tulipánovka fialová
Sarcosphaera coronaria (Jacq.) J. Schröt.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Jedovatá huba
Čas a miesto:
12. 06. 2013, Vrchteplá
Popis:
Stovky plodníc v rôznych vekových štádiách rástlo jednotlivo aj skupinovo v mladom a malom ihličnatom lesíku (prevažne smrek a tiež aj borovica).
Ďalšou vzácnou, tvarovo a farebne zvláštnou hubou, ktorá rastie aj v okolí Považskej Bystrice a to hneď na minimálne dvoch miestach, čo ma nesmierne teší, je tulipánovka fialová.
Tulipánovka je jedovatá huba a pre jej nevšedný a nezameniteľný tvar si ju nemožno zmýliť s inou hubou. Preto ju ponechajte na mieste, nekopte do nej, nech robí ďalej radosť očiam mnohých hubárov a návštevníkov lesa.
Tulipánovka fialová je najprv neviditeľne skrytá pod zemou, postupne ako sa vyvíja, dostáva sa na povrch zemský. Pod zemou má tulipánovka guľovitý tvar, je dutá, belavá alebo fialovkastá. Postupne sa prediera na zemský povrch, guľovitý tvar stále pretrváva, no môže sa stať, že je deformovaná a postláčaná, preto tvary, ktoré vytvára sú rôznorodé, súčasne na vrchole vzniká malý otvor, ktorý predznamenáva, že sa tulipánovka bude rozvíjať. Farba je stále belavá, žltkastá alebo fialovastá. Po nejakej dobe sa otvor zväčšuje a rozpukáva sa na 4 - 8 nepravidelných, rôzne veľkých cípov – v tejto fáze sa nápadne podobá na kvet tulipánu. V konečnej fáze je plocho rozložená a prirastená k substrátu bez hlúbika.
Vnútorná plodná strana je v mladosti belavá, ružovofialová, postupným vyvíjaním sa stáva sýto fialovou a v starobe nakoniec fialovo hnedou až hnedou.
Vonkajšia neplodná strana je plstnatá, najskôr belavá, fialovkastá, okrová a neskôr až fialovo hnedá. Plodnice sú široké 30 - 150 mm, vo výnimočných prípadoch až do 250 mm. Dužina je krehká, lámavá, vlhká a tenká s nenápadnou chuťou a slabou vôňou, niekoľko milimetrov hrubá.
Pokiaľ by ste mali záujem vidieť túto prekrásnu hubu, musíte poznať jej biotop a samozrejme mať aj trochu šťastia. Jej biotopom sú najmä hlinité okraje lesných ciest listnatých lesov pod bukmi, kde je zem bohatá na humus. No nie sú to len listnaté lesy, kde sa vyskytuje, ale aj teplejšie ihličnaté lesy, prevažne smrekové a borovicové. Obľubuje vápencové podložie a na miestach jej výskytu ju možno nájsť aj po mnoho rokov, no nie každý rok musí narásť. Sú aj výnimočné roky, kedy rastie vo veľkom počte, v desiatkach ba aj stovkách plodníc.
Jedovatá huba.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 395907; Zverejnené: 21. 06. 2013