Je to zaujimavy druh rydzika, najma tou kokosovou vonou. Jardo Maly ma napisanu aj skoricovokokosovu vonu- to musi byt kombinacia lakajuca k zahryznutiu
Reagovať na správu
Super foto.
...ale nezdá se mi to, viděl bych to spíš na Lactarius glyciomus.
Oni oba voní silně po kokosu, oba jsou k nalezení v jehličnatých lesích s břízou, často v mechu. Řekl bych, že rozhodujícím makroskopickým znakem je stavba plodnice: u L.mammosus robustnější více zavřená se silnější nohou - řekl bych typově jako třeba L.quietus a klobouk spíše do hněda , kdežto zde u L.glyciomus, drobnější, subtilnější plodničky s brzy nálevkovitým kloboukem světlé barvy, někdy s růžovými tóny - stavbou typově jako třeba L.tabidus.
Není to jednoduché, sám jsem oba druhy několikrát viděl, často rostou i nedaleko od sebe, ale takový je můj názor.
Reagovať na správu
Súhlasím Honzo, už som prechádzal fotky tu v Atlase a podľa mňa tu bude viac sporných určení pri mammosus. Tieto dva druhy sú naozaj veľmi podobné a z makroznakov ako píšes bude dosť podstatná práve stavba plodnice (mammosus viac podsaditý, má hrubší hlúbik), jej farba (mammosus tmavšia), možno aj charakter okraja klobúka (mammosus častejšie jemne vrúbkovano ryhovaný). Lactarius glyciosmus sa viaže na brezu (možno výnimočne na jelšu, otázna je aj vŕba), samozrejme často v kombinácií s ihličnatými drevinami. Lactarius mammosus na ihličnaté stromy, najčastejšie borovicu, prípadne smrek, ale výskyt je aj pod brezou. Cez mikro by to bolo jasné. Ja som zatiaľ videl iba glyciosmus, musím nájsť viac nálezov a hlavne aj mammosus, aby som si urobil vlastný názor na základe osobnej skúsenosti overený cez mikro.
Jožko, inak pekné foto.
Reagovať na správu
Veľmi pekný a zaujímavý nález.
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.