žilnačka oranžová
Phlebia radiata Fr.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
05. 01. 2013, Mikšová - okolie Pov. Bystrice
Popis:
Hojne rástla na spadnutom konári nejakého listnatého stromu v listnatom poraste pri vodnej priehrade (jelša, vŕba, agát, báza).
Žilnačka oranžová je jasným dôkazom toho, že aj drevokazné huby, ktoré sú pre mnohých nezaujímavé, vedia byť krásne sfarbené a dokážu upútať našu pozornosť.
Plodnice rastú na odumretom dreve hlavne listnatých stromov, ako to už vyplýva aj z toho, že sa jedná o drevokaznú hubu, ktorá spôsobuje bielu hnilobu dreva. Dá sa nájsť prakticky po celý rok, no hlavná doba jej rastu je od jesene do jari. Je príjemným spestrením počas neúrodných zimných mesiacov, teda v prípade, ak nie je veľmi veľa snehu.
Žilnačka rastie prisadnuto a pevne prirastená k drevu, pričom vytvára najrôznejšie tvary. Často rastie aj po celom konári a vytvára veľké mapy. Má krásnu sýtu oranžovú alebo oranžovočervenú farbu, pričom v strede máva aj purpurový nádych. Niekedy, keď rastie na spodnej strane konára, pritlačene k zemi, má bledšiu a menej výraznú farbu, oranžová a červená sa vytráca a prevládajú skôr sivé farby. Pôsobí mäsovito a tuho, pričom vytvára veľké množstvo nahusto usporiadaných žiliek a vrások.
Túto drevokaznú hubu vôbec nie je problém nájsť, keďže ide o veľmi hojný druh, stačí poprezerať napadané konáre listnatých stromov a výsledok sa určite rýchlo dostaví.
Zámena je možná za iné druhy žilnačiek, ktorých je veľmi veľa.
Nejedlá huba.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 379182; Zverejnené: 17. 04. 2013