nezlobím. Skutečně se tak mohou vyjasnit nejasnosti. O tom druhém přirozeně z literatury vím taky. A než jsem to Jožimu napsal, hodně pozorně jsem si obě teze u klíče přečetl a srovnával. A nejen podle citovaného klíče ale i podle klíče tohoto rodu v německém "Käfer Europas".
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.