Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
V atlase ju máme aj ako čiaška purpurová (Purpureodiscus subisabellinus) . IF však pozná ako správne aj toto meno (http://www.speciesfungorum.org/Names/Syn...). Bližší komentár k takémuto určeniu ešte pridá Stano.
Reagovať na správu
V prvom rade k taxonómii. Tento druh má podľa mikroskopických vlastností bližšie k rodu Peziza ako k rodu Pachella. Pachyella má zásadne inú stavbu vonkajšej vrstvy plodnice, pričom všetky druhy rodu Pachyella majú viac-menej takmer identickú stavbu. Znamená to, že zaradenie do rodu Pachyella je veľmi nešťastné a založené len na podobnej amyloidite vreciek a spôsobe života, ktorý však nevylučuje ani príslušnosť do rodu Peziza.
Nomenklatúra: na úplné pochopenie nomeklatorického gulášu, aký je pri tomto druhu bude potrebné preštudovať všetky práce v ktorých došlo k nomenklatorickým zmenám Peziza subisabelina. V krátkosti prvotné meno Galactinia subisabellina v roku 1953 nebolo Le Galovou platne publikované. Neskôr (1967) Le Galová ten istý druh popísala platne. Moserovo preradenie do rodu Peziza (1963) nebolo platné, pretože bolo na základe diela Le Galovej z roku 1953. Pravdepodobne nastala chyba aj pri preradení Donadinim v roku 1982, hoci preradenie bolo na základe oprávnene popísanej P. G. subisabellina z roku 1967 Le Galovou. Potom nastala ďalšia nomeklatorická zmena, keď Trimbach (1999) preradila G. subisabellina na základe oprávnene publikovaného mena Le Galovej z roku 1967 do rodu Pachyella, čo je síce oprávnene resp. účinne publikované meno ale zase taxonomicky je to nesprávne v dnešnom chápaní viď taxonomický komentár.
Druhú skupinu mien okolo Blanka, Häffnera a Lohmeyera nie som schopný dostaťočne vysvetliť, pretože tieto diela nemám preštudované. Pravdepodobne išlo o pokus účinne publikovať meno bez použitia mena Le Gal znovuopísaním druhu s menom Peziza subisabellina.
Vybrať platne uverejnené meno aby tam bola Peziza je v tejto chvíli problém, rozhodol som sa použiť meno Peziza subisabellina (Le Gal) Donadini.
Reagovať na správu
Magicky ma pritiahli ... Už som bola odhlásená a zvedavosť zvíťazila .
Reagovať na správu
Dobrý nález.Paráda.
Reagovať na správu
superiozne, ani som netusil ze taketo nieco existuje. myslel som, ze takto vyzeraju len ohnivce.
Reagovať na správu
Mal som tam vybaviť jednu skôr drobnosť, ktorú som rád práve vtedy realizoval, lebo tam bola šanca na príjemnejšie podmienky pre rast húb ako pri totálne presušenom ZV...
Reagovať na správu
veľmi zaujímavý nález
Reagovať na správu
krása,bol som sa pozrieť na svojej lokalite,ale kmeň je vyschnutý
Reagovať na správu
Vladko,parádička na druhú. Šak sú dve.
Reagovať na správu
Pekné ,dnes sme ich objavili cez 20 ks a mali aj 30 mm ,budú na výstave v Mariánke...
Reagovať na správu
Bol tu Janko Červenka s pánom Sandom a Iveta Tomášeková,boli v Muráni ubytovaní a tam otcovi brat slúžil a podľa mena zistili že ja som tu niekde blízko...
Reagovať na správu
Zaujímavý a pekný nález.
Reagovať na správu
čím sú plodnice viac na slnku tým sú tmavšie
Reagovať na správu
Čo všetko nám tie naše lesy neponúknu. Super.
Reagovať na správu
Krásna spolupráca a pekná štúdia.Detektívka...zvaná "dve plodnice..."
Reagovať na správu
Krásna spolupráca a pekná štúdia.Detektívka...zvaná "dve plodnice..."
Reagovať na správu
paráda..vyzerajú úplne ako ohnivce
Reagovať na správu
Naozaj zaujímavý nález.
Reagovať na správu
Zaujímavý galimatiaš s menami, ja ich mám tiež pod menom hrubatka, ale pokiaľ si dobre spomínam, Stanovi som ich posielal ako zaujímavé čiašky.
Reagovať na správu
Netypická farba P. subisabellina. Mohlo by to byť miestom,či substrátom? V.K.
Reagovať na správu
To je pre mňa záhadou. Rástli takto tesne vedľa seba a neboli nijako prekryté. Možno jediným vysvetlení je to, že jedna plodnica je zjavne mladšia.
Reagovať na správu
Našiel som aj cez 20 plodničiek na jednom mieste a sú krásne farebné...musím ich pozberať a cvaknúť spolu... toto je tiež mladá plodnička : OBR 341658
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Kunca
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
28. 08. 2012, Žilinská kotlina, východ
Popis:
Dve plodničky som našiel na kuse čiastočne rozloženého dreva v brehovom poraste s dominanciou jelší a líp. Plodnice takto rástli. Nová lokalita.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Stano Glejdura
Exsikát existuje
Herbár: Stano Glejdura
Ďalšie informácie:
ID: 345676; Zverejnené: 13. 09. 2012
Zaradené:
Ďalšie fotografie