Copyright © 1999-2024: Vlastníkom autorských práv zobrazenej fotografie je autor
Mgr Michal Mikšík (Hřibolog). Bez predchádzajúceho písomného súhlasu autora je zakázaná akákoľvek ďaľšia publikácia, reprodukcia alebo distribúcia zobrazenej fotografie.
Žiadosť o práva na zverejnenie fotografie \ Request for rights
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Parada, aj ja chcem najst
Reagovať na správu
Pekný nález, sú ozaj ukázkové
Reagovať na správu
Když už je tento snímek taková paráda, nechtěl by jsi, Rolande, využít chvíle a konečně opravit mylný název "B. rubrosanguineus" v atlase a nahradit ho tím, který je v názvu obrázku? Tento snímek by si zasloužil neupadnout v zapomnění...
Reagovať na správu
Ja som to dal do poriadku, aspoň dúfam. Prepísal som rubrosanguineus na legaliae, aby to bolo pri opise hríba Le Galovej (úhľadného) a vytvoril som nový druh do atlasu - Hríb - Hřib - Boletus rubrosanguineus - zatiaľ bez opisu. Len by som rád vedel, aký český a slovenský názov má B. rubrosanguineus, aby som to tam mohol doplniť. Slovenský pravdepodobne ani nemá. A čo český?
Reagovať na správu
Dr. Hlaváček popsal v Mykologickém sborníku Boletus moseri. Nevím, jak dalece je to s platností (basionymum B. splendidus subsp. moseri Singer et Kuthan je v České mykologii), ale v současné době je toto jméno pojímáno jako synonymum pro B. rubrosanguineus. Kompilací těchto poznatků tedy můžeme dospět k dosud pravděpodobně jedinému českému jménu pro B. rubrosanguineus, a to hřib Moserův, jak je nazván právě v Hlaváčkově článku.
Jak je to se slovenským jménem nevím, ale jednou jsem měl půjčenou publikaci, snad si to dobře pamatuji, Huby - dvojníky od L. Hagary, kde tuším byl tento hřib uveden (jen v poznámce - možná pod satanem, nejsem si jist) opět pod latinským jménem B. splendidus subsp. moseri a slovenským jménem hríb úhľadný horský. Tu knihu však už nemám, takže to netvrdím na beton.
Závěrem bych to shrnul takto: Boletus rubrosanguineus - hríb úhľadný horský - hřib Moserův.
Reagovať na správu
Zaujímavé, ale to muselo byť asi iné vydanie Dvojníkov, lebo ja tam taký hríb nemám, ale verím tomu, že v niektorom inom vydaní tam mohol byť pridaný. A ja tam ten český i slovenský názov napíšem, nech sa deje, čo sa deje. V tých našich menách je chaos. Dermek volal splendidus hríb ú h ľ a d n ý , potom sa začalo viac používať synonymum legaliae a bol z toho hríb L e G a l o v e j a teraz je hríb Le Galovej a zároveň jeho poddruh subsp. moseri (teda rubrosanguineus) - hríb ú h ľ a d n ý horský. Chcelo by to nejakú názvoslovnú komisiu, lebo každý autor uvádza iný slovenský názov. Keby sa to už ďalej robilo podľa Hagara-Baier-Antonín, kde je tých druhov najviac, tak by to bol aspoň nejaký krok k zjednoteniu. Ale ja už to vidím, že bude mať každá huba 6 slovenských názvov. Mne osobne, keď mám pravdu povedať, sa najviac pozdáva Dermekove názvoslovie.
Reagovať na správu
Názvoslovná komise je dobrý nápad, ale já bych z ní měl tak trochu strach, že odsouhlasí zrovna taková jména, která nepoužívám. Ten galymatyáš je i v některých českých jménech, třeba ani v českých vydáních atlasů Hagara-Baier-Antonín se mi vše nepozdává... Kdybych se ohlédl zpětně až do dob Jana Bezděka, tak má každá houba českých jmen minimálně deset.
Pokud jde o Boletus legaliae, i českých jmen má víc, která se dnes nepoužívají, mohu jmenovat hřib tmavonachový, hřib skvostný, a hlavně, nedělám si legraci, hřib červenka.
Reagovať na správu
Janko ja som to v tej knihe našiel. Je to na strane 89 pod Hríbom satanským.
Je to prvé vydanie tejto knihy z roku 1992.
Reagovať na správu
Nuž pozriem do knihy Dvojníky od Dermeka aj ja, len ju mám mom. doma, takže výsledok najskôr za cca 3dni- lebo som bludička a 3dni dom nezablúdim Nuž mali by sa zjednotiť názvy Dermeka, Hagaru, Lizoňa, P.Škublu, ale viem, že každý z uvedených mal svoje prednosti v prebádaní iného okruhu húb...teda ak sa nemýlim Dermek najmä hríbovité, Hagara plávky, rýdziky a pečiarky a Škubla - lysohlavky a výskyt cudzokrajných húb ale i i. Ak sa mýlim, je to iba môj názor z doteraz naštudovanej sl. mykolog. literaúry.
Reagovať na správu
A co takhle vytvořit jméno Hřib rudokrvavý, podle latinského. Hríb uhladný horský...zní dost divně mohu-li říci. A nebo použít pro slov. i český název : Hřib Moserův či Hríb Moserov
Reagovať na správu
Ten hríb Moserov by šel, i ten hřib rudokrvavý má svou logiku... ale... na jednu stranu říkám proč ne, na druhou stranu se mi to zdá takové moc nové, uměle nové... A mykologové třeba za padesát let, až nebudou znát nynější souvislosti, tak budou v názvech hřib Moserův a hřib rudokrvavý hledat dva druhy a složitě to zkoumat a složitě dokazovat, že to tak není. Dám příklad - Ramaria eumorpha také nazýváme kuřátka Invalova, přestože jméno Ramaria invalii nemá prioritu...
Reagovať na správu
Myslím, že je to tiež dobrý nápad. Ale keďže sa Roland drží checklistu, tak radšej uprednostním doteraz publikované názvy, ak už nie sú v tom checkliste.
Reagovať na správu
To je fakt krááááááááááááááááááááááása...
Reagovať na správu
Piekny grzyb jeszcze nigdy nie spotkalem na zywo... moze kiedys spotkam na Slowacji...
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Mgr Michal Mikšík (Hřibolog)
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
15. 07. 2006, Česká republika
Popis:
Boletus legaliae - Hřib Le Galové
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 37369; Zverejnené: 30. 07. 2006, Model:Canon EOS 350D DIGITAL; Clona:f/32.0; Čas:8/1s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:39/1mm
Zaradené:
Ďalšie fotografie