muchotrávka červenkastá
Amanita rubescens Pers.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
10. 06. 2012, Dolná Maríková - okolie Pov. Bystrice
Popis:
2-3 plodnice rástli vo svetlom, trávnatom brezovom hájiku s jahodami.
Nie všetky muchotrávky sú jedovaté, pekným dôkazom toho je práve muchotrávka červenkastá, ktorá je pre mnohých hubárov jedna z najchutnejších húb a nedajú si na ňu dopustiť. Je však veľmi dôležité nezmýliť si ju s veľmi podobnou muchotrávkou tigrovanou, ktorá je prudko jedovatá!!! Tieto muchotrávky sa od seba odlišujú niekoľkými spoľahlivými znakmi, ktoré budú popísané ďalej v článku.
Klobúk môže mať v starobe priemer aj do 200 mm, vtedy je plocho rozprestretý a okraj býva často prehnutý smerom hore. No najskôr je v mladosti polguľovitý, postupne klenutý, pevný a mäsitý, mäsovočervenkastej, červenohnedej až hnedastej farby, pokrytý belavými alebo hnedastými bradavičkami, ktorých môže byť niekedy aj menej (pravdepodobne vplyvom počasia). Bradavičky predstavujú zvyšky roztrhanej plachtičky, ktorou je v mladosti pokrytá celá plodnica.
Na spodnej strane klobúka sa nachádzajú belavé, postupne červenkasté alebo hnedasté, pomerne husté lupene.
Hlúbik tejto muchotrávky je belavý, postupne až ružovkastý alebo červenkastý, valcovitý, hladký, približne do 150 mm dlhý, v spodnej časti hľuzovitý a skoro vždy červavý. Na hlúbiku sa nachádza výrazný prsteň, ktorý je viditeľne ryhovaný – jeden zo spoznávacích znakov. V mladosti je vnútri špongiovito vypchatý, ale postupom času sa stáva dutým.
Dužina je belavá, pomerne pevná, po rozrezaní naberá červenkastú farbu, najmä na báze hlúbika. Vôňa je slabá, nevýrazná.
Rastie približne od júna (v teplejších oblastiach už od mája) do novembra dosť hojne v listnatých, v zmiešaných, ale i v ihličnatých lesoch, taktiež je možné nájsť ju aj v parkoch.
Rozlišovacie znaky od muchotrávky tigrovanej:
1. muchotrávka červenkastá má na hlúbiku prsteň, ktorý je viditeľne ryhovaný, pričom muchotrávka tigrovaná má prsteň neryhovaný a hladký,
2. muchotrávka tigrovaná má viditeľne ryhovaný okraj klobúka,
3. dužina muchotrávky tigrovanej je bielej farby (nemení svoju farbu), pričom dužina muchotrávky červenkastej viditeľne ružovie a červenie, najmä na báze hlúbika,
4. báza hlúbika býva u muchotrávky červenkastej červivá.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 328329; Zverejnené: 21. 06. 2012