Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
ty mas kopu mm,asi
Reagovať na správu
Hej, táto mala 7 mm.. a bola už úplne roztvorená. Mladšie boli kalichovité.
Reagovať na správu
super,
môžem ťa poprosiť o položku?
Reagovať na správu
Mám ich viac, pošlem všetky. V tej čo som mikroskopoval ešte neboli vytvorené sekundárne spóry na koncoch výtrusov. Prípadne ak mi o týždeň vyjde krok, skúsim preveriť, či tam nebudú aj nejaké staré.
Reagovať na správu
Dnes som ti poslal tie dve veci, na novšie terčovky si počkáme, sú pod snehom...
Reagovať na správu
Ja som to našiel pred pár dňami na Železnej studienke, no bol som v tom, že je to Rutstroemia bolaris. Žeby som to preventívne zmikroskopoval?
Reagovať na správu
krásny oranžový ufák .
Ale myslím, že si pásol po niečom inom , abo ne ?
Reagovať na správu
to je tak velká plodnie nebotak tenká větvčka? Já jsem ji nedávno fotil a nedopadlo to tak dobře
Reagovať na správu
Vetvička má tak 3,5mm bola najhrubšia na akej som ich našiel. Plodničku som fotil lebo bola úplne plochá a nemal som veľké problémy s hĺbkou ostrosti
Reagovať na správu
ok, aj tu je psie počasie, ako by sa všetci bývalí komunisti ženili
Reagovať na správu
Podľa môjho chápania je to Rutstroemia bolaris. Podstatnými znakmi druhu sú okrovo-oranžové plodnice, rast na jar a pomerne veľké a široké výtrusy s väčšinou jedným septom v úplnej dospelosti, cca 20x8 mikrom. Rutstroemia firma má hnedé plodnice, rastie na jeseň a výtrusy majú cca 14-17-19x 4-6,5 mikrom. Foto OBR 228873 , ktoré som neštudoval by mohla byť Rutstroemia firma.
Pri delimitácii týchto dvoch druhov je však rozpor vo veľkosti a tvare výtrusov uvádzaných v literatúre. Viacerí autori napr. Medardi 2007 (článok ti môžem poslať), Hansen Knudsen - Nordic macromysetes vol. 1, udávajú pre Rutstroemia bolaris veľkosř výtrusov 15-18x5-6 mikrom., čo nesúhlasí s šírkou výtrusov nameranou na tvojich plodniciach (aj ostatných položkách, ktoré som mikroskopoval zo Slovenska). Len jediný literárny zdroj (Charvát 1957, Česká mykologie) udáva rozmery výtrusov 20-22x7-8 mikrom., čo je v súlade so slovenskými zbermi chápanámi ako Rutstroemia bolaris.
Z uvedeného vyplýva, že by bolo potrebné prehodnotiť tieto dva druhy a hlavne ich variabiltu vo veľkosti a tvare výtrusov.
Reagovať na správu
Vďaka za preurčenie. Ja som išiel podľa staršej literatúry, (Pilze der Schweiz) kde výrazný rozdiel medzi týmito druhmi je vo vetvení parafýz - Rutstroemia bolaris nevetvené, Rutstroemia firma vetvené. Šírku výtrusov som nameral okolo 5,5µ, ale jednalo sa o mladé výtrusy. Ďalej som sa s nimi nezaoberal, kvôli nálezu vetvených parafýz (podľa mojej literatúry) vylučujúcich Rutstroemia bolaris. Tá má uvádzané rozmery výtrusov 16-20x5-5,5µ. Pri ďalšom určovaní sa budem držať tvojej koncepcie. Inak výskyt na jar je v PdS uvádzaný práve pri Rutstroemia firma (Rutstroemia bolaris v lete), takže je v tom asi riadny chaos.
Reagovať na správu
Myslím, že je potrebné o tom niečo napísať a hlavne preštudovať veľa materiálu
Reagovať na správu
nádherná, gratulujem
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Radovan Bednár
Čas a miesto:
09. 03. 2013, Malé karpaty
Popis:
Plodničky do šírky asi 7 mm rástli na najtenších vetvičkách do priemeru 2-3mm v hrabanke a lístí na prudkom svahu nad potokom v dubovo-hrabovo-lipovom lese. Výtrusy s jedným septom, plné drobných kvapiek, tenké, septované a na konci nepatrne zhrubnuté parafýzy sú na spodku rozvetvené, niekedy aj viackrát. . Najbližšia obec: Bratislava - Devín. Lokalita: Kráľova hora. Typ lokality: Listnatý les na kyslom podloží. Substrát: Tenké vetvičky v hrabanke. Nadmorská výška: 150 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Stanislav Glejdura (SG)
Exsikát existuje
Herbár: Glejdura
Ďalšie informácie:
ID: 374487; Zverejnené: 09. 03. 2013
Zaradené:
Ďalšie fotografie