discinka hnedá
Discina ancilis (Pers.) Sacc.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Jedlá huba
Čas a miesto:
06. 04. 2013, Považská Bystrica
Popis:
Niekoľko mladých plodníc rástlo v zmiešanom poraste, kde sa vyskytoval smrek, borovica, smrekovec, dub a buk. Veľkosť plodnice na fotke približne 0,5 cm.
Ak máte po dlhej a nekonečnej zime chuť na čerstvé huby a hlavné jarné druhy ako sú smrčky a smrčkovce ešte nerastú, záchranou môže byť menej nápadná, ale o to viac zaujímavá discinka hnedá. Nie je však medzi hubármi veľmi známa a rozšírená, mnohí sa na ňu asi len nedôverčivo pozrú a idú ďalej, takže jej môže ostať viac pre vás.
Discinka hnedá je mäsitou hubou, ktorá má najskôr miskovitý tvar s prehnutým okrajom smerom dovnútra. Vtedy býva vráskavá najmä jej vnútorná časť. Postupne sa rozprestiera, pričom býva celá plodnica výrazne vráskavá a poprehýbaná do najrôznejších tvarov so zvlneným okrajom. Dosahuje veľkosť ojedinele aj cez 100 mm v priemere a z tak veľkých plodníc už je aj nejaký úžitok. Farba disciniek je žltohnedá, červenohnedá, svetlohnedá, alebo okrová, pričom tieto farby sú v tmavších odtieňoch na jej vnútornej časti a naopak vonkajšia časť je o niečo bledšia. V starobe plodnice postupne celé tmavnú.
Hlúbik je nenápadný, zakrpatený a dosahuje výšku iba niekoľko milimetrov. Preto sa zdá, že discinky rastú prisadnuto k substrátu.
Dužina nemá špecifickú a výraznu vôňu ani chuť.
Na to, aby sme túto hubu našli, potrebujeme poznať jej biotop, ktorým sú prevažne ihličnaté, ale aj zmiešané lesy a taktiež hlavne rúbane. Najväčšou zárukou jej nálezu sú vlhké, staré a práchnivejúce pne smrekov a borovíc. Preto ich dôkladne prezrite, môže rásť až smerom k báze koreňov, alebo aj v blízkom okolí týchto pňov, ale tiež aj v dutinách a štrbinách. Discinka hnedá rastie hlavne počas marca a apríla, výnimočne pri teplejšom počasí sa môže objaviť už vo februári.
Jedná sa o pomerne hojnú, vďačnú a zaujímavú hubu, ale nie všade je jednoduché ju nájsť.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov (POZOR! Spoľahlivá identifikácia tohoto druhu je možná len podľa mikroskopických znakov)
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 385081; Zverejnené: 14. 05. 2013