smrčkovec český
Verpa bohemica (Krombh.) J. Schröt.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
23. 03. 2013, Nimnica
Popis:
Niekoľko malých zmrznutých plodníc o veľkosti cca 1 cm rástlo v osikovom lesíku, hlavne na miestach, kde nebolo napadané lístie. Veľkosť plodnice na fotke cca 1,5 cm.
Na niektorých lokalitách výnimočne už koncom februára (zvyčajne však až v marci) a hlavne začiatkom apríla, môžu hubári natrafiť na malé žltooranžové klobúčiky, ktoré vytŕčajú spod strieborných a šedých napadaných listov osiky. Ide o jednu z prvých jedlých jarných húb, ktorá sa dá všestranne využiť v kuchyni – smrčkovec český. Je to veľmi chutná a určite aj zaujímavá huba. Je možné nájsť ju aj pod neskorým čerstvo napadaným snehom, ktorý môže prekvapiť. Smrčkovec český, rovnako ako aj ostatné druhy smrčkov donedávna nepatril medzi až tak známe huby, no v poslednej dobe sa stáva medzi hubármi čoraz populárnejším.
Keď má ideálne podmienky (vlhko a denné teploty okolo 15 - 20°C), môže sa vyskytovať v desiatkach až v stovkách plodníc. No sú aj roky, keď sa za celú sezónu na lokalite nájde iba niekoľko kusov.
Smrčkovec český sa vyskytuje jednotlivo alebo skupinovo v teplejších listnatých hájoch od konca marca, v chladnejších oblastiach, vo vyšších polohách rastie až do začiatku júna najmä tam, kde sa na zemi nachádzajú striebristé a šedé listy osiky. To je znak, že treba zbystriť pozornosť a že na danom mieste by sa mohli vyskytovať. Taktiež rastie aj v lesoch (osika, buk, borovica, drienka, trnka, jaseň, jelša), v hájoch, pod čerešňami, v krovinách a v lužných lesoch.
Klobúk býva zvoncovitého až kužeľovitého tvaru, vysoká zväčša 20 - 50 mm, široký 20 - 40 mm. Prirastený k hlúbiku je iba na temene, okraj má voľný, odstávajúci. Je žltohnedý, hnedastý, pokrytý tenkými zvlnenými rebrami.
Hlúbik je vysoký 50 - 200 mm, 10 - 30 mm hrubý, väčšinou rovný, neskôr až prehnutý. Zo začiatku je vyplnený jemnou vatou, postupne sa stane dutým. Na povrchu je v mladosti vločkatý, belavý, v starobe krémovo žltý, okrový až oranžový.
Dužina je krehká, chrupkovitá, príjemnej chuti aj vône.
Výborná jedlá huba.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 375997; Zverejnené: 23. 03. 2013