durman obyčajný
Datura stramonium L.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Jedovatý druh
Čas a miesto:
16. 09. 2012, Hlohovec (SR)
Popis:
Durman je jednoročná bylina dorastajúca až do výšky 1m. Stonka je obyčajne rozkonárená a holá. Listy sú striedavé, zúbkaté a voňavé. Kvety bývajú jednotlivé a môžu byť bielej alebo fialovej farby. Majú rúrkovitý tvar. Plody sú ostnité tobolky dlhé do 5 cm a obsahujú čierne semená.
Rastlina je amerického pôvodu, dnes je cirkumpolárne rozšírená. V stred. Európe sa rozšíril ako adventívny, najmä v teplejších oblastiach od nížin, po vyššie horské polohy. Kvitne od júna do konca septembra. Bežne ho môžeme nájsť na rumoviskách, v záhradách, vo viniciach, popri cestách, alejách, na staveniskách a na neuľahnutých pôdach. Vystupuje v rozličných typoch nitrátofilných spoločenstiev.
Vzácne sa vyskytujúce typy s plytko laločnatými listami a fialovastými korunami sú známe pod lat. názvom: datura tatula L.
Durman obyč. je jedna z našich najjedovatejších rastlín. Z obsahu prudko jedovatých tropanových alkaloidov (podobne ako ľuľkovec a blen) je najznámejší: L-hyosciamín, hyoscín, atropín a skopolamín. V primeraných dávkach pôsobia priaznivo na ústred. nervový systém, uvoľňujú kŕče hladkého svalstva, ovplyvňujú vyluč. žliaz a pod. Využíva sa tiež pri kinetózach, morskej chorobe a nevoľnosti pri cestovaní. Dávkovanie a prípravky z drogy môže predpísať iba lekár. (z rastliny sa zbierajú listy a semená).
Otravy durmanom sú najčastejšie u detí. Práve tie sa často nechajú zlákať zaujímavým plodom (podľa konkrétnych prípadov otráv - deťom semená pripomínali lentilky).
popis otravy:
pocit suchosti v ústach - sťažená reč a prehĺtanie (pupily fixované a dilatované), rozšírené zornice, zmätenosť, podráždenosť, halucinácie, koža na tvári červená, zrýchli sa pulz, otrávený neustále bez príčiny hovorí, kričí, živo gestikuluje, je agresívny. Potom dochádza k vzostupu telesnej teploty, nastupuje štádium ochabnutosti, dochádza k poruchám srdcového rytmu, klesá tlak na nízke hodnoty, dýchanie je povrchné, končatiny veľmi chladnú, prichádza paralýza, kóma a následne smrť - ak nie je zabezp. RZP.
sprievodné znaky: gastrointestinálne ťažkosti a poruchy motoriky
liečba: GL, AU, GID (lekár)
Antidótum pri otrave durmanom je fyzostigmín (physostigminium salicylicum 0,5mg i.m., i.v. do max. dávky 2mg. (anticholium)
*poznámka: v stred. Európe bol dôležitou súčasťou čarodejníckych odvarov, mastí, ale i nápojov lásky.
Identifikácia:
Identifikoval Mgr. Martin Ochodnický (bleky)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 346272; Zverejnené: 17. 09. 2012