tis obyčajný
Taxus baccata L.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Chránený druh
Čas a miesto:
26. 08. 2012, Hlohovec - okolie
Popis:
Tis obyčajný je ker alebo strom patriaci medzi nahosemenné rastliny z čeľade tisovitých. Jeho kmeň nemá živicu. Borka je hnedočervená alebo sivohnedá - šupinovite odpadávajúca. Púčiky sú malé, oválne a tupé. Výhonky sú zelenkasté a holé, neskôr hnednú. Ihlicovité listy sú dlhé 15-30mm, 2-3mm široké a hrotilé a vydržia 4-8 rokov. Ihlice sú usporiadané v 2 radoch a majú stredné rebro. Je dvojdomou drevinou - samčie šištice sú vajcovité a krátke, samičie kvety sú púčikovité - vytvárajú sa na dolných častiach vlaňajších konárikov. Dobou kvitnutia sú mesiace apríl a máj, ak je slabá zima, tak už koncom marca. Solitéry kvitnú, keď dosiahnu vek zhruba 15-25 rokov, dreviny v hustých porastoch niekedy až po 50-tich rokoch. Plod tvorí krásny červený pohárikovitý miešok (arillus) a ukrýva 1 semeno. Koreňová sústava je bohato rozvinutá, srdcovitá.
Tis je pomaly rastúca drevina. Dorastá do výšky okolo 20m. Vo vápenatých bučinách ho je vidieť dnes už len zriedka. Hojne sa však pestuje v parkoch a záhradách. Vyhovuje mu mierna zima a vyššia vlhkosť vzduchu. Patrí medzi najpamätnejšie rastliny. Dožíva sa vysokého veku. Dnes je prísne chránený, hoci v minulosti bol hojný.
Tis obyčajný rastie v západnej a strednej Európe, na severe zasahuje do južnej Škandinávie a na východe zasahuje na Krym a Kaukaz. Na Slovensku je najhojnejší v Harmaneckej doline vo Veľkej Fatre.
Celá rastlina je jedovatá! (iba miešok, v ktorom sa ukrýva semeno je jedlý) Obsahuje alkaloid taxín. Taxín je súhrnný názov pre zmes jedovatých diterpénových alkaloidov z rastlín čeľade tisovité. Taxíny účinkujú ako mitotický jed tým, že interferujú s fukciou mikrotubúl pri delení bunky. Táto vlastnosť sa dnes využíva aj pri chemoterapii. Najvyššia koncentrácia jedu sa nachádza v ihliciach a semenách. Jed pôsobí na srdce a jeho účinky sú silnejšie ako pri náprstníku. Príznaky otravy sa začínajú prejavovať asi 1. hod. po požití a po krátkom čase môže nastať smrť spôsobená zástavou dýchania. (u zvierat dochádza k zástave srdcového svalu).
Identifikácia:
Identifikoval Mgr. Martin Ochodnický (bleky)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 342937; Zverejnené: 26. 08. 2012